خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » روزهای بی رونق پتروشیمی ها در سال شمسی ۹۴

روزهای بی رونق پتروشیمی ها در سال شمسی ۹۴

روزهای بی رونق پتروشیمی ها در سال شمسی ۹۴

|روزهای بی رونق پتروشیمی ها در سال شمسی ۹۴ از پتروشیمی|

روزهای بی رونق پتروشیمی ها در سال شمسی ۹۴

پتروتحلیل- بازار پتروشیمی در سال شمسی ۹۴ با توجه به افت دنباله دار نرخ نفت و همچنین تردیدها در خصوص ریزش نرخ محصولات پلیمری، روزهای بی رونقی را طی کرد.

به به گفته «پتروتحلیل»، نگاهی به حجم عرضه، تقاضا و همچنین معاملات در سال شمسی ۹۴ و همچنین مقایسه آن هم با سال شمسی ۹۳ نیز نشان می دهد که بازار پتروشیمی با رکود، کاهش مصرف و همچنین… روبه رو بوده می باشد.

به آن ترتیب حجم کل عرضه مواد پلیمری در سال شمسی ۱۳۹۴ برابر با ۴ میلیون  و همچنین ۱۵۶ هزار تن بوده که آن حجم در مدت مشابه در سال شمسی ۱۳۹۳ برابر با ۴ میلیون و همچنین ۲۴۷ هزار تن می باشد، مقایسه حجم عرضه ها نشان از کاهش ۹۱ هزار تنی حجم عرضه ها در سال شمسی ۱۳۹۴ نسبت به سال شمسی ۹۳ دارد، که رقم قابل تاملی می باشد. البته در دو ماه پایانی سال شمسی، روند بازار پتروشیمی با توجه به افزایش نرخ نفت و همچنین محصولات پلیمری در بازارهای جهانی به ثبات بیشتری رسید و همچنین اکثر بازیگران جدید آن بازار ترجیح دادند حصار احتیاط را بشکنند و همچنین وارد معاملات شوند.

البته در افزایش حجم معاملات در ماههای آخر سال شمسی وجود کدهای معاف از مالیات نیز دخیل بودند؛ چرا که دارندگان کدهای معاف از مالیات در شرایط رکود و همچنین افت نرخ ها نیز از ضررهای اقتصادی و مالی مصون خواهند بود و همچنین از آن رو با خیالی آسوده به معاملات وارد شدن کردند.

با آن حال بعضی از کارشناسان بازار معتقدند؛ در دو ماه پایانی سال شمسی، پتروشیمی ها به دلایلی زیرا و به درستی که افزایش حجم صادرات، حجم عرضه های خود را کاهش دادند.

به آن ترتیب تقاضا در آن مدت روندی افزایشی یافت، از سوی دیگر پایان سال شمسی همواره تقاضا جهت خرید محصولات پتروشیمی افزایش می یابد و همچنین آن موضوع نیز سبب شد تا همچنین و علاوه بر افزایش تقاضا جهت خرید پلیمرها، نرخ ها نیز در بازار داخل افزایش یابد.

جواد موسوی، مدیرکالایی کارگزاری اطمینان سهم در مورد عرضه ها به روزنامه نویس و خبرنگار «پتروتحلیل» گفت: حجم عرضه ها در سه ماهه اول سال شمسی ۱۳۹۴ به مراتب از سال شمسی ۱۳۹۳ اکثرا و بیشتر بود، ولی در تیر و همچنین مرداد ماه ۱۳۹۴ حجم عرضه ها به نسبت به سال شمسی ۹۳ به ترتیب  ۶۰ هزار و همچنین ۳۷ هزار تن کاهش را نشان می دهد، که عمده آن کاهش به دلیل کاهش حجم تولید پتروشیمی ها و همچنین به دلایلی زیرا و به درستی که رکود در بازار داخل و همچنین عدم ثبات نرخ نفت و همچنین کاهش شدید صادرات در سال شمسی ۹۴ و همچنین همچنین افزایش چشمگیر و همچنین بعضا صوری حجم عرضه ها در نیمه دوم تیر ماه ۱۳۹۳ در واکنش پتروشیمی ها به تغییر مبنای نرخ گذاری محصولات پلیمری از ارز مبادله ای به نرخ ارز آزاد بود. از طرف دیگر حجم عرضه های خارج از بورس و همچنین به صورت کاملا غیر شفاف در سال شمسی ۱۳۹۴ اکثرا و بیشتر از سال شمسی قبل شد. او همچنین در ادامه افزود: البته در قسمتهای آخر سال شمسی ۹۳ بود که مقرر شد تعاونی ها بتوانند بین ۱۰ تا ۲۰ قسمت و بخش از حجم تولید پتروشیمی ها را به صورت مستقیم و همچنین خارج از بورس خریداری کنند، که آن عامل هم بی تاثیر نبوده می باشد.

