خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » آخر رکود صنعت پتروشیمی در سال شمسی ۹۳

آخر رکود صنعت پتروشیمی در سال شمسی ۹۳

آخر رکود صنعت پتروشیمی در سال شمسی ۹۳

|آخر رکود صنعت پتروشیمی در سال شمسی ۹۳ از پتروشیمی|

آخر رکود صنعت پتروشیمی در سال شمسی ۹۳

پتروتحلیل- مقایسه تقاضای پتروشیمی ها در سال شمسی ۹۴ و همچنین ۹۳ نشان می دهد که در سال شمسی ۹۴ حدودا ۲ میلیون و همچنین ۶۲۶ هزارتن حجم تقاضا از سال شمسی ۹۳ کمتر بوده می باشد. به گفته کارشناسان بازار آن موضوع نشان می دهد که تقاضاها در آن بازار واقعی تر شده می باشد.

به به گفته «پتروتحلیل»، حجم کل تقاضا در سال شمسی ۱۳۹۴ حدودا برابر با پنج میلیون و همچنین ۸۶۶ هزار تن بوده می باشد، ولی باید توجه داشت تقاضا در سال شمسی ۱۳۹۳ در حدود ۱٫۵ برابر سال شمسی ۱۳۹۴ و همچنین هشت میلیون و همچنین ۴۹۲ هزار تن رقم خورده می باشد. در مرداد ماه اختلاف تقاضای سال شمسی ۱۳۹۴ برابر با ۶۰ هزار تن رقم خورده می باشد که نشان از تقاضای کاذب دارد و همچنین دلیل اصلی آن هم عمیق تر شدن رکود در سال شمسی ۱۳۹۴ نسبت به سال شمسی ۹۳ می باشد.

در همین حال در شهریور ماه حجم تقاضا ۱۴۰ هزار تن اکثرا و بیشتر از سال شمسی ۱۳۹۳ بود، که نشان از تغییر جهت بازار و همچنین شروع رونق داشت.آن در حالی می باشد که رکود عمیق حاکم بر آن صنعت در سال شمسی ۱۳۹۳ از شهریور ماه وارد فاز جدیدی شده بود و همچنین حجم تقاضا کاهش چشمگیری یافته بود.

از سوی دیگر حجم تقاضای محصولات پتروشیمی در ۴ ماهه اول دو سال شمسی ۱۳۹۳ و همچنین ۱۳۹۴ اختلاف بسیاری دارد و همچنین دلیل اصلی آن اختلاف وجود تقاضای کاذب در سال شمسی ۱۳۹۳ و همچنین توسط دلالان بازار پتروشیمی می باشد.

نگاهی به حجم تقاضا در مهرماه ۹۴ نشان می دهد که تقاضا ۵۰۰ هزار تن اکثرا و بیشتر از سال شمسی ۹۳ رقم خورده می باشد. به گفته کارشناسان بازار پتروشیمی افزایش شدید تقاضا نشان از کاذب بودن آن هم دارد. به گفته موسوی، آن افزایش تقاضا در صورتی داده مهم و همچنین مثبتی جهت بازار پتروشیمی بود که متناسب با آن هم شاهد افزایش حجم معاملات هم بودیم، ولی باید توجه داشت در مدت یاد شده تنها تقاضا نسبت به سال شمسی ۹۳ اکثرا و بیشتر شده می باشد و همچنین حجم معاملات کاهش را نشان می دهد و همچنین آن افزایش حجم تقاضا تنها و فقط به افزایش نرخ معاملات منجر شده می باشد.

و همچنین ولی باید توجه داشت در آبان ماه با وجود کاهش ۲۰۰ هزار تنی تقاضا نسبت به مهر ماه باز هم حجم تقاضا در آن ماه ۲۱۵ هزار تن اکثرا و بیشتر از آبان ماه ۱۳۹۳ بود. با وجود مثبت بودن آن روند،ولی باید توجه داشت باز هم افزایش تقاضا با حجم معاملات متناسب نبود و همچنین آن موضوع نشان از تقاضای کاذب در بازار پتروشیمی داشت.

