پترون –    با شکسته شدن تحریم‌ها در حالی یک رکورد تاریخی در حضور شرکت‌های بین‌المللی در نمایشگاه دهم ایران پلاست به ثبت رسیده و همچنین نمایش آن نمایشگاه به بهترین فرصت جهت «انتقال تکنولوژی و همچنین جذب سرمایه» جهت صنایع تکمیلی پتروشیمی تغییر پیدا کردن شده می باشد.

به نقل از ستاد خبری دهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست، همزمان با شکسته شدن تحریم‌های بین‌المللی، رکورد حضور شرکت‌های معتبر به ویژه اروپایی در دهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست شکسته شد به طوری‌که هم اکنون با وجود افزایش درخواست‌ها ولی باید توجه داشت کل فضای نمایشگاه واگذار شده می باشد.

اولین دوره نمایشگاه بین المللی ایران پلاست در سال شمسی ۱۳۸۱ با حضور ۷۱ شرکت خارجی از ۱۸ کشور جهان برگزار شد و همچنین در نهایت در سال شمسی ۱۳۸۲ دومین نمایشگاه ایران پلاست با حضور ۱۷۱ شرکت خارجی از ۲۱ کشور جهان برگزار شد.

نمایش منظم دو دوره نمایشگاه ایران پلاست منجر به علاقه مندی شرکت‌های معتبر خارجی در آن گردهمایی بین‌المللی شد به طوری‌که در سومین دوره نمایشگاه ایران پلاست ۲۲۰ شرکت خارجی از ۲۱ کشور و همچنین در دوره چهارم نمایشگاه در سال شمسی ۱۳۸۴ تعداد ۲۹۰ شرکت خارجی از ۲۲ کشور جهان به تهران آمدند.

در سال شمسی ۱۳۸۵ پنجمین نمایشگاه ایران پلاست با حضور ۲۶۰ شرکت خارجی برگزار شد که در کل ۹ دوره نمایش آن نمایشگاه حضور آن تعداد شرکت خارجی یک رکورد جدید محصوب می شد، با آن وجود با افزایش تحریم‌های غرب تعداد مشارکت کنندگان دوره ششم، هفتم و همچنین هشتم نمایشگاه ایران پلاست با یک افت محسوس روبرو شد.

از آن رو در دوره ششم نمایشگاه ایران پلاست در سال شمسی ۱۳۸۷ تعداد ۱۳۷ شرکت خارجی از ۱۳ کشور جهان، دوره هفتم نمایشگاه در سال شمسی ۱۳۸۹ تعداد ۲۵۷ شرکت از ۲۲ کشور و همچنین در دوره هشتم نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست در مجموع ۶۰۰ شرکت داخلی و همچنین خارجی از ۲۰ کشور جهان مشارکت کردند.

در دوره نهم و همچنین آخرین دوره نمایش آن گردهمایی پهناور و بزرگ صنعت پتروشیمی و همچنین صنایع تکمیلی پتروشیمی ایران هم با نیرو گرفتن احتمال لغو تحریم ها در مجموع ۷۵۰ شرکت داخلی و همچنین خارجی از ۱۳ کشور جهان در تهران دور هم جمع شدند.

با آن وجود به نظر می‌رسد با لغو کامل تحریم‌ها، یک رکورد تاریخی در حضور شرکت‌های معتبر بین‌المللی به منظور مشارکت در دهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست به ثبت برسد به طوری‌که به تا حال حضور بیش از ۴۰۰ شرکت خارجی در آن نمایشگاه قطعی شده می باشد.

در همین حال مهندس محمد مقاره مدیر دهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست اخیرا در گفتگو با ستاد خبری دهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست در مورد آخرین تغییر و همچنین تحولات نمایش هر چه باشکوه تر دهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست در فروردین ماه سال شمسی بعدی، گفت: تمامی فضای نمایشگاه دهم ایران پلاست به شرکت‌های متقاضی داخلی و همچنین خارجی واگذار شده می باشد.

کل فضای نمایشگاه دهم ایران پلاست حدود ۲۳ هزار مترمربع می باشد که از آن متراژ نمایشگاهی به تا حال بالغ بر ۷۰۰۰ متر مربع به شرکت های خارجی واگذار شده و همچنین به تا حال حضور شرکت‌هایی از اتریش، آلمان، ایتالیا، تایوان، ترکیه، هند، چین، کره جنوبی، پاکستان و همچنین چندین کشور آسیایی و همچنین اروپایی دیگر در دهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست قطعی شده می باشد.

حضور آن تعداد شرکت خارجی در نمایشگاه دهم ایران پلاست قابل مقایسه با هیچ یک از نمایشگاه‌های عمرانی، تجاری و همچنین اقتصادی کشور نیست و همچنین نمایشگاه ایران پلاست تنها نمایشگاه در کشور می باشد که توانسته می باشد به استانداردهای بین‌الملی نزدیک می شود و همچنین سطح مشارکت جهانی خود را تا ۳۰ قسمت و بخش افزایش دهد.

مهمترین سیاست نمایش دهمین نمایشگاه ایران پلاست ساخته یا ایجاد بستری به منظور «انتقال تکنولوژی و همچنین جذب سرمایه» در صنایع تکمیلی پتروشیمی کشور می باشد تا فعالان آن صنعت بتوانند با بهره بری و استفاده از فرصت طلایی لغو تحریم ها نسبت به نوسازی، بهینه‌سازی و همچنین مدیریت مصرف انرژی در خطوط تولید قدیمی خود بهره بری و استفاده کنند و همچنین بهره وری در صنعت ارزش آفرین تکمیلی پتروشیمی افزایش یابد.

گفتنی می باشد، دهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست ۲۵ تا ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۵ (۱۳ تا ۱۷ آوریل ۲۰۱۶ میلادی) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات اکثرا و بیشتر از نحوه و همچنین جزئیات نمایش دهمین نمایشگاه ایران پلاست، می‌توانند به وبسایت و مرکز خبرهای جدید اینترنتی نمایشگاه به نشانیwww.iranplast.irرفت و آمد و مراجعه کنند و همچنین یا با شماره ۸۸۶۲۰۰۰۵-۰۲۱، ۸۸۰۵۹۸۳۴-۰۲۱- فکس : ۸۸۶۲۰۰۰۵ و همچنین ایمیل  [email protected] تماس بگیرند. منبع (+)