خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » امکان زندگی در ماهشهر نیست/ حداقل حقوق بایستی و حتما ۷ میلیون تومان باشد

امکان زندگی در ماهشهر نیست/ حداقل حقوق بایستی و حتما ۷ میلیون تومان باشد

امکان زندگی در ماهشهر نیست/ حداقل حقوق بایستی و حتما ۷ میلیون تومان باشد

|امکان زندگی در ماهشهر نیست/ حداقل حقوق بایستی و حتما ۷ میلیون تومان باشد از پتروشیمی|

عـصــر جـنــوب| ikiair.ir: علی ساجدی‌نیا (فعال کارگری شرکت پتروشیمی رازی واقع در ماهشهر) معتقد می باشد که جهت حفظ اقتدار و قدرت خرید کارگران در اوضاع فعلی دستمزد کارگران بایستی و حتما بیش از ۷ میلیون تومان باشد.

آن فعال کارگری افزود: در حال حاظر در پتروشیمی‌های ماهشهر، کارگران از ۷ صبح تا ۶ یا ۷ بعد ازظهر یعنی عملاً معادل دو ماه کار می‌کنند. حتی خیلی‌ها پنج‌شنبه و همچنین جمعه هم کار می‌کنند. آن کارگران هیچ استراحتی ندارند؛ هیچ زمانی جهت گذران وقت در کنار خانواده ندارند و همچنین خرج و همچنین مخارج در ماهشهر آنقدر زیاد می باشد که زندگی با کمتر از ۷ میلیون تومان جهت یک خانواده با ۲ فرزند، واقعاً غیرممکن می باشد.

آن کارگر پتروشیمی رازی معتقد می باشد که در سال شمسی بعدی با وجود تورم، کارگران اهل ماهشهر با ۷ میلیون تومان حداقل دستمزد، حتی مبلغی بابت پس‌انداز نخواهند داشت.

او همچنین ادامه داد: در واقع ما با افزایش سه برابری حداقل دستمزد نسبت به سال شمسی قبل نیز بایستی و حتما کار کنیم تا زنده بمانیم. کارگر پیمانکاری ماهشهر نسبت به کارگر رسمی اوضاع بدتری دارد.

آن فعال کارگری تصریح کرد: در صورتی که فرزند کارگر رسمی به مدرسه برود، نزدیک به ۸۰ قسمت و بخش تخفیف می‌گیرد ولی باید توجه داشت فرزند کارگر پیمانکاری چنین مزایایی ندارد. امکانات هم به کارگران پیمانکاری نمی‌دهند. سال شمسی به سال شمسی مزایا کمتر می‌می شود. در بعضی پتروشیمی‌ها که پاداش‌ها هم حذف شده می باشد.

ساجدی‌نیا با گفتن آنکه نزدیک به ۱۰ روز می باشد که کارگران پتروشیمی بندرامام در اعتصاب خواهند بود، تاکید کرد: چندی پیش ۲۵۰ اتوبوس و همچنین مینی‌بوس در مجموعه ماهشهر اعتصاب کردند. آنها با سرمایه خودشان، اتوبوس و همچنین مینی‌بوس تهیه می‌کنند و همچنین ماهیانه ۳ و همچنین نیم میلیون تومان دریافتی دارند. از پول بنزین تا تعمیر خودرو و همچنین استهلاک و همچنین خرید لوازم یدکی خودرو را خودشان می‌پردازند.

او همچنین افزود: بچه‌های ماهشهر اوضاع زندگی خوبی ندارند. ماهشهر بیش از ۱۱ هزار فرد یا شخص بیکار دارد. زندگی بیکاران خیلی زیاد اسف‌بار می باشد. در پتروشیمی‌ها تیمی از کارگران با عذاب زندگی می‌کنند و همچنین تعدادی از کارگران در رفاه کامل. پتروشیمی رازی ۷۰۰ کارگر رسمی و همچنین ۱۸۰۰ کارگر پیمانکاری دارد.

اضافه‌کار جهت یک کارگر پیمانکاری پتروشیمی عملاً اجبار می باشد زیرا و به درستی که بدون اضافه‌کاری واقعاً قدرت گذران زندگی‌اش را ندارد.

ساجدی‌نیا خاطرنشان کرد: طرح طبقه‌بندی که در بعضی پتروشیمی‌ها در نظر گرفته شده می باشد، حداقل ضریب می باشد. در منطقه عسلویه ضریب حقوقی کارگران ۴.۷ می باشد.

ضریب حقوقی کارگران رسمی ماهشهر ۲.۷ می باشد؛ ضریب حقوقی کارگران پیمانکاری ماهشهر ۱.۵ می باشد. به کارگران عسلویه وام‌های پهناور و بزرگ می‌دهند ولی باید توجه داشت ما چنین امکاناتی نداریم.

