خانه » نفت » نشست دوحه در هاله ای از خوشبینی و همچنین بدبینی

نشست دوحه در هاله ای از خوشبینی و همچنین بدبینی

نشست دوحه در هاله ای از خوشبینی و همچنین بدبینی

|نشست دوحه در هاله ای از خوشبینی و همچنین بدبینی از پتروشیمی|

نشست دوحه در هاله ای از خوشبینی و همچنین بدبینی

پتروتحلیل- در پی نشر خبری مبنی بر توافق میان روسیه و همچنین عربستان بر سر طرح فریز نفتی و همچنین ارائه آن هم در نشست روز یکشنبه در دوحه قطر، نرخ نفت خام در بازارهای جهانی روز قبل افزایش یافت به طوریکه برنت به بالاترین سطح چهار ماه اخیر خود رسید.

خبرگزاری اینترفاکس روسیه روز سه شنبه به نقل از یک دیپلمات روس در دوحه اعلام کرد که مقامات روسیه و همچنین عربستان سعودی در چارچوب مذاکرات مقدماتی جهت اجلاس آتی دوحه دیدار کرده و همچنین جهت افزایش ندادن تولید نفت به توافق رسیدند. به گفته آن دیپلمات، روسیه و همچنین عربستان سعودی در مورد مسأله عدم افزایش تولید نفت به منظور تثبیت بهای نفت در بازار جهانی اتفاق نظر دارند.

او همچنین افزود؛ آن دو کشور در حالی به اجماع نظر در آن خصوص رسیدند که اخذ اراده و تصمیم راسخ نهایی خود را در جلسه روز ۱۷ آوریل منوط به سیاست ایران تلقی نکرده اند. بازتاب آن اظهارات بعد از نقل از اداره اطلاعات انرژی آمریکا بود که طی آن هم EIA آخرین پیش بینی خود را نسبت به تولید نفت آن کشور تعدیل کرده و همچنین برآورد کمتری را از تولید نفت آمریکا جهت سال شمسی بعدی ارائه نمود. در آن نقل از آمده که تولید نفت ایالات متحده در سال شمسی ۲۰۱۷ با کاهش هر روز خدا ۵۶۰ هزار بشکه به ۸/۰۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. بنابراین ملاحظه می می شود که دو عاملی که می تواند تأثیر خیلی زیاد زیاد و همچنین مثبتی بر روند نرخ برجای بگذارد یعنی کاهش تولید نفت آمریکا و همچنین نیز توافق میان دو تولیدکننده پهناور و بزرگ نفت جهانی، روسیه و همچنین عربستان، همزمان در بازارهای جهانی رخ داده و همچنین افزایش نرخ نفت و همچنین همچنین بالا رفتن ارزش سهام انرژی را به دنبال داشت.

بدین ترتیب بهای نفت خام برنت در بازار ICE لندن جهت تحویل در ماه ژوئن طی دادوستد روز ۱۲ آوریل ۱/۸۶ دلار (۴/۳ قسمت و بخش) افزایش یافته و همچنین به بشکه ای ۴۴/۶۹ دلار بالغ گردید. همچنین نرخ نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک جهت تحویل در ماه مه با ۱/۸۱ دلار (۴/۴۸ قسمت و بخش) افزایش در سطح هر بشکه ۴۲/۱۷ دلار به تثبیت رسید. نرخ نفت طی سه روز اخیر معاملات بیش از ده قسمت و بخش افزایش نشان داده می باشد. شایان ذکر می باشد که تحلیل گران تکنیکال اظهار داشتند که برنت و همچنین WTI خط مقاومت میانگین متحرک ۲۰۰ روزه خود یعنی به ترتیب ۴۳/۵۳ و همچنین ۴۱/۰۴ دلار در هر بشکه را شکستند که همزمان با ضعیف شدن ساختار کانتانگوی برنت امکان افزایش اکثرا و بیشتر نرخ وجود دارد.

