خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » خودداری شرکت های نفتی در پرداخت مطالبات صنایع خوزستان

خودداری شرکت های نفتی در پرداخت مطالبات صنایع خوزستان

خودداری شرکت های نفتی در پرداخت مطالبات صنایع خوزستان

|خودداری شرکت های نفتی در پرداخت مطالبات صنایع خوزستان از پتروشیمی|

عـصــر جـنــوب| ikiair.ir: حدود ۹۰ قسمت و بخش صنایع کوچک خوزستان به عنوان سازنده و همچنین تامین کننده تجهیزات نفتی محسوب می شوند و همچنین بر همین اساس بیشترین مقدار و اندازه و میزان اشتغال در آن صنایع به وجود آمده ولی باید توجه داشت با آن وجود نزدیک به یک سال شمسی می باشد که پیمانکاران و همچنین سازندگان کالا و همچنین صنایع نفتی نتوانسته اند مطالبات خود را از شرکت های زیر مجموعه وزارت نفت گرفتن کنند.

** درخواست پرداخت مطالبات در شورای تامین
رییس انجمن سازندگان تجهیزات، نفت، گاز و همچنین پتروشیمی خوزستان در آن خصوص گفت: قرار بود چهارشنبه هفته قبل با شرکت ملی حفاری ایران در مورد مطالبات معوق صنایع، نشستی برگزار می شود که به دلایلی آن جلسه تشکیل نشد و همچنین از نهاد صنعت، معدن و همچنین تجارت خواسته شد تا درخواست سازندگان تجهیزات، پیمانکاران و همچنین تامین کنندگان کالای صنعت نفت جهت پرداخت مطالبات در شورای تامین خوزستان مطرح می شود.
علی کرانی افزود: با وجود تلاش بعضی شرکت ها جهت نمایش تجمع اعتراضی در مقابل شرکت های منطقه ها و مناطق نفتخیز جنوب و همچنین همچنین ملی حفاری ایران، ترجیح دادیم که پیگیری معظلات و مسائل و مشکلات از راه های قوانین و قانونی دنبال می شود.
او همچنین ادامه داد: بیشترین معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی را شرکت ملی حفاری جهت سازندگان تجهیزات و همچنین تامین کنندگان صنعت نفت به وجود آورده می باشد.
او همچنین ناتوانی آن شرکت در پرداخت دیون را ناشی از پرداخت نشدن مطالبات توسط منطقه ها و مناطق نفتخیز جنوب و همچنین فلات قاره اعلام کرد و همچنین گفت: در هر صورت آن پاسخ به هیچ وجه جواب قانع کننده ای جهت کارفرمایانی که بایستی و حتما ماهیانه حقوق کارکنان خود را پرداخت کنند ، نیست.
کرانی افزود: به خاطر وعده هایی که اکثرا و بیشتر از سوی ملی حفاری داده می می شود صاحبان کسب و همچنین کارهای صنعتی خوزستان با معظلات و مسائل و مشکلات بانکی و همچنین حقوقی متعددی رو به رو شده اند.
آن فعال اقتصادی خوزستان با اشاره به تاخیر در پرداخت چک ها کارآفرینان، گفته استکارگاه های صنعتی در معرض تعطیلی قراردارند و همچنین بر همین اساس از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست می می شود که به موضوع وارد شدن کنند و همچنین اجازه ندهند که معظلات و مسائل و مشکلات به وجود آمده منجر به بیکار شدن اشخاص بسیاری از کارگران خوزستانی می شود.

** بی توجهی دستگاه ها به تهاتر مطالبات و همچنین بدهی ها
عضو هیات ‌رییسه شهرک صنعتی شماره سه اهواز نیز در آن باره ، گفت: بعضی صنایع موجود خوزستان به دلیل پرداخت نشدن مطالبات از سوی شرکت های وابسته به وزارت نفت در خوزستان بیش از هفت ماه می باشد که به کارکنان خود حقوق پرداخت نکرده اند.
سید علیرضا طباطبایی ادامه داد: دستگاه های دولتی از معظلات و مسائل و مشکلات پدید آمده اطلاع دارند ولی باید توجه داشت بازهم ماموران بیمه، مالیات و همچنین شهرداری به کارگاه ها رفت و آمد و مراجعه می کنند و همچنین به بحران های موجود دامن می زنند.
او همچنین با تاکید بر بی توجهی دستگاه ها به مصوبه هیات حکومت مبنی بر تهاتر مطالبات و همچنین بدهی شرکت ها ، گفت: مسئولان آن دستگاه ها خود را مجری قانون می دانند و همچنین جهت پرداخت اینگونه بدهی ها مجبور هستیم که دست به تعدیل نیرو بزنیم.
آن فعال اقتصادی با اشاره به آخرین برآوردهای گرفته شده مقدار و اندازه و میزان مطالبات سازندگان، صنایع و همچنین تامین کنندگان صنعت نفت را در خوزستان بیش از سه هزار میلیارد ریال دانست و همچنین افزود: بر اساس وعده داده شده قرار بود شرکت منطقه ها و مناطق نفتخیز جنوب ماهیانه همچنین و علاوه بر یک هزار میلیارد ریال از مطالبات شرکت ملی حفاری ایران با هدف پرداخت حقوق کارکنان ، ۲۰۰ میلیارد ریال دیگر نیز به منظور پرداخت مطالبات صنایع اختصاص دهد ولی آن امر بررسی کننده و پروهشگر نشد.