معظلات و مسائل و مشکلات معیشتی آنقدر زیاد بود که صندوق اقتصادی و مالی بین کارگران راه‌اندازی کردیم

آن فعال کارگری پتروشیمی رازی تصریح کرد: در صورتی که ما کارگران پیمانکاری در پتروشیمی‌ها بخواهیم وام بگیریم بایستی و حتما به صورت آزاد وام بگیریم. با آنکه ۱۸ سال شمسی سابقه کار در پتروشیمی دارم، همچنان بایستی و حتما جهت یک وام ۵۰ میلیونی با ۱۸ قسمت و بخش سود، ضمانت ۳ کارگر رسمی را جور کنم. آن درحالی می باشد که ما حقوق‌بگیر آن هم شرکت هستیم.

آن فعال کارگری تصریح کرد: واقعاً معظلات و مسائل و مشکلات معیشتی ۱۸ هزار بیکار چگونه و چطوری بایستی و حتما رفع می شود؟ به هر حال هنگام و زمانی که بیکاری باشد، اعتراض رخ می‌دهد. در صورتی که شهروندان و مردم شهر آسایش داشته باشند و همچنین زندگی بدون تبعیض و همچنین مشکل را بگذرانند، آن اتفاقات نمی‌افتد.

او ادامه داد: حاشیه‌نشینی در ماهشهر واقعاً وخامت پیدا کرده می باشد. مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری نیست راه دور برویم. دو کیلومتر از پتروشیمی‌ها که دور بشویم، جاده‌ای می باشد که شهروندان و مردم شهر در کپر زندگی می‌کنند.

مناطقی خواهند بود که در آنجا ناهنجاری‌های فرهنگی و اجتماعی دیده می‌می شود. پس نتیجه آن می شود که فقر و همچنین طلاق در زندگی کارگران به اینطور مشکلاتی ختم می‌می شود. بچه‌های طلاق معظلات و مسائل و مشکلات روانی پیدا می‌کنند و همچنین به سمت فساد کشیده می‌شوند. اینجا کارگران آنقدر در محیط کارشان وقت می‌گذرانند که فرصت نمی‌کنند، با خانواده وقت بگذرانند.

در ماهشهر با ۸ ماه گرما بعضی در پارک زندگی می‌کنند

آن فعال کارگری پتروشیمی رازی تصریح کرد: همه آن معظلات و مسائل و مشکلات به علت پایین بودن دستمزد کارگران می باشد. ماهشهر  حدود ۳۰ پتروشیمی دارد و همچنین قسمت و بخش مهمی از اقتصاد ایران را دربرمی‌گیرد. حتی پارک‌هایی هست که شهروندان و مردم شهر در آن هم زندگی می کنند.

آن شهرستان ۸ ماه گرما دارد. ماهشهری‌ها ماهی شهرشان را نمی‌توانند بخورند.

آلودگی پتروشیمی‌ها به خور خلیج فارس سرایت کرده و همچنین شهروندان و مردم شهر بایستی و حتما ماهی را از منطقه ها و مناطق دیگر بخرند. آب آشامیدنی درستی نداریم. در بعضی شهرک‌ها و همچنین منطقه ها و مناطق شهروندان و مردم شهر واقعاً در فقر زندگی می‌کنند.

او همچنین در پایان خاطرنشان کرد: برادر من آتش‌نشان می باشد و همچنین ساعت های طولانی و زیاد کار می‌کند و همچنین حق شیفت می‌گیرد و همچنین به لحاظ رده شغلی هم از دیگر آتش‌نشانان اکثرا و بیشتر گرفتن می‌کند، حقوقی در حد ۴ میلیون تومان دارد. آن کارگر با ۴۷ سال شمسی سن دیگر چه زمانی بایستی و حتما منزل و خانه‌دار می شود؟ ماهیانه یک میلیون تومان بابت کرایه منزل و خانه پرداخت می‌کند. ما اقوامی در کرج داریم، ما در ماهشهر میوه و همچنین گوشت و همچنین ماهی را بایستی و حتما گران‌تر بخریم و همچنین در کل مخارج زندگی ما از تهران بالاتر می باشد.

نوشته امکان زندگی در ماهشهر نیست/ حداقل حقوق بایستی و حتما ۷ میلیون تومان باشد اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی وبسایت و مرکز خبرهای جدید خبری پتروشیمی پدیدار شد.

امکان زندگی در ماهشهر نیست/ حداقل حقوق بایستی و حتما ۷ میلیون تومان باشد در تاریخ ۲۹ January 2020 | 7:49 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

ارائه آمارفروش چشمگیرداخلی وصادراتی امیرکبیربه مجمع سالیانه

ارائه آمارفروش چشمگیرداخلی وصادراتی امیرکبیربه مجمع سالیانه |ارائه آمارفروش چشمگیرداخلی وصادراتی امیرکبیربه مجمع سالیانه از ...