خانه » نفت » سرنوشت نامعلوم فریز نفتی؟

سرنوشت نامعلوم فریز نفتی؟

سرنوشت نامعلوم فریز نفتی؟

|سرنوشت نامعلوم فریز نفتی؟ از پتروشیمی|

سرنوشت نامعلوم فریز نفتی؟

a 3d illustration of some red oil barrels. Shutterstock 18877648

پتروتحلیل- اظهارات یک مقام عربستانی منجر به کاهش ۴ درصدی نرخ نفت خام در بازارهای جهانی روز جمعه شد.

محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان و همچنین وزیر دفاع آن کشور طی مصاحبه ای با بلومبرگ اظهار داشت: کشورش در صورتی با فریز تولید موافقت می کند که ایران و همچنین سایر تولیدکنندگان پهناور و بزرگ به اقدام مشابه مبادرت نموده و همچنین با آن طرح همراهی کنند. او همچنین گفت: : در صورتی که همه کشورها با تثبیت مقدار و اندازه و میزان تولید نفت موافقت کنند، ما نیز آماده ایم. چنانچه هر کشوری اراده و تصمیم راسخ بگیرد تولید خود را افزایش دهد، در آن صورت ما نیز از هیچ فرصتی (جهت افزایش تولید نفت) نمی گذریم.

چندی پیش عربستان و همچنین روسیه جهت اجرای طرح فریز نفتی توافق کرده بودند که در صورت تصویب آن هم، کشورهای موافق موظف خواهند بود تولید نفت خود را حداکثر در سطح تولید ماه ژانویه ۲۰۱۶ حفظ کنند. ولی باید توجه داشت ایران اعلام کرد؛ در نشست کشورهای عضو اوپک و همچنین روسیه که ۱۷ آوریل در دوحه پایتخت قطر برگزار می می شود، شرکت می کند، بدون آنکه به طرح پیشنهادی تثبیت تولید نفت بپیوندد.

وزیر نفت ایران تصریح کرده بود که ایران جهت افزایش تولید نفت خود به نظر دیگر کشورها توجهی نخواهد داشت و همچنین تولید نفت خود را تا پایان سال شمسی ۲۰۱۶ به آخر خود یعنی ۴/۲ میلیون بشکه در روز خواهد رساند. سعودی ها در قسمتهای آخر مارس موضع خود نسبت به موافقت با طرح تثبیت سطح تولید بدون مشارکت ایران را ملایم کرده بودند و همچنین یک مقام عربستانی گفته بود آن کشور آماده می باشد بدون ایران در طرح فریز تولید مشارکت کند. آن گفته ها سبب افزایش نرخ نفت در بازار شد تا آنکه ادعای جدید آنان تأثیری کاملا” معکوس در بازارهای جهانی نفت بر جای گذاشت. برداشت یک تحلیل گر نفتی از موضع جدید عربستان چنین بود که آن کشور به دنیا اعلام می کند در صورتی که ایران حاضر به همکاری در طرح فریز تولید نفت نشود در آن صورت آن کشور به عنوان بزرگترین تولیدکننده اوپک حق افزایش اکثرا و بیشتر تولید را دارد.
با آنکه اکوادور و همچنین ونزوئلا از طرح فریز نفتی حمایت کرده و همچنین عمان نیز اعلام کرد که در نشست مذکور حضور خواهد داشت، ولی باید توجه داشت تداوم پایبندی به آن طرح و همچنین تأثیرگذاری آن هم مورد تردید بعضی از کارشناسان بود به طوریکه طارق زهیر- مشاور بازار سرمایه نیز دوام آن هم را زیر سؤال برده و همچنین معتقد بود که در صورت اجرای طرح نیز به دلیل افزایش تولید نفت ایران، تاثیرات و همچنین اثرات آن هم خنثی خواهد شد.

حتی عده ای از کارشناسان نفتی معتقد بودند که در صورتیکه پتانسیل آن طرح به بالقوه نیز تغییر پیدا کردن می شود، بایستی و حتما بررسی کردن می شود که آیا نگه داشتن سقف تولید به مقدار و اندازه و میزان ماه ژانویه چقدر می تواند از نرخ نفت حمایت کند به ویژه آنکه روسیه و همچنین عربستان به رکورد بالایی از تولید دست یافته بودند که همراه با تولید آمریکا منجر به مازاد انبوه عرضه و همچنین سطح بالای ذخیره سازیهای نفتی شده بود. به هر حال، آن معظلات و مسائل و مشکلات موجب می می شود تا عدم توازن در بازار باقی بماند.
با آن وجود تغییر لحن عربستان موجب حیرت معامله گران شده و همچنین کاهش نرخ نفت را در پی داشت به طوریکه بهای نفت خام برنت در بازار ICE لندن جهت تحویل در ماه ژوئن طی معاملات روز اول آوریل ۱/۶۶ دلار (۴/۱ قسمت و بخش) تقلیل یافته و همچنین در سطح بشکه ای ۳۸/۶۷ دلار به تثبیت رسید. آن نفت خام در هفته قبل کاهش ۶ درصدی نرخ را تجربه نمود. همچنین نرخ نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک جهت تحویل در ماه مه با ۱/۵۵ دلار (۴ قسمت و بخش) کاهش به هر بشکه ۳۶/۷۹ دلار در هر بشکه رسید. WTI در هفته قبل ۶/۸ قسمت و بخش کاهش بها داشت.

روند نرخ نفت خامهای شاخص بازار جهانی نفت

۱oil

کاهش نرخ مذکور در شرایطی بررسی کننده و پروهشگر شد که آخرین به گفته در مورد اوضاع اقتصادی آمریکا و همچنین چین نویدبخش بود. به گفته اشتغال ماه مارس ۲۰۱۶ ارائه شده توسط وزارت کار آمریکا در روز جمعه نشان داد که مقدار و اندازه و میزان اشتغال در ماه قبل ۲۱۵ هزار فرد یا شخص افزایش یافته که به دنبال رشد ۲۴۵ هزار شغلی ماه فوریه بوده می باشد. از سوی دیگر، شاخص مدیران خرید قسمت و بخش صنعت چین از رقم ۴۹ در ماه فوریه و همچنین نیز ۴۹/۴ مورد پیش بینی جهت ماه مارس به مقدار و اندازه و میزان ۵۰/۲ جهت ماه مارس اعلام شد که رقم بالای ۵۰ گویای بهبود شرایط می باشد. همچنین و علاوه برآن، مؤسسه سرویس ها و خدمات نفتی بیکر هیوز نیز اعلام کرده که تعداد دکلهای حفاری نفتی در هفته منتهی به اول آوریل ۱۰ واحد کم شده و همچنین مجموع دکلهای فعال نفتی به ۳۶۲ واحد رسیده می باشد. ولی باید توجه داشت ملاحظه می می شود که بازار به آن خبرهای جدید مثبت واکنش نشان نداده و همچنین موضع عربستان توانسته بود کاهش نرخ نفت را به دنبال بیاورد.

 

سرنوشت نامعلوم فریز نفتی؟ در تاریخ ۳ April 2016 | 1:00 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران |نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران از ...