خانه » پتروشیمی » صنعت پتروشیمی به زیست توجه می کند

صنعت پتروشیمی به زیست توجه می کند

صنعت پتروشیمی به زیست توجه می کند

توجه-صنعت-پتروشیمی-به-محیط-زیست-قابل-تقدیر-است

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست امروز دوشنبه(۱۶ اسفند ماه) در آیین افتتاح نخستین واحد سی دی ام مکانیسم توسعه هوای پاک در مجتمع پتروشیمی شیراز اظهارکرد: با بررسی وضعیت شرکت‌های پتروشیمی متوجه می شویم که این شرکت های فعال دراین صنعت هم راستا با بیانات مقام معظم رهبری و سیاست های دولت یازدهم برای تامین اهداف محیط زیست گام‌های بزرگی برداشته اند و همه این گام ها در جهت اعتلای توسعه پایدار برای کشور بوده است.

وی افزود: سرمایه گذاری در انرژی یک جهت‌گیری اقتصادی است که باید با نگرش توسعه پایدار و رعایت الزام های اقتصاد سبز همراه باشد. اقتصاد سبز نیز هم راستا با اقتصاد مقاومتی جزو ابلاغ های مقام معظم رهبری بوده است بنابراین فعالیت های اقتصادی افزون بر ایجاد رشد، ارزش افزوده و همچنین ایجاد اشتغال نباید با آلودگی محیط زیست همراه باشد.

ابتکار ادامه داد: باید اهداف محیط زیستی از ابتدا در طراحی فرایندها با رویکرد ممیزی انرژی و بهینه سازی مصرف انرژی و بهره وری منابع با طراحی سبز درساختار درونی شود و تحمیل هزینه های زیست محیطی و اجتماعی به جامعه کاهش یابد.

وی افزود : همه فعالیت‌های اقتصادی و هزینه های زیست محیطی را باید به عنوان بخشی از درونی سازی فرایند و طراحی برنامه ها دید تا کاهش آسیب های طبیعت و سلامت جامعه را در پی داشته باشد. در حال حاضر روند توجه به مقوله های محیط زیست درصنعت پتروشیمی نسبت به سال های قبل قابل تقدیر است، اما هنوز واحدهای زیادی با طراحی قدیمی باقی مانده است که نیازمند اصلاح و نوسازی هستند.

رئیس سازمان محیط زیست اظهارکرد: در حال حاضرهمکاری های بین المللی خوبی صورت گرفته است و واحد(سی. دی. ام)که از مکانیسم های موفق تغییر اقلیم است در واحدهای پتروشیمی و پالایشگاه ها و واحدهای صنعتی استفاده می شود و منجر به انتقال تکنولوژی و کاهش هزینه ها شده است.

وی خاطرنشان کرد: کاهش گازهای گلخانه‌ای برای ما هم راستا با سیاست بهینه سازی انرژی و سیاست اصلاح الگوی مصرف که مقام معظم رهبری به عنوان هدف گذاری ملی ابلاغ کرده اند، قرار دارد در حال حاضر در پیمان کیوتو ایران متعهد شده است که ۴ درصد کاهش گازهای گلخانه ای بدون شرط و ۸ درصد مشروط به رفع تحریم‌ها رعایت کند.

ابتکار افزود:گام های امروز صنعت پتروشیمی یک گام هم راستا با سیاست‌های دولت یازدهم برای بهبود وضعیت محیط زیست است دولت یازدهم دولت محیط زیست است که توجه ویژه ای به سیاست های محیط زیستی داشته و رعایت کنترل آلایندگی های محیط زیست ازاولویت‌های آن بوده است.

وی با اشاره به فعالیت هایی که در بخش محیط زیست و اشتغال در حوزه محیط زیست انجام شده و دستاوردهای این حوزه، بیان کرد: در دولت یازدهم گامی که در پتروشیمی شیراز برداشته شد گامی در راستای حفظ محیط زیست است چرا که به گفته رئیس جمهور این دولت، دولت محیط زیست است.

 رئیس سازمان محیط زیست نقش واحدهای صنعتی در این عرصه را کلیدی دانست و گفت: پتروشیمی شیراز روش مناسبی را برای بهبود کیفیت هوا درنظر گرفته است. ما در کاهش آلودگی هزینه می‌کنیم تا هزینه‌های بیماری و عوارض ناشی از آلودگی و تخریب محیط زیست کاهش یابد.

ابتکار در مورد مالیات سبز در لایحه جدید دولت یازدهم گفت: در لایحه ارزش افزوده مالیات سبز دیده شده است که رویکرد نوین در بخش اقتصاد است که تصویب آن هم به بهبود فرایندهای صنعتی و دولتی و رونق اقتصادی کمک می کند و بعد از مصوبه مجلس سه درصد از همه قراردادهای بخش نفت به طرح های زیست محیطی اختصاص خواهد داشت که از این طریق هزینه های زیست محیطی نفت را در برمی‌گیرد چهارچوبHSE یک چارچوب پیشرو و آینده نگراست که درعسلویه اجرایی شده و برای بازگشت سرمایه از طریق پسماندهای صنعتی برنامه‌ریزی شود.
وی ادامه داد:‌در بودجه ۹۶ توجه ویژه ای به جهت گیری زیست محیطی شده است، اعتبارات خوب مصوب خواهد شد، مجلس با هماهنگی دولت سه درصد از مبلغ همه قراردادهای نفت را به طرح های محیط زیست اختصاص خواهد داد، تعهدات زیست محیطی با این اعتبارات محقق خواهد شد، این سه درصد می تواند تحول بزرگی در حوزه محیط زیست ایجاد کند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

تعامل فولاد اکسین با شرکتهای پهناور و بزرگ فولادی کشور و همچنین استان

تعامل فولاد اکسین با شرکتهای پهناور و بزرگ فولادی کشور و همچنین استان |تعامل فولاد ...