خانه » نفت » «ایران» در گردهمایی نفتی «دوحه» شرکت می کند؟

«ایران» در گردهمایی نفتی «دوحه» شرکت می کند؟

«ایران» در گردهمایی نفتی «دوحه» شرکت می کند؟

|«ایران» در گردهمایی نفتی «دوحه» شرکت می کند؟ از پتروشیمی|

«ایران» در گردهمایی نفتی «دوحه» شرکت می کند؟

پتروتحلیل- افزایش مقدار و اندازه و میزان ذخیره سازی نفت خام آمریکا به همراه تقویت دلار موجب کاهش نرخ نفت خام در بازارهای جهانی روز پنجشنبه شد. مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که بازارهای بورس در روز ۲۵ مارس به علت مصادف شدن با روز “جمعه خوب” (Good Friday) تعطیل بوده اند.
اداره اطلاعات انرژی حکومت آمریکا (EIA) روز چهارشنبه اعلام کرد که موجودی نفت خام آن کشور در هفته منتهی به ۱۸ مارس ۹/۳۶ میلیون بشکه‌ افزایش یافته و همچنین به ۵۳۲/۵ میلیون بشکه بالغ شده که حجم افزوده شده بیش از سه برابر پیش‌بینی انجام شده توسط کارشناسان بوده می باشد. در آن ضمن واردات نفت آمریکا نیز به ۸/۳۸ میلیون بشکه در روز رسیده ولی باید توجه داشت تولید با کاهش جزئی در سطح ۹/۰۴ میلیون بشکه در روز بوده می باشد. آن خبر تأثیر خود را بر معاملات روز پنجشنبه نیز بر جای گذاشت. همچنین و علاوه بر آن هم، ضعف در بازار سهام نیز نرخ های جهانی نفت خام را تحت تأثیر قرار داد. آن ضعف از بالا رفتن ارزش دلار آمریکا ناشی می شد. اظهارات مقامات ارشد فدرال رزرو آمریکا در خصوص احتمال افزایش نرخ بهره طی ماه‌های بعدی تأثیر بسیاری بر افزایش ارزش دلار و همچنین کاهش نرخ نفت و همچنین طلا داشته می باشد. گفته های مقامهای ارشد بانک مرکزی آمریکا نشان می دهد که آن احتمال وجود دارد که بانک مرکزی آمریکا طی ماه های بعدی نرخ بهره را فراتر از انتظارات سرمایه گذاران بین المللی افزایش دهد.

در حالی که فدرال رزرو آمریکا در جدید و تو و تازه ترین نشست خود نرخ بهره را بدون تغییر حفظ کرده و همچنین اعلام نمود که تا پایان امسال احتمالا ۲ بار نرخ بهره را افزایش خواهد داد ولی اظهارات اخیر مقام های ارشد فدرال رزرو نشان می دهد که آن احتمال وجود دارد که فدرال رزرو تعداد افزایش نرخ بهره طی ماه های بعدی را اکثرا و بیشتر نماید. علت آن امر نیز به رشد اقتصادی آن کشور برمی گردد چرا که وزارت بازرگانی آمریکا که در دومین ارزیابی خود از رشد اقتصادی آن کشور در سه ماه پایانی ۲۰۱۵ میلادی، آن رقم را یک قسمت و بخش اعلام کرده بود، در سومین و همچنین آخرین ارزیابی خود رشد اقتصادی در دوره مورد نظر را ۱/۴ قسمت و بخش اعلام کرده می باشد. بعد از آن هم شاخص دلار در بازار ICE رشد ۱/۱ درصدی داشت.
بدین ترتیب آن عوامل موجب شدند تا بهای نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک جهت تحویل در ماه مه طی معاملات روز ۲۴ مارس ۳۳ سنت (۰/۸ قسمت و بخش) تقلیل یافته و همچنین در سطح هر بشکه ۳۹/۴۶ دلار به تثبیت برسد. WTI در هفته قبل کاهش ۵ درصدی نرخ را تجربه نمود. همچنین نرخ نفت خام برنت در بازار ICE لندن جهت تحویل در ماه مه با ۳ سنت (۰/۱ قسمت و بخش) کاهش به بشکه ای ۴۰/۴۴ دلار رسید. آن نفت خام در هفته قبل کاهش ۱/۵ درصدی را داشت. شایان ذکر می باشد که تعطیلی روز جمعه و همچنین نیز نزدیک شدن به تعطیلات عید پاک سبب شد تا حجم مبادلات نفت افت بسیاری داشته باشند.
البته نرخ آن دو نفت خام کاهش بیشتری یافته بودند، ولی باید توجه داشت خبر مؤسسه Baker Hughes توانسته بود از شدت افت نرخ بکاهد. زیرا آن مؤسسه اعلام نمود که در هفته قبل تعداد ۱۵ دکل حفاری نفتی دیگر غیرفعال شده و همچنین مجموع آنها به ۳۷۲ واحد رسیده می باشد. البته از سوی دیگر، کارشناسان می نامند که افزایش کارآیی سبب شده تا هزینه بهره برداری از هر چاه نفتی نسبت به سال شمسی ۲۰۱۵ در حدود ۵-۳ قسمت و بخش کاهش یافته باشد. با آن حال روند مستمر افزایش موجودی نفت خام موجب متوقف کردن تاثیرات و همچنین اثرات صعودی برنامه جذاب و جالب و خوب تولیدکنندگان پهناور و بزرگ نفتی (روسیه و همچنین عربستان) جهت ثابت نگهداشتن مقدار و اندازه و میزان تولید شده می باشد.

