خانه » مقالات » شبکهٔ خصوصی مجازی

شبکهٔ خصوصی مجازی

خرید فیلتر شکن اندروید

تاریخچه و شکل‌گیری

با تحولات عظیم در عرصه ارتباطات، اکثرا سازمانها موسسات ارائه‌دهنده‌ی کالا خدمات که در قدیم زیاد محدود منطقه‌ای موارد رادنبال می‌کردند، امروزه بیش از قدیم نیازمند اندیشه در سطح جهان ی جهت ارائه خدمات و کالای تولیده شده را دارند. به جمله دیگر، اندیشه ات منطقه‌ای مکانی حاکم بر کار ‌های تجاری جای خود را به اندیشه ات جهان ی همه ی داده‌اند. امروزه سازمان‌های بسیار زیاد ی وجود دارند که در سطح یک کشور دارای دفاتر فعال و حتی درسطح جهان دفاتر مفرق ی می‌باشند. تمام سازمان‌های فوق به‌دنبال یک نحوه سریع، ایمن و قابل اعتماد بمنظور برقراری رابطه با دفاتر نمایندگی‌های در اقصی نقاط کشور یا در سطح جهان هستند .

اکثر سازمانها و موسسات بمنظور ایجاد یک شبکه وسیع (به انگلیسی: WAN) از خطوط اختصاصی مصرف می‌نمایند. خطوط فوق انواع مفرق ی می‌باشند، از عبارت آی‌اس‌دی‌ان (به انگلیسی: ISDN) (با سرعت ۱۲۸کیلوبیت در ثانیه) OC3 Optical Carrier-۳ (با سرعت ۱۵۵ مگابیت در ثانیه). یک شبکه‌ی وسیع ویژگی ها ی عمده‌ای نسبت به شبکه عمومی شبیه اینترنت از بعد امنیت کارآئی است. ولی پشتیانی نگهداری شبکه‌ی وسیع در عمل وقتی که از خطوط اختصاصی استفاده می‌گردد، مستلزم صرف نرخ بالائی است.

همزمان باعمومیت پیدا کردن اینترنت، اکثرا ٌ سازمانها و موسسات ضرورت گسترش اختصاصی خود را به درستی حس کردند. درابتدا شبکههای اینترانت بیان گردیدند. این نوع شبکه‌ها بصورت کاملاً اختصاصی بوده وکارمندان سازمان بااستفاده از رمز گذشتن تعریف شده، قادر به ورود به شبکه مصرف از منابع موجود می‌شوند. ولی اخیرا ، موسسات و سازمانها با توجه به بیان شدن خواسته‌های نو (کارمندان و ادارات از راه دور) كار به ایجادشبکه‌های اختصاصی مجازی کرده ‌اند.

یک وی‌پی‌ان شبکه‌ای اختصاصی است که ازاینترنت برای رابطه با وب‌گاه‌ها از راه دور رابطه فرد ان با شبکهٔ سازمان خود استفاده می‌نماید.این نوع شبکه‌ها بجای مصرف از خطوط واقعی مثل خطوط Leased، از یک رابطه مجازی به اینترنت جهت ایجاد شبکه اختصاصی مصرف می کنند.

اصول کار وی‌پی‌ان

شبکه‏های رایانه ‌ای به شکل وسیع ‌ای در سازمان‌هاوشرکـت ‌های اداری و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر شرکت از نظر جغرافیایی در محیط کوچک متمرکز باشد، ارتباطات بین بخش‌های مختلف آن‌را می‌توان با یک شبکه‏‏ی مکانی برقرار کرد. ولی برای یک شرکـت بزرگ که فضای وسیع جغرافیایی وشعب مختلف در نقاط مختلف یک کشور و یا در نقاط مختلف جهان است واین بخشها یا شعب نیاز دارند که با ارتباطاتِ اطلاعاتیِ امن داشته‏ باشند، بایستی شبکه‏‏ی وسیع ٔ خصوصی بین نقاط آن ایجاد گردد. شبکه‏های اینترانت که تنها محدود به سازمان یا کمپانی می‌باشند، به محدودیت‌های گسترشی نمی‌توانند چندین سازمان یا شرکـت را تحت پوشش قرار دهند. شبکه‏های وسیع هم که با خطوط استیجاری راه‌‏اندازی می‌شوند، در واقع شبکه‏های وسیع ٔ امنی هستند که بین مراکز سازمان‌هاایجاد شده‌اند. پیاده‌‏سازی این شبکه‏ها علی‌ر درصد پایین بهره‌وری، نیاز به تعرفه بسياري دارد زیرا این‏ شبکه‏ها به دلیل عدم اشتراک منابع با دیگران ، تعرفه ‏ مواقع عدم استفاده از منابع را می بایست پرداخت کنند. راه‌حل غلبه بر این موارد ، راه‌اندازی وی‌پی‌ان است.