آن در حالی می باشد که در شهریور ماه مجددا حجم عرضه ها در سال شمسی ۹۴، ۲۸٫۲۰۰ تن از حجم عرضه های سال شمسی ۱۳۹۳ پیشی گرفت، که به نظر می رسد، بیشترین عامل موثر کاهش حجم فروش های خارج از بورس پتروشیمی ها باشد.

ولی باید توجه داشت در مهرماه سال شمسی ۹۴ حجم عرضه ها نسبت به سال شمسی ۹۳ کاهش ۸۵ هزار تنی را تجربه کرده می باشد که کاهشی خیلی زیاد چشمگیر می باشد، به طوری که پس نتیجه آن می شود که آن هم در بازار داخل افزایش نرخ محصولات به صورت مقطعی و همچنین معامله با نرخ سقف در بسیاری از تیم ها در بورس بود.

به گفته موسوی، کاهش حجم عرضه ها تنها و فقط به مهر ماه محدود نشد و همچنین در آبان ماه نیز حجم عرضه ها ۵۹ هزار تن کاهش یافت، در آذر ماه ۱۳۹۴ نیز با وجود افزایش حجم ۴۲ هزار تنی حجم عرضه ها به نسبت به آبان ماه ۱۳۹۴ باز هم حجم عرضه ها نسبت به آذر ماه ۱۳۹۳ کاهشی ۶۴ هزار تنی را تجربه کرد که دلیل آن هم نیز افزایش حجم صادرات پتروشیمی ها بود.

در همین حال در دی ماه ۱۳۹۴ باز هم تحت تاثیر سقوط نرخ نفت صادرات محصولات با مشکل مواجه شده و همچنین پتروشیمی ها حجم محصول بیشتری را در بورس عرضه کردند، به آن دلیل حجم عرضه در دی ماه سال شمسی جاری به حجم عرضه در دی ماه سال شمسی ۹۳ نزدیک شده و همچنین تنها ۱۲ هزار تن کمتر می باشد. ولی باید توجه داشت در بهمن ماه ۱۳۹۴ مجددا حجم عرضه ها نسبت به سال شمسی قبل ۲۰ هزار تن کاهش یافت که قابل توجه می باشد. و همچنین ولی باید توجه داشت در ماه پایانی سال شمسی یعنی اسفند حجم عرضه ها نسبت به بهمن ماه سال شمسی جاری ۵۳ هزار تن و همچنین نسبت به سال شمسی ۹۳ نیز ۷ هزار تن کمتر بوده می باشد.

روزهای بی رونق پتروشیمی ها در سال شمسی ۹۴ در تاریخ ۵ April 2016 | 12:52 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

01_bcbe849525_WhatsApp-Image-2019-11-01-at-12.35.22.jpeg

حضور مهندس یزدانی دست یار وزیر صنعت معدن و همچنین تجارت در پاویون شرکت سرمایه گذاری صدر تامین و همچنین بازدید از غرفه فولاد اکسین خوزستان

حضور مهندس یزدانی دست یار وزیر صنعت معدن و همچنین تجارت در پاویون شرکت سرمایه ...