خانه » مقالات » ۷ کاری که بچه های شما نباید در اینترنت انجام دهند

۷ کاری که بچه های شما نباید در اینترنت انجام دهند

خرید آنتی ویروس نود ۳۲
امروزه مثالی بین مردم رایج شده است که می گوید : ” اگر میخواهید روش کار رو راه اندازی هر دستگاه دیجیتالی را یاد بگیرید، از یک کودک بپرسید، این شوخی نیست بلکه واقعیتی در جهان ی پیرامون ما است! امروزه دیگر به نظر می رسد رایانامـه ها، تبلت ها یا گوشی های هوشمندی که توانایی دسترسی به اینترنت را دارند به بخشی جداناپذیر در زندگی کودکانمان تبدیل شده اند.

چنین دسترسی به تکنولوژی اینترنت که از سن پایه هم صورت می گیرد بدین معناست که پدر مادرها باید افزون بر آنکه مراقب برنامـه های تلویزیونی باشند تا آن ها از محتوای مناسبی جهت فرزندانشان برخوردار باشند, می بایست بر عملکرد کودکانشان بر روی وب نیز نظارتی مستمر پیدا کنند.

اما اینترنت آن قدرها هم بد نیست، اینترنت می تواند زیاد ی از چیزهای مثبت بهتر را به فرزندانمان بیاموزد ولی به مانند شمشیر دو لبه ایی است که می تواند آن ها را در مساوی تهدیدات گوناگونی نیز قرار دهد.

۷ کاری که کودکانتان نبایستی در اینترنت انجام دهند

۱ ) گفتگو با افراد ناشناس

شبکه های اجتماعی، Whats App ، راه های پرشمار دیگری وجود دارد که افراد ناشناس گوناگونی می توانند با کودکان شما در ارتباط باشند. آسان لوحی و نا آبعضی کودکان باعث می شود تا آن ها ندانند تهدید در کجای زندگی آن ها به کمین نشسته است. به یاد داشته باشید گمنامی فراهم شده توسط اینترنت نسبتا خطرناک تر از زندگی واقعی است.

۲ ) به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی

بسياري از کارهایی که ما در اینترنت انجام می دهیم حاوی استراک گذاری فایل ها و اطلاعات مختلف زندگیمان است. کودکان هم از این امر مستثنی نیستند، پس پدران مادران نیز تمایل بیشتری دارند تا بدانند فرزندانشان چع چیزهایی را به اشتراک می گذارند. پس بهتر است با فرزندان خود حرف نمایید و آن ها را از خظرات ناشی از ارایه اطلاعات شخصی آنلاین آگاه نمایید.

۳ ) بازی کردن بدون محدودیت زمانی

نسبتا تمام بچه ها می خواهند تا بازیهای گوناگونی را بارگیری نمایند تا آن ها را سرگرم نگه دارد چالش های ی را پیش پای آن ها بگذارد. چنانچه آن ها فقط بخشی از زمان خود را به گیم کردن اختصاص دهند مشکلی روی نمی دهد. مساله از زمانی شروع می شود که آن ها ساعتهای زیادی را به بازی کردن می گذرانند. این کار باعث می شود تا رابطه آن ها با محیط پیرامون دوست ها و هم سن سالانشان كم شدن پیدا نماید آن ها کارهای دیگر را به منظور گیم کردن بیشتر به تعویق بیاندازند. اما پیشنهاد ما چیست ؟ خوب است جهت فرزندان خود بازه زمانی معین ی را به جهت گیم کردن آنها در نظر بگیرید.

۴ ) بارگیری برنامـه های نامناسب

گوگل پلی و فروشگاه اپل هزاران پروگرام را به کاربر ان ارایه می دهند، بسیار زیاد ی از آن ها برای اینکه زندگی ما را آسان تر کنند طراحی شده اند، اما بهتر یا حتی ضروری است بدانید که دقیقا چه برنامـه هایی را بارگیری می نمایید. تمام آن چیزی که در گـوگل و اپل استور دیگر تارنماها برا شما فراهم شده است قابل اعتماد نیستند. به یاد داشته باشید بسياري از پروگرام های در گوگل پلی، Malicious هستند و شاید بدون مجوز شما کارهای گوناگونی را بر روی گوشی ها و یا بر روی رایانه شما انجام دهند. پس بهتر است به کودکان بگویید تا پیش از بارگیری این گونه برنامـه ها شما را در جریان قرار دهند.

۵ ) ورود به تارنماهای با محتوای نامناسب جهت کودکان

چه به صورت عمدی یا غیر عمدی، کودکان شاید به تارنماهایی بروند که برای سن آن ها مناسب نیست. در خیلی ی از موارد ، فقط نقد تاریخچه کاوش گرها برای آنکه ببینید کودکانتان به چه تارنماهایی رفته اند کافی نیست. ویژگی نظارت والدین ( Parental Control ) بر روی کاوش گرها به شما این امکان را می دهد تا تعیین بکنید فرزندانتان چه تارنماهایی را می توانند ببینند چه تارنماهایی برا نمی توانند.

۶ ) باور آن که آن ها چیزی را برنده شده اند

همگی ما دعوت نامـه ها پیام های گوناگونی برا در زندگی خود دریافت کرده ایم که محتوای آن ها حاوی برنده شدن ما است. این پیام ها در بیشتر ها از ما درخواست برخي از اطلاعات شخصی را می نمایند. پس خیلی مهم است که به کودکان خود بگوییم هیچ کسی برای آنکه اطلاعات شخصی ما را دریافت نماید حاضر نیست به ما جایزه ایی را بدهد.

۷ ) رنج بردن از زورگویی مجازی

با توجه به جدی بودن این حملات, کودکان اکثرا ٌ این وقایع را از پدران و مادران پنهان می کنند. زورگویی مجازی نوعی زورگویی در بین کودکان به شمار می آید ولی منشاء آن به بیرون از اینترنت باز می گردد. این زورگویی, بوسیله افرادی انجام می شود که در اطراف بچه شما قرار دارند، پس با اهمیت زیاد است که واکنش های بچه خود را در زمان استفاده از اینترنت در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد همان‌طور که بار‌ها در ...