فرستادن اندازه خیلی ی از داده از یک رایانه به رایانه دیگر مثلاً در به‌وقت ‌رسانی بانک اطلاعاتی مساله شناخته‌شده قدیمی است. انجام این کار از طریق پست الکترونیکی به دلیل محدودیت گنجایش سرویس‌دهنده‌گان ایمیل نشدنی است.

استفاده از اف‌تی‌پی هم به سرویس‌دهنده مربوطه و همچنین ذخیره‌سازی مزمان روی محیط اینترنت نیاز دارد که قابل اطمینان نیست.

یکی از راه حل‌ها، اتصال مستقیم به رایانه مقصد به کمک مودم است که در اینجا علاوه بر مودم، پیکربندی رایانه به عنوان سرویس‌دهنده‌ی Remote Access Service ضروری خواهد بود. از این قدیم ، نرخ ارتباط تلفنی راه دور برای مودم هم قابل تامل است.

اما چنانچه دو رایانه در دو جای مختلف به اینترنت متصل باشند می‌توان از طریق سرویس به اشتراک‌گذاری فایل در ویندوز بآسانی فایل‌ها را رد بدل نمود. در این حالت، فرد ان می‌توانند به دیسک سخترایانه های دیگر همچون دیسک سخت رایانه خودشان دسترس و نگرانی ی داشته باشند. به این ترتیب بسياري از راه‌های خرابکاری جهت نفوذکنندگان بسته می‌شود.

شبکه‌های شخصی مجازی یا وی‌پی‌ان‌ها جهت حل اینگونه موارد مناسب هستند . وی‌پی‌ان به کمک رمزگذاری روی داده‌ها، داخل اینترنت یک شبکه کوچک می‌سازد و فقط افرادی که آدرس‌های ضروری و رمز گذشتن را در اختیار داشته باشد می‌توانند به این شبکه وارد شوند.

مدیران شبکه‌ای که بیش از اندازه وسواس داشته و محتاط هستند می‌توانند وی‌پی‌ان را حتی روی شبکه مکانی هم پیاده کنند. چنانچه چه نفوذ کنندگان می‌توانند به یاری پروگرام ‌های Packet sniffer جریان داده‌ها را دنبال کنند ولی بدون داشتن کلید رمز نمی‌توانند آن‌ها را بخوانند.

شرح وی‌پی‌ان با مثال

فرض نمائید در جزیره‌ای در اقیانوسی بزرگ، زندگی می‌کنید. هزاران جزیره در اطراف جزیره شما وجود دارد. گاهي از جزایر نزدیک گاهي دیگر مسافت زیاد با جزیره‌ی شما می‌باشند. متداولترین نحوه بمنظور مسافرت به جزیره دیگر، استفاده از کشتی مسافربری است. مسافرت با کشتی مسافربری، بمنزله عدم وجود امنیت است، بدین مفهوم که هر کاری را که شما انجام دهید، بوسیله بقیه مسافرین قابل مشاهده خواهد بود.

در این مثال هر از جزایر مورد نظر را می‌توان مشابه یک شبکه محلی (به انگلیسی: LAN) دانست، اقیانوس به مثابه اینترنت است مسافرت با یک کشتی مسافربری مشابه برقراری رابطه با سرویس دهنده وب یابقیه دستگاه‌های موجود در اینترنت خواهد بود.

