خانه » نفت » بازار نفت متاثر از دو رخداد مهم

بازار نفت متاثر از دو رخداد مهم

بازار نفت متاثر از دو رخداد مهم

|بازار نفت متاثر از دو رخداد مهم از پتروشیمی|

بازار نفت متاثر از دو رخداد مهم

پتروتحلیل- بازار جهانی نفت در روز دوشنبه تحت تأثیر دو رخداد مهم قرار گرفت، بی پس نتیجه آن می شود که ماندن نشست تولیدکنندگان نفت در دوحه که موجب کاهش نرخ نفت شده و همچنین غیره ای اعتصاب کارکنان نفتی کویت که موجب حمایت از نرخ نفت گردید. ولی باید توجه داشت برآیند آن دو عامل سبب شد تا بهای نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک جهت تحویل در ماه مه طی دادوستد روز ۱۸ آوریل ۵۸ سنت (۱/۴ قسمت و بخش) تقلیل یافته و همچنین در سطح بشکه ای ۳۹/۷۸ دلار به تثبیت برسد. همچنین نرخ نفت خام برنت در بازار ICE لندن جهت تحویل در ماه ژوئن با ۱۹ سنت (۰/۴ قسمت و بخش) کاهش به هر بشکه ۴۲/۹۱ دلار برسد.

روند نرخ نفت خامهای شاخص بازار جهانی نفت

۱۸april

نرخ نفت در ابتدای معاملات روز دوشنبه بعد از آنکه تولیدکنندگان پهناور و بزرگ جهان به توافق در باره طرح فریز نفتی دست نیافتند، کاهش قابل توجهی را تجربه نمود ولی باید توجه داشت سپس کاهش تولید نفت کویت از ۲/۸ به ۱/۱ میلیون بشکه در روز توانسته بود قسمت و بخش عمده ای از کاهش مذکور را جبران نماید. آن اولین تلاش میان افراد اوپک با تولیدکنندگان غیرعضو آن نهاد جهت مطابق و یکدست کردن تولید نفت طی ۱۵ سال شمسی قبل بوده می باشد. در شرایطی که بعضی از تحلیل‌گران نسبت به تأثیرگذاری توافق احتمالی میان شرکت کنندگان نشست مذکور بر روی مازاد جهانی عرضه نفت تردید داشتند، اینک عدم حاصل شدن پس نتیجه آن می شود که مثبت از آن هم بر ادامه روند نزولی نرخ نفت دامن زده می باشد. روز یکشنبه کشورهای شرکت کننده در اجلاس دوحه نتوانستند بر سر ثابت نگه داشتن سقف تولید به توافق برسند.

وزیر نفت ایران که به اجلاس دوحه نرفت، پیشتر اعلام کرده بود ایران با بهره گیری از توافق هسته ای و همچنین لغو تحریم ها، نیت و اراده دارد به افزایش تولید نفت تا رسیدن به مقدار و اندازه و میزان پیش از اعمال تحریم ها ادامه دهد. در پی آن هم، عربستان سعودی گفت؛ تا زمانی که ایران افزایش تولید نفت خود را متوقف نکند، حاضر نیست به هیچگونه توافقی بر سر ثابت نگه داشتن سقف تولید تن در بدهد. ریاست تحقیقات بازارهای نفت در مؤسسه سیتی گروپ می‌گوید: گفتگوهای روز قبل نشان می‌دهد حکومت عربستان همانطور که جانشین ولیعهد آن کشور به صراحت عنوان داشته بود، نمی‌خواهد سهم بازار خود را از دست دهد. عربستان نگران می باشد که جهان جهت یک دوره طولانی در یک اوضاع بازار ضعیف یا نزولی قرار بگیرد. در یک بازار نزولی همانطور که آنها در دهه ۱۹۸۰ یاد گرفته‌اند در صورتی که سهم بازار خود را واگذار کنند بازگشت به بازار خیلی زیاد دشوار خواهد بود. الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه در آن خصوص اظهار داشت: مقامات عربستان، قطر، ونزوئلا و همچنین روسیه که تلاش جهت فریز نفتی در سطح فوریه را شروع کرده بودند، در باره پیش‌نویس یک توافق در روز شنبه سازش کرده بودند، ولی باید توجه داشت بعضی کشورها درست قبل از نشست اصلی در روز یکشنبه موضع خود را تغییر دادند که به بحث‌های داغ در نشست منجر شد. او همچنین افزود، فریز نفتی می‌توانسته بود تعادل مجدد بازار را ظرف شش ماه سرعت ببخشد امری که احتمالا اکنون تا اواسط ۲۰۱۷ طول خواهد کشید. یکی از مقامات کاخ سفید گفت: آن واقعیت و حقیقت که عربستان مانع توافق شده نشان می‌دهد که چقدر سیاست نفتی تحت تاثیر مناقشه ژئوپلتیک کنونی با ایران قرار دارد. وزیر انرژی قطر اعلام کرد؛ جهت دستیابی به توافق در آن باره به وقت بیشتری مستلزم و نیاز می باشد.
با آن حال، اعتصاب کارکنان نفتی کویت توانسته بود تاثیرات و همچنین اثرات کاهش نرخ نفت را تا حدودی خنثی نموده و همچنین توجهات معامله گران را از نشست دوحه منحرف سازد. ولی باید توجه داشت کارشناسان معتقدند که آن اختلال در عرضه موقتی بوده و همچنین بازار بار دیگر بر روی مازاد عرضه متمرکز خواهد شد. مقامات کویت نیز گفته اند که با بهره بری و استفاده از موجودیهای نفتی خود و همچنین نیز اقدامات قوانین و قانونی در مقابل اتحادیه کارگری شرایط را عادی خواهند ساخت.

تحلیل گران معتقدند که طرح فریز نفتی نیز غیرممکن بود که بتواند بر روند نرخ نفت در بلندمدت تأثیر بر جای بگذارد چرا که بهره برداری از منابع غیرمتعارف نفت و همچنین گاز و همچنین نیز بهره بری و استفاده از انرژیهای جایگزین تحولات نوینی را در بازار انرژی ساخته یا ایجاد کرده می باشد، بنابراین تاثیرات و همچنین اثرات بلندمدت حصول توافق نیز در ابهام بود. با آن وجود، کاهش تدریجی تولید نفت کشورهای غیراوپک به همراه تعمیرات برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی شده چاههای نفتی تا حدودی به بهبود بازار کمک کرده می باشد.

بازار نفت متاثر از دو رخداد مهم در تاریخ ۱۹ April 2016 | 2:31 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران |نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران از ...