با آن حال در ماه آذر حجم تقاضا در دو سال شمسی ۱۳۹۴ و همچنین ۱۳۹۳ به هم نزدیک شد، به طوری که حجم تقاضا تنها ۲۸ هزار تن از آذر ماه سال شمسی ۹۳ اکثرا و بیشتر بود و همچنین در واقع کاهشی ۱۸۷ هزار تنی را به نسبت به ماه قبل تجربه کرد. مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که در آذر ماه ۱۳۹۳ به دلایلی زیرا و به درستی که رکود عمیق در کنار بالا بودن نرخ های پایه در بازار ایران نسبت به کشورهای دیگر حجم تقاضا به شدت پایین بود و همچنین می قدرت آذر و همچنین دی ماه سال شمسی ۱۳۹۳ را آخر رکود صنعت پتروشیمی دانست.

در دی ماه سال شمسی ۹۴ نیز حجم تقاضا مجددا بر حجم تقاضای سال شمسی ۹۳ پیشی گرفت و همچنین ۱۷۴ هزار تن اکثرا و بیشتر شد. آن افزایش حجم تقاضا اکثرا و بیشتر تحت تاثیر کاهش نرخ های پایه و همچنین افزایش تولید در صنایع پایین دستی و همچنین همچنین فعالیت کدهای معاف از مالیات ارزش افزوده رخ داد. به گفته موسوی، در سال شمسی ۹۳ در دی ماه صنعت پلیمر در رکود خیلی زیاد سختی به سر می برد و همچنین حجم تقاضا و همچنین معاملات در کمترین حد قرار داشت ولی اوضاع در دی ماه سال شمسی ۹۴ نسبتا بهتر شد. ولی باید توجه داشت در بهمن ماه حجم تقاضا باز هم اکثرا و بیشتر از سال شمسی ۹۳ بود، ولی اختلاف کمتر از ماه قبل شد، به طوری که حجم تقاضای بهمن سال شمسی ۹۴ تنها ۱۴ هزار تن افزایش یافت. البته بایستی و حتما آن نقطه را در نظر داشت که حجم تقاضا در هر دو سال شمسی ۹۳ و همچنین ۹۴ نسبت به دی ماه کاهش را نشان می دهد.

در آخرین ماه سال شمسی ۹۴ نیز تقاضا با افزایش چشمگیری مواجه شد و همچنین نسبت به بهمن ۷۱۹ هزار تن افزایش یافت، یعنی تقاضا حدودا ۴ برابر بهمن ماه. همچنین تقاضا نسبت به اسفند سال شمسی ۹۳، ۴۶۰ هزار تن افزایش یافت. به نظر کارشناسان صنعت پتروشیمی، دلیل اصل آن اتفاق صعودی بودن روند نرخ های پایه محصولات پلیمری می باشد. همچنین در ماه های قبل به دلیل رکود، حجم کمی از سهمیه ها بهره بری و استفاده شده بود و همچنین شرکت ها می توانستند تا سقف سهمیه سالانه ثبت سفارش کنند، تقاضای کاذب بسیاری ساخته یا ایجاد شده و همچنین بسیاری از کالاها در هفته های پایانی سال شمسی با نرخ سقف معامله شد. آن حجم تقاضا در سال شمسی ۹۴ بی سابقه بود و همچنین نشان می دهد که بازار جهت رونقی دوباره آماده شده می باشد.

آخر رکود صنعت پتروشیمی در سال شمسی ۹۳ در تاریخ ۴ April 2016 | 11:49 am نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در منطقه‌ویژه ماهشهر طی یکماه قبل

اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در منطقه‌ویژه ماهشهر طی یکماه قبل |اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در ...