شما دارای هیچگونه کنترلی بر روی کابل‌ها و روترهای موجود دراینترنت نیستید (مشابه عدم کنترل شما بعنوان مسافر کشتی مسافربری بر رویبقیه مسافرین حاضر در کشتی). در صورتیکه تمایل به رابطه بین دو شبکه اختصاصی از طریق منابع عمومی وجود داشته باشد، اولین مسئله‌ای که با چالش‌های جدی برخورد خواهد کرد، امنیت خواهد بود. فرض بکنید ، جزیره شما قصد ایجاد پل ارتباطی با جزیره مورد نظر را داشته باشد. مسیرایجاد شده یکروش ایمن، ساده و مستقیم جهت مسافرت ساکنین جزیره شما به جزیره دیگر را فراهم می‌آورد. همان گونه که حدس زده‌اید، ایجاد نگهداری پل ارتباطی بین دو جزیره مستلزم صرف تعرفه ‌های بالائی خواهد بود. (حتی اگر جزایر در مجاورت یکدیگر باشند). با توجه به ضرورت حساسیت مربوط به داشتن یک مسیر ایمن مطمئن، تصمیم به ایجاد پل ارتباطی بین دو جزیره گرفته شده است. در صورتیکه جزیره شما قصد ایجاد پل ارتباطی با جزیره دیگر را داشته باشد که در مسافت بسیار زیاد زیاد نسبت به جزیره شما واقع است، تعرفه ‌های مربوط بمراتب بیشتر خواهد بود. وضعیت فوق، نظیر مصرف از یک خط Leased اختصاصی است. ماهیت پل‌های ارتباطی (خطوط اختصاصی) از اقیانوس (اینترنت) مفرق بوده وکماکان قادر به رابطه جزایر ( شبکه‌های محلی) خواهند بود.

سازمانها موسسات متعددی از رویکرد فوق (استفاده از خطوط اختصاصی) استفاده می نمایند. مهمترین علت در این زمینه وجود امنیت واطمینان جهت برقراری رابطه هر سازمانهای مورد نظر با یکدیگر است. در صورتیکه مسافت ادارات و یاشعب یک سازمان از یکدیگر بسیار زیاد دور باشد، نرخ مربوط به برقرای ارتباطنیز بیشتر شدن خواهدیافت.

با توجه به مقایسه انجام شده در مثال فرضی، می توان گفت که بامصرف از وی‌پی‌ان به هر از ساکنین جزیره زیردریائی داده می شود.زیردریائی فوق دارای خصایص مفرق زیر است:

دارای سرعت بالااست.
هدایت آن آسان است.
قادر به استتار(مخفی نمودن) شما ازبقیه زیردریایی‌هاوکشتی‌هااست.
قابل اعتماداست.
بعد از تامین اولین زیردریائی، اضافه کردن امکانات جانبی و حتی یک زیردریائی دیگر مقرون به صرفه خواهد بود.

در مـدل فوق، باوجود ترافیک در اقیانوس، هر از ساکنین دوجزیره قادر به تردد در طول مسیر در زمان دلخواه خود با رعایت مسایل ایمنی می‌باشند. مثال فوق نشان دهنده تحوه عملکرد وی‌پی‌ان است. هر از فرد ان از راه دور شبکه قادر به برقراری ارتباطی امن مطمئن بامصرف از محیط انتقال عمومی (شبیه اینترنت) با شبکه مکانی موجود در سازمان خود خواهند بود. توسعه یک وی‌پی‌ان (افزایش تعداد فرد ان از راه دور یا بیشتر شدن مکان‌های مورد نظر) بمراتب آسانتر از شبکه‌هایی است که از خطوط اختصاصی استفاده می نمایند. قابلیت گسترش فراگیر از مهمترین ویژگی‌های یک وی‌پی‌ان نسبت به خطوط اختصاصی است.

با تذکر به اینکه در شبکه وی‌پی‌ان به عوامل مفرق ی مثل : امنیت، اعتمادپذیری، مدیریت شبکه وسیاست‌ نیاز خواهد بود. استفاده از وی‌پی‌ان برای یک سازمان ویژگی ها ی متعددی است:

گسترش محدوه جغرافیائی ارتباطی
بازبینی وضعیت امنیت
كم شدن هزینه ‌های عملیاتی در مقایسه با روش‌های سنتی مثل WAN
کاهش زمان ارسال و حمل اطلاعات جهت فرد ان از راه دور
بازبینی بهره وری
توپولوژی آسان ،…است.
وی‌پی‌ان نسبت به شبکه‏های پیاده‌‏سازی شده با خطوط استیجاری، در پیاده‌‏سازی استفاده، نرخ کمتری صرف می‌کند. اضافه کم کردن گره‌ها یا شبکه‌های مکانی به وی‌پی‌ان، به خاطر ساختار آن، با هزینه کمتری امکان‌پذیر است. در صورت نیاز به تغییر همبندی شبکهٔ خصوصی، نیازی به راه‌‏اندازی مجدد فیزیکی شبکه نیست و به صورت نرم‌افزاری، همبندی شبکه قابل تغییر است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد همان‌طور که بار‌ها در ...