خانه » نفت » خوشبینی در بازار نفت

خوشبینی در بازار نفت

خوشبینی در بازار نفت

|خوشبینی در بازار نفت از پتروشیمی|

خوشبینی در بازار نفت

پتروتحلیل- خوشبینی نسبت به کاهش تولید نفت آمریکا و همچنین همچنین بهبود شاخصهای اقتصادی ایالات متحده و همچنین آلمان موجب شدند تا نرخ نفت طی معاملات روز جمعه بازارهای جهانی افزایش قابل ملاحظه ای داشته باشد.

هرچند که تحلیلگران همچنان نسبت به تهدید از جانب مازاد عرضه نفت ابراز نگرانی می کنند. همچنین و علاوه بر آنکه اوضاع بخشهای اقتصادی در آمریکا رو به بهبودی گذاشته و همچنین آخرین آمار اشتغال در آن کشور نیز رضایت قسمت و بخش بود، مؤسسه Moody’s نیز اعلام کرد که انتظار دارد شاهد سرعت گرفتن رشد اقتصادی آلمان به مقدار و اندازه و میزان ۱/۸ قسمت و بخش ناشی از تقویت تقاضای داخلی آن هم باشد. با آن وجود ژانت یلن، ریاست فدرال رزرو اظهار داشت که به دلیل تردید در خصوص روند رشد اقتصادی سایر کشورهای جهان به ویژه اقتصادهای نوظهور جهت افزایش تدریجی نرخ بهره آمریکا تعجیلی به خرج نخواهد داد. لذا کارشناسان بعید می دانند که آن نرخ تا ماه ژوئن بالاتر رود که پس نتیجه آن می شود که آن هم کاهش ارزش دلار و همچنین تأثیر مثبت آن هم بر بازار کالا بوده می باشد.
از سوی دیگر، EIA در آخرین نقل از خود به کاهش هر روز خدا ۱۴ هزار بشکه از تولید نفت آمریکا به همراه کمتر شدن موجودی نفت خام آن کشور در حدود ۵ میلیون بشکه اشاره نمود که امیدواری بسیاری نسبت به ادامه آن روند ساخته یا ایجاد کرد. البته بعضی از کارشناسان معتقدند که آن تغییرات مرتبط به الگوی فصلی بوده و همچنین معمولا” به دلیل تأمین تقاضای بنزین در تابستان رخ می دهد لذا نباید چندان به پایین آمدن سطح ذخیره سازی نفت خام که حاصل کاهش واردات و همچنین افزایش ضریب بهره برداری پالایشی و همچنین نیز ارتقاء کارآیی پالایشگاهها می باشد، خوشبین بود، بنابراین واقعیت بازار ماه آوریل در ماههای مه و همچنین ژوئن قابل دیدن خواهد بود که تقاضای فرآورده های نفتی به بالفعل تغییر پیدا کردن می می شود و همچنین چه بسا در آن هم زمان مازاد عرضه فرآورده نیز داشته باشیم.
مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که مشکل خط لوله Keystone با ظرفیت حمل هر روز خدا ۵۹۰ هزار بشکه در روز به کوشینگ اوکلاهما نیز عامل حمایت از نرخ WTI محسوب می گردید. به همچنین و علاوه مؤسسه سرویس ها و خدمات نفتیBaker Hughes اعلام کرد که در هفته منتهی به هشتم آوریل تعداد ۸ دکل حفاری نفتی دیگر غیرفعال شده و همچنین مجموع آنها به ۳۵۴ واحد رسیده می باشد. همچنین نفت خام برنت نیز به دلیل انجام تعمیرات میادین دریای شمال تقویت گردید.
بنابراین مجموعه عوامل فوق سبب شدند تا بهای نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک جهت تحویل در ماه مه طی دادوستد روز هشتم آوریل ۲/۴۶ دلار (۶/۶ قسمت و بخش) افزایش یافته و همچنین به هر بشکه ۳۹/۷۲ دلار بالغ گردد. همچنین نرخ نفت خام برنت در بازار ICE لندن جهت تحویل در ماه ژوئن با ۲/۵۱ دلار (۶/۴ قسمت و بخش) افزایش در سطح بشکه ای ۴۱/۹۴ دلار به تثبیت رسید. هر دو نفت خام مذکور افزایش ۸ درصدی را در هفته قبل تجربه نمودند.

روند نرخ نفت خامهای شاخص بازار جهانی نفت

۸oil

نرخ نفت در شرایطی افزایش یافته که توجهات معامله گران بازار به نشست ۱۷ آوریل دوحه معطوف شده می باشد. با آنکه هیجان و همچنین استرس بسیاری بر بازار نفت حکمفرما می باشد، آنان امید دارند که در پایان آن نشست توافقی بین شرکت کنندگان بدست آید. معامله گران می نامند؛ ما همچنان در طیف قیمتی ۴۰ دلار قرار داریم که صعود از آن هم خبر خوبی محسوب می می شود. در آن راستا، روسیه که به دنبال پس نتیجه آن می شود که موفقیت آمیز از آن نشست می باشد، اعلام کرد که تولید نفت آن کشور در ماه آوریل و همچنین در آستانه نشست فریز نفتی در دوحه، کاهش خواهد یافت. با آنکه آن خبر می تواند جهت بالا رفتن نرخ نفت مؤثر باشد، ولی باید توجه داشت بایستی توجه داشت که طرح فریز نفتی بر اساس تثبیت تولید نفت به مقدار و اندازه و میزان ماه ژانویه شکل گرفته که در آن هم ماه تولید نفت روسیه رکورد بالایی داشته می باشد و همچنین حتی در صورتی که تولید آن کشور در ماه آوریل نیز کاهش یابد، ولی باید توجه داشت در صورت حصول توافق باز هم اجازه افزایش آن هم را تا سطح ماه ژانویه خواهد داشت. حتی کارشناسان Societe Generale نیز گفته اند، احتمال رسیدن به توافق ۵۰ قسمت و بخش بوده و همچنین همچنین تأثیر توافق مذکور اکثرا و بیشتر جنبه روانی داشته و همچنین اثری بر تولید و همچنین کاهش مازاد عرضه بر جای نخواهد گذاشت. تحلیل گران می نامند؛ نرخ فعلی نفت پایدار نمی ماند و همچنین انتظار بر اینست که توازن بازار نفت در نیمه دوم سال شمسی ۲۰۱۶ ساخته یا ایجاد شده و همچنین سپس نرخ نفت بهبود یابد. وزیر نفت اکوادور نیز که با مقامات نفتی آمریکای لاتین در روز جمعه جلسه داشت، گفت: تولیدکنندگان نفت جهان در دوحه در مورد کاهش تولید نفت بحث نخواهند کرد.

خوشبینی در بازار نفت در تاریخ ۱۰ April 2016 | 1:02 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران |نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران از ...