روند نرخ نفت خامهای شاخص بازار جهانی نفت

۱۲oil

اکنون آن سؤال باقی می باشد که حضور کشورها در نشست پیش رو میان تولیدکنندگان پهناور و بزرگ نفتی چقدر می تواند آن توافق را عملی سازد؟ در آن ارتباط و رابطه و همچنین پیامدهای آن هم نقطه نظرات متفاوتی وجود داشته و همچنین بعضی از کارشناسان نسبت به آن هم خوشبین و همچنین بعضی دیگر بدبین خواهند بود. چندی از تحلیل گران می نامند؛ سرمایه گذاران اکنون متوجه خواهند بود که نشست ۱۷ آوریل یک نقطه عطف تاریخی جهت بازار نفت به شمار می رود که در کنار کاهش تولید نفت ایالات متحده وارد سیکل جدید قیمتی که روندی فزاینده دارد، خواهیم شد. آنان می نامند که نمایش آن جلسه خود امری مثبت تلقی می گردد چرا که تولیدکنندگان بالاخره اراده و تصمیم راسخ به انجام مذاکره گرفته اند و همچنین همزمان جدای از آنکه افراد اوپک چه تصمیمی بگیرند، از تولید نفت آمریکا نیز کاسته شده می باشد.

امید دارند که نشست دوحه گامی جهت کاهش حجم انبوه مازاد عرضه باشد. هرچند که ایران از پیوستن به آن طرح اجتناب ورزیده و همچنین در صدد می باشد تا سطح تولید خود را به قبل از آغاز تحریم ها بازگرداند، ولی باید توجه داشت بایستی در نظر داشت که روسیه تمایل یافته تا در لیست شرکت کنندگان واقع می شود و همچنین آن یک نقطه کلیدی می باشد و همچنین ملاحظه می می شود که آن کشور لحن خود را در آن خصوص نسبت به سال شمسی قبل تغییر داده می باشد.
از سوی دیگر، تیمی از تحلیل گران هنوز نسبت به بعدی بازار علیرغم نمایش نشست مذکور بدبین بوده و همچنین نقش آن توافق را در صورت حصول آن هم در بازار کنونی نفت کمرنگ می دانند و همچنین می نامند که نباید انتظار تغییر بزرگی را داشت. آن تیم از کارشناسان بر آن باورند که تهدید سطح بالای موجودیهای نفتی و همچنین حتی افزایش تولید نفت همچنان وجود دارد و همچنین با آنکه توافق یک خبر خوب محسوب می گردد، ولی باید توجه داشت ما هنوز بدبین هستیم زیرا آن جهت اولین بار نیست که روسیه در آن باره نظر می دهد. با آنکه کاهش بودجه منجر به پایین آمدن تولید نفت در بعضی از منطقه ها و مناطق به ویژه جهت شیل اویل ایالات متحده شد، ولی باید توجه داشت همچنان عرضه نفت از تقاضای آن هم پیشی داشته و همچنین تثبیت در سطح فعلی تولید نمی تواند کمک شایانی به کاستن از مازاد عرضه نماید. آنان در آنکه آن اقدام می تواند مقدمه ای جهت کاهش تولید باشد، تردید دارند. البته تمامی تحلیل گران بر اهمیت حضور ایران در طرح مورد نظر تأکید ورزیده اند. به هر حال، نزدیک به دو ماه می باشد که طرح آن موضوع سبب نوسان نرخ نفت شده می باشد.
مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که API بعد از بسته شدن بازار اعلام کرد که ذخیره سازی نفت خام آمریکا در هفته منتهی به هشتم آوریل ۶/۲ میلیون بشکه افزایش یافته که خیلی زیاد فراتر از پیش بینی انجام شده در آن ارتباط و رابطه بود. همچنین صندوق بین المللی پول برآورد خود از رشد اقتصادی جهان در سال شمسی ۲۰۱۶ را نسبت به تخمین پیشین خود ۰/۲ قسمت و بخش تقلیل داده و همچنین آن هم را ۳/۲ قسمت و بخش اعلام نمود.

نشست دوحه در هاله ای از خوشبینی و همچنین بدبینی در تاریخ ۱۳ April 2016 | 1:00 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران |نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران از ...