خانه » نفت » طرح ناامیدکننده فریز نفتی

طرح ناامیدکننده فریز نفتی

طرح ناامیدکننده فریز نفتی

|طرح ناامیدکننده فریز نفتی از پتروشیمی|

طرح ناامیدکننده فریز نفتی

پتروتحلیل- ناامیدی نسبت به حصول توافق میان تولیدکنندگان پهناور و بزرگ نفت بر سر طرح فریز نفتی و همچنین همچنین پیش بینی افزایش مجدد ذخیره سازی نفت خام آمریکا منجر به کاهش بیش از دو درصدی بهای نفت طی معاملات روز دوشنبه بازارهای جهانی شد.
بعد از اعلام خبر ارائه طرح ابتدایی و اولیه توقف تولید نفت در سطح ماه ژانویه میان عربستان، روسیه، ونزوئلا و همچنین قطر موسوم به طرح فریز نفتی، امیدواری نسبت به بهبود روند نرخ نفت در بازار جهانی رو به افزایش گذاشت، به طوریکه نرخ نفت ۵۰-۴۵ قسمت و بخش افزایش یافته و همچنین از سطح نازل آن هم طی دوازده سال شمسی اخیر بالاتر آمد.

هرچند که بعضی از کارشناسان شامل یک بانک کانادایی پیش بینی کردند که نرخ همچنان رو به صعود گذاشته و همچنین در محدوده بشکه ای ۵۰ دلار تثبیت می شود. ولی باید توجه داشت بعد از اظهارات جانشین ولیعهد و همچنین وزیر دفاع عربستان مبنی بر مشروط کردن پایبندی آن کشور به طرح فریز نفتی به اجرای آن هم از سوی سایر کشورها به خصوص ایران، روند صعودی متوقف گردید. محمد بن سلمان جانشین ولیعهد پادشاه عربستان به پایگاه خبری بلومبرگ گفته بود: چنانچه همه کشورها با تثبیت مقدار و اندازه و میزان تولید نفت موافقت کنند، آن کشور نیز آماده می باشد. به نظر او همچنین، چنانچه هر کشوری اراده و تصمیم راسخ بگیرد تولید خود را افزایش دهد، ریاض نیز از هیچ فرصتی جهت افزایش تولید نفت چشم پوشی نمی کند.

از سوی دیگر، الکساندر نوواک- وزیر انرژی روسیه روز دوشنبه گفت ایران تأیید کرده که در نشست ۱۷ آوریل تولید کنندگان نفت در دوحه پایتخت قطر شرکت می کند ولی تا زمانیکه تولید نفت آن کشور به سطح قبل از تحریم‌ها یعنی چهار میلیون بشکه در روز نرسد، نیت و اراده ندارد به طرح توافق جهت تثبیت تولید ملحق می شود. الکساندر نوواک روز دوشنبه با ابراز تمایل کشورش جهت دیدار با مقام های عربستان سعودی، توقف افزایش تولید نفت را موضوع اصلی آن دیدار احتمالی عنوان کرد. او همچنین افزود؛ در صورتی که ضروری و همچنین ممکن باشد، من با همتای عربستانی خود صحبت خواهم کرد. نوواک در مورد به توافق رسیدن طرف ها بر سر آن موضوع در اجلاس پیش روی اوپک ابراز امیدواری کرد و همچنین گفت: پیش از آغاز اجلاس، طرف ها در مورد به کارگیری مکانیسم های متنوع و گوناگون و مختلف جهت به تعادل رساندن فروش نفت با یکدیگر به تبادل نظر خواهند پرداخت.

با آن حال سطح بالای تولید روسیه به مقدار و اندازه و میزان ۱۰/۹۱۲ میلیون بشکه در روز و همچنین همچنین عربستان نیز علتی می باشد که معامله گران را نسبت به کاهش موجودی انبوه نفت و همچنین افزایش نرخ به بیش از ۴۵ دلار در هر بشکه مورد تردید قرار می دهد. همچنین و علاوه بر آن، کارشناسان پیش بینی می کنند که موجودی نفت خام آمریکا در هفته منتهی به اول آوریل ۳/۳ میلیون بشکه افزایش یافته باشد. آن شرایط موجب شدند تا بهای نفت خام برنت در بازار ICE لندن جهت تحویل در ماه ژوئن ۹۸ سنت (۲/۵ قسمت و بخش) تقلیل یافته و همچنین در سطح بشکه ای ۳۷/۶۹ دلار به تثبیت رسید. همچنین نرخ نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک جهت تحویل در ماه مه با ۱/۰۹ دلار (۳ قسمت و بخش) کاهش به هر بشکه ۳۵/۷۰ دلار رسید. برنت و همچنین WTI از بالاترین سطح خود در ماه مارس به ترتیب ۱۱ و همچنین ۱۵ قسمت و بخش کاهش یافته اند. البته خبر مشکل فنی و همچنین نشتی در خط لوله Keystone که نفت را به مخازن کوشینگ منتقل می کند، سبب افزایش نرخ WTI بعد از بسته شدن بازار شد.

روند نرخ نفت خامهای شاخص بازار جهانی نفت

۴april-oil

البته اوضاع اقتصادی جهان نیز روند بازارهای سهام در روز قبل مؤثر بود زیرا صندوق بین المللی پول نسبت به معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادهای نوظهور مانند چین تأکید ورزیده و همچنین اعلام کرد که آن معظلات و مسائل و مشکلات قابل انتقال به بازارهای بورس سایر کشورهای جهان نیز می باشد. صندوق بین‌المللی پول هشدار داده اقتصاد جهان با خطر فزاینده از خط خارج شدن اقتصاد مواجه می باشد و همچنین دیوید لیپتون، دست یار صندوق بین‌المللی پول، خواستار اقدامات فوری جهت تقویت تقاضای جهانی شده می باشد. ارائه تصویر نامطلوب از اوضاع اقتصادی جهان منجر به افت شاخصهای مهم بازارهای سهام گردید.
در آخر مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که سهیل المزروعی وزیر انرژی امارات در حاشیه سفر به روسیه و همچنین دیدار با مسئولان انرژی روسیه اظهار داشت: کاهش نرخ نفت هیچ تأثیری بر اقتصاد امارات نخواهد گذاشت و همچنین آن کاهش نرخ ها طی چند سال شمسی اخیر باعث شده می باشد که امارات در حوزه جذب منابع اقتصادی غیر نفتی اکثرا و بیشتر سرمایه گذاری کند.

طرح ناامیدکننده فریز نفتی در تاریخ ۵ April 2016 | 1:10 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران |نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران از ...