خانه » نفت » امید به توافق در بازار نفت

امید به توافق در بازار نفت

امید به توافق در بازار نفت

|امید به توافق در بازار نفت از پتروشیمی|

امید به توافق در بازار نفت

پتروتحلیل- بهای نفت خام طی معاملات روز دوشنبه بار دیگر افزایش نشان داد به طوری که برنت به بالاترین سطح چهار ماه اخیر خود رسیده و همچنین WTI نیز از مرز ۴۱ دلار در هر بشکه فراتر رفت.

پیش بینی کاهش تولید نفت آمریکا، پایین آمدن ارزش دلار آمریکا و همچنین امیدواری نسبت به حصول نتایج مثبت از نشست دوحه سبب شد تا نرخ نفت باز هم در بازارهای جهانی با افزایش روبرو گردد و همچنین بدین ترتیب نرخ نفت خام برنت در بازار ICE لندن جهت تحویل در ماه ژوئن طی دادوستد روز ۱۱ آوریل ۸۹ سنت (۲/۱۲ قسمت و بخش) فزونی یافته و همچنین به هر بشکه ۴۲/۸۳ دلار بالغ گردید. همچنین نرخ نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک جهت تحویل در ماه مه با ۶۴ سنت (۱/۶ قسمت و بخش) افزایش در سطح بشکه ای ۴۰/۳۶ دلار به تثبیت رسید.

روند نرخ نفت خامهای شاخص بازار جهانی نفت

۱۱oil

کارشناسان اقتصادی پیش بینی قریب به یقین دارند که سیاستگذاران فدرال رزرو آمریکا سیاست پولی انبساطی خود را محدود نموده و همچنین حرکت تدریجی آن هم را با کمترین سرعت به اجرا خواهند گذاشت تا از شرایط اقتصادی سایر کشورهای جهان اطمینان حاصل گردد. پس نتیجه آن می شود که آن تحلیل به کاهش ارزش دلار به کمترین سطح شش ماه اخیر خود در مقابل سایر اسعار انجامید که بر بورس کالا تأثیر مثبت بر جای گذاشت.

تغیییرات شاخص دلار در مقابل نرخ نفت

oil111

به همچنین و علاوه، EIA اعلام کرد که تولید شیل اویل آمریکا در ماه مه هر روز خدا ۱۱۴ هزار بشکه نسبت به آوریل تقلیل یافته و همچنین به ۴/۸۳۶ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که بدین ترتیب ۸۰۷ هزار بشکه در روز کمتر از تولید ماه مه سال شمسی ۲۰۱۵ خواهد بود. البته EIA به افزایش کارآیی هر چاه نیز اشاره کرده می باشد. آن خبر بعد از اعلام کاهش ممتد تعداد دکلهای حفاری در هفته قبل نیز موجب بروز خوشبینی نسبت به کاهش عرضه نفت شد. هر چند که همچنان تولید نفت آمریکا بالاتر از ۹ میلیون بشکه در روز بوده و همچنین حتی بانک مورگان استانلی نیز گفته می باشد که کاهش موجودی نفت آن کشور در هفته قبل به روش معمول فصلی رخ داده و همچنین عواملی که منجر به آن پس نتیجه آن می شود که شدند، بار دیگر اتفاق نخواهد افتاد و همچنین لذا در آخر آن هفته شاهد کاهش نرخ نفت خواهیم بود.
از سوی دیگر، تنها چند روز به نشست تولیدکنندگان پهناور و بزرگ نفت اعم از عضو و همچنین غیرعضو اوپک باقی مانده و همچنین معامله گران امید دارند که توافق میان شرکت کنندگان در آن جلسه بر سر تثبیت تولید نفت در سطح کنونی بتواند راهی را جهت گام بعدی یعنی کاهش تولید نفت هموار نماید. هرچند که بسیاری از کارشناسان نظری متغایر و متفاوت داشته و همچنین بر آن باورند که آن توافق قادر به شتاب بخشیدن به ساخته یا ایجاد توازن در بازارهای جهانی نفت نیست. بانک گلدمن ساکس نقل از داده که آن توافق (در صورت حصول) نمی تواند اثر شگرفی بر نرخ نفت بر جای بگذارد و همچنین ۱۸ ماه زمان مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد که توازن ساخته یا ایجاد می شود و همچنین لذا بهای نفت در سه ماهه دوم سال شمسی به روش متوسط ۳۵ دلار در هر بشکه خواهد بود. آن نقل از می افزاید؛ میانگین تولید نفت روسیه به همراه اوپک بدون در نظر گرفتن ایران در سال شمسی ۲۰۱۶ هر روز خدا ۴۰/۵ میلیون بشکه خواهد بود.

بنابراین جذب آن حجم بالای نفت به آسانی میسر نبوده و همچنین عدم توافق نیز شرایط را دشوارتر می نماید. مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که عراق روز یکشنبه اعلام کرد که تولید نفت آن کشور در ماه مارس به ۴/۵۵ میلیون بشکه در روز بالغ خواهد شد. شایان ذکر می باشد که مؤسسه Mc Gillian نیز پیش بینی نموده که نرخ نفت در محدوده ۴۲-۳۶ دلار در هر بشکه باقی خواهد ماند.

امید به توافق در بازار نفت در تاریخ ۱۲ April 2016 | 1:21 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران |نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران از ...