** درخواست گشایش ال سی جهت پرداخت مطالبات قطعه سازان
قائم مقام شرکت ملی حفاری ایران نیز در آن باره با اشاره به آنکه چند هفته قبل آن شرکت گشایش ال سی جهت پرداخت مطالبات قطعه سازان را خواستار شد، گفت: به تا حال به درخواست ملی حفاری پاسخی داده نشده می باشد.
محمدرضا تاکایدی افزود: آن شرکت از قسمت و بخش های متنوع و گوناگون و مختلف ۱۰ هزار میلیارد ریال مطالبات دارد و همچنین در صورتی که بخشی از آن مبلغ وصول می شود بدهی ملی حفاری به صنایع، سازندگان و همچنین ارایه دهندگان سرویس ها و خدمات پرداخت می می شود.

**شرکت نفت می گوید پولی جهت پرداخت نداریم
استاندار خوزستان نیز در آن باره گفت: شرکت ملی نفت تنها یک هزار میلیارد ریال از مطالبات ملی حفاری را جهت دادن حقوق کارکنان، پرداخت کرده و همچنین باوجود توافق قبلی از پرداخت مبلغ اکثرا و بیشتر از آن خودداری کرده می باشد.
غلامرضا شریعتی با اشاره به آنکه شرکت منطقه ها و مناطق نفتخیز جنوب کارفرمای ملی حفاری ایران محسوب می می شود، افزود: با وجود آنکه شرکت منطقه ها و مناطق نفتخیز جنوب را جهت پرداخت مطالبات پیمانکاران زیر فشار قرار داده بودیم ولی باید توجه داشت همچنان شاهد هستیم که در آن باره اقدام جدی از سوی شرکت ملی نفت صورت نگرفته و همچنین از پرداخت صورت اوضاع های مورد اثبات و یا تایید مدیرعامل منطقه ها و مناطق نفتخیز جنوب خودداری، و همچنین عنوان شده که پولی جهت پرداخت ندارد.
رییس شورای تامین خوزستان ادامه داد:در راستای پیگیر مطالبات صنایع خوزستان در روزهای آتی در تلاش جهت مذاکره و همچنین پیگیری موضوع از شرکت ملی نفت و همچنین وزارت نفت خواهم بود.

** تاثیر مطالبات عقب افتاده بر امنیت شغلی خوزستانی ها
با وجود آنکه شرکت های نفتی جهت تامین نیازهای خود از صنایع داخلی خوزستان بهره بری و استفاده می کنند، ولی باید توجه داشت پرداخت نکردن مطالبات آنها درماه های قبل معظلات و مسائل و مشکلات جدی را در آن صنایع به وجود آورده و همچنین حتی امنیت شغلی قسمت و بخش بسیاری از کارکنان و همچنین کارگران خوزستانی را به صورت جدی در معرض خطر قرار داده می باشد.
آن در حالی می باشد که انجمن ها و همچنین واحدهای صنفی آن صنایع در تلاش جهت جلوگیری از ساخته یا ایجاد تجمع های اعتراضی در مقابل شرکت های نفتی بوده اند ولی باید توجه داشت ظهر روز قبل تعدادی از صاحبان کارگاه های صنعتی جهت گرفتن مطالبات خود در اهواز دست به تجمع زدند.
یکی از راهکارهایی که تشکل های صنفی صنایع تامین کننده و همچنین سازنده تجهیزات نفتی دنبال می کنند، مصوبه شورای تامین خوزستان جهت وصول مطالبات می باشد.
گفتنی می باشد، شرکت ملی منطقه ها و مناطق نفتخیز جنوب با پنج شرکت تابعه نفت و همچنین گاز مسجدسلیمان ، آغاجاری ، گچساران ، کارون و همچنین مارون هر روز خدا حدود سه میلیون بشکه نفت خام و همچنین بیش از یکصد میلیون متر مکعب گاز طبیعی تولید می کند.ستاد مرکزی شرکت ملی منطقه ها و مناطق نفتخیز جنوب در اهواز می باشد.
شرکت ملی حفاری ایران که در سال شمسی ۵۸ به عنوان یک شرکت تابعه از شرکت ملی نفت ایران تأسیس شد، هم‌ اکنون با در اختیار داشتن ۷۵ دستگاه دکل حفاری خشکی و همچنین دریایی، ناوگان گسترده‌ ای از ماشین‌ آلات ترابری و همچنین پشتیبانی، دستگاه‌ های جانبی حفاری، تجهیزات اسیدکاری، سیمان‌ کاری و همچنین لوله‌ گذاری، بیش از ۹۰ قسمت و بخش از سرویس ها و خدمات مورد مستلزم و نیاز حفاری را جهت شرکت‌ های نفتی ایرانی فراهم، و همچنین در عمل به صورت خودگردان فعالیت می کند.

خودداری شرکت های نفتی در پرداخت مطالبات صنایع خوزستان در تاریخ ۸ October 2018 | 11:50 am نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

تلاش مدیرعامل صندوق بازنشستگی جهت رونقِ تولید در صنایع خوزستان

تلاش مدیرعامل صندوق بازنشستگی جهت رونقِ تولید در صنایع خوزستان |تلاش مدیرعامل صندوق بازنشستگی جهت ...