تولیدات اوپک همچنان بالاست و همچنین انتظار می‌رود ایران نیز به افزایش تولید خود ادامه دهد. یک تحلیل گر گفته می باشد؛ در صورتی که رشد ذخیره سازی ها ادامه پیدا کند، نفت خام دوباره به سطح ۳۵ دلار باز خواهد گشت. البته بالا رفتن موجودی ها چندان جهت دست اندرکاران بازار نفت دور از ذهن نبود زیرا پالایشگران در حال تعمیرات پالایشی جهت تولید فرآورده ها با مشخصات فصل تابستان می باشند.

اوضاع موجودیهای نفتی آمریکا در هفته منتهی به ۱۸ مارس ۲۰۱۶

۲۴oil

تولیدکنندگان عضو اوپک و همچنین خارج از آن نهاد قرار می باشد در ۱۷ آوریل در دوحه قطر گردهم بیایند تا در مورد توقف تولید در سطح ماه ژانویه مذاکره کنند. در آن راستا قطر اعلام کرد که ۱۳ کشور عضو اوپک شامل ایران به گفتگوهایی که ۱۷ آوریل در دوحه برگزار خواهد شد، دعوت شده اند. روسیه که در اوپک عضویت ندارد نیز به آن نشست دعوت شده می باشد. روسیه، قطر، عربستان و همچنین ونزوئلا در فوریه قبل بر سر تثبیت سطح تولید توافق کردند، مشروط بر آن هم که سایر تولیدکنندگان نفت نیز به آن طرح بپیوندند.

بعضی تولیدکنندگان شامل کویت، امارات و همچنین عمان از آن طرح استقبال کرده اند. ایران هنوز اعلام نکرده که آیا در نشست دوحه شرکت می‌کند یا خیر. ولی باید توجه داشت مسئولان ایرانی تصریح کرده اند که تهران تولید نفت خود را فریز نخواهد کرد زیرا خواهان افزایش صادرات خود در پی لغو تحریمها می باشد. وزارت انرژی قطر گفت: هدف آن گفتگوها دسترسی به توافق میان تولیدکنندگان در خصوص تثبیت تولید در ماه ژانویه به منظور کاهش عرضه مازاد در بازار جهانی می باشد.

دبیرکل اوپک در یک کنفرانس خبری در وین گفت: امیدوارم پس نتیجه آن می شود که آن نشست مثبت باشد. ایران مخالف آن نشست نیست ولی جهت تولید شروطی دارد و همچنین احتمالا” در بعدی به آن تیم خواهد پیوست. عبدالله البدری گفت آن نهاد پیش بینی می‌کند که حتی در صورتی که ایران به برنامه جذاب و جالب و خوب توقف سطح تولید نفت نپیوندد، نرخ نفت به سطح متوسطی بازگردد. نماینده لیبی در اوپک نیز می‌گوید: آن کشور برنامه جذاب و جالب و خوب ای جهت شرکت در نشست تولیدکنندگان نفت در ۱۷ آوریل به منظور توقف سطح تولید نفت ندارد.

یک کارشناس آژانس بین‌المللی انرژی گفت؛ توافق میان چند تولیدکننده اوپک و همچنین روسیه به منظور ثابت نگهداشتن مقدار و اندازه و میزان تولید شاید بی‌معنی به نظر برسد چرا که عربستان سعودی تنها کشوری می باشد که قادر به افزایش تولیدات خود می باشد. با آن وجود وزیر نفت نیجریه اعلام کرد که توافق امکان پذیر خواهد بود.

«ایران» در گردهمایی نفتی «دوحه» شرکت می کند؟ در تاریخ ۲۸ March 2016 | 4:16 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران |نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران از ...