خانه » نفت » «ایران» مانع فریز نفتی نیست

«ایران» مانع فریز نفتی نیست

«ایران» مانع فریز نفتی نیست

|«ایران» مانع فریز نفتی نیست از پتروشیمی|

«ایران» مانع فریز نفتی نیست

پتروتحلیل- اظهارات یک مقام نفتی کویت منجر به افزایش جزئی بهای نفت طی معاملات روز قبل بازارهای جهانی شد. نماینده کویت در اوپک گفت، همه شواهد حکایت از آن هم دارد که در نشست تولید کنندگان عضو و همچنین غیر عضو اوپک در دوحه در روز ۱۷ آوریل، توافقی ابتدایی و اولیه بر سر فریز تولید نفت حاصل خواهد شد. من انتظار دارم بازار نفت در نیمه دوم امسال به توازن بین عرضه و همچنین تقاضا دست یابد.

او همچنین پیش بینی کرد که نرخ برنت در نیمه دوم سال شمسی جاری در محدوده ۴۵ تا ۶۰ دلار در هر بشکه معامله می شود. نماینده کویت در اوپک بدون اشاره به شواهدی مبنی بر حصول توافق در اجلاس ۱۷ آوریل در دوحه گفت؛ تولید کنندگان ممکن می باشد روی فریز تولید خود در سطح ماه فوریه یا متوسط ماه های ژانویه و همچنین فوریه توافق کنند و همچنین تنها اظهار داشت که چند نشانه مثبت هست که نشان می دهد که در نشست مذکور توافقی ابتدایی و اولیه جهت مهار افزایش تولید نفت به دست می آید.

همچنین او اعلام کرد که تولید ایران مانعی جهت حصول توافق جهت طرح فریز نفتی نیست زیرا ایران به دشواری می تواند در اوضاع کنونی بازار نفت که با حجم انبوه مازاد عرضه مواجه می باشد، نفت خود را به فروش برساند و همچنین آن امر جهت آن کشور یک چالش محسوب می می شود. آن در حالیست که پیشتر محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان و همچنین وزیر دفاع آن کشور طی مصاحبه ای با بلومبرگ گفته بود؛ کشورش در صورتی با فریز تولید موافقت می کند که ایران و همچنین سایر تولیدکنندگان پهناور و بزرگ به اقدام مشابه مبادرت نموده و همچنین با آن طرح همراهی کنند. چنانچه هر کشوری اراده و تصمیم راسخ بگیرد تولید خود را افزایش دهد، در آن صورت ما نیز از هیچ فرصتی جهت افزایش تولید نفت چشم پوشی نخواهیم کرد. ولی باید توجه داشت نماینده کویت در اوپک رسیدن به توافق را مشروط به اعمال رویه مشابه سایر تولیدکنندگان جهت ایران ندانسته و همچنین گفت که بدون ایران نیز آن پس نتیجه آن می شود که حاصل خواهد شد. آن اظهارات خلاف جهت یکدیگر سبب شد تا نرخ نفت از روز جمعه به تا حال فراز و همچنین فرود داشته و همچنین ادامه آن تردیدها و همچنین برداشتهای متغایر و متفاوت توسط معامله گران موجب می گردد تا روز نشست و همچنین اعلام نتایج مذاکرات، نوسانات ادامه یابد. ولی باید توجه داشت در صورت توافق و همچنین اجرایی شدن آن اراده و تصمیم راسخ مسیر تولید تغییر می کند.
بعضی از تحلیل گران بر آن باورند که انتظار اجرایی شدن طرح فریز تولید خیلی خوشبینانه صورت گرفت ولی باید توجه داشت به هر حال توانسته بود از نرخ نفت حمایت کند ولی باید توجه داشت ادامه آن تقویت منوط به کند شدن رشد تولید نفت آمریکا و همچنین سایر تولیدکنندگان غیراوپک به همراه بهبود تقاضاست. ولی باید توجه داشت با شرایط کنونی نمی قدرت از کاهش اکثرا و بیشتر نرخ و همچنین پایین آمدن آن هم از سطح ۳۵ دلار ممانعت کرد، ولی باید توجه داشت پایداری نرخ مستلزم و نیاز به تحولات و همچنین تغییرات گسترده در عوامل بنیادین بازار دارد. البته در حال حاضر اوضاع تقاضا نسبتا” مساعد می باشد زیرا و به درستی که ضریب بهره برداری پالایشی بالاست. عموما” ضریب بهره برداری پالایشی در آمریکا طی ماه آوریل بالاست زیرا و به درستی که پالایشگران خود را جهت آخر مصرف بنزین تابستان در اوائل ماه مه آماده می سازند.
بنابراین همانطور که اشاره شد، اظهارات مقام نفتی کویت منجر شد تا بهای نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک جهت تحویل در ماه مه طی دادوستد روز پنجم آوریل ۱۹ سنت (۰/۵۳ قسمت و بخش) افزایش یافته و همچنین به هر بشکه ۳۵/۸۹ دلار بالغ گردید. همچنین نرخ نفت خام برنت در بازار ICE لندن جهت تحویل در ماه ژوئن با ۱۸ سنت (۰/۵ قسمت و بخش) افزایش در سطح بشکه ای ۳۷/۸۷ دلار به تثبیت رسید.

روند نرخ نفت خامهای شاخص بازار جهانی نفت

۵oil

بانک ING گفت: شاخصهای تکنیکال بازار نشان می دهد که نرخ نفت از کف بالاتر رفته ولی باید توجه داشت صعود آن هم در کوتاه مدت محدود خواهد بود.
مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که کاهش ارزش دلار آمریکا به پایین ترین سطح از اکتبر ۲۰۱۴ نیز عاملی مؤثر در بالا رفتن نرخ نفت خام بود. همچنین انجمن نفت آمریکا بعد از بسته شدن بازار به گفته هفتگی خود را نشر یافته شده کرد که در آن هم نشان می داد موجودی نفت خام آمریکا در هفته منتهی به اول آوریل کاهش ۴/۳ میلیون بشکه ای داشته که آن خبر منجر به افزایش نرخ نفت جهت معاملات الکترونیک شد.

«ایران» مانع فریز نفتی نیست در تاریخ ۶ April 2016 | 1:18 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران |نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران از ...