خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » بازگشت به عقب بازار پلی استایرن

بازگشت به عقب بازار پلی استایرن

بازگشت به عقب بازار پلی استایرن

|بازگشت به عقب بازار پلی استایرن از پتروشیمی|

بازگشت به عقب بازار پلی استایرن

پتروتحلیل- پلی استایرن های پتروشیمی تبریز امروز در حالی بیشترین رقابت بازار پلیمرها را از آن هم خود کردند که  بیشترین افت نرخ های پایه در هفته جاری متعلق به آنها بود.

به نقل از «پتروتحلیل»، امروز پلی استایرن معمولی ۱۵۴۰ با ۱۱٫۵ قسمت و بخش رقابت و همچنین پلی استایران مقاوم با ۲۵ قسمت و بخش رقابت از سوی معامله گران خریداری شد. پلی اتیلن سنگین دورانی ۳۸۴۰ تبریز هم امروز از کالاهای پرتقاضای بازار بود.

آن در حالی می باشد که هفته قبل پلی استایرن های معمولی و همچنین مقاوم در بورس کالا عرضه نشدند، کاهش تناژ عرضه آنها از دلایل عدم عرضه آن کالاها عنوان شد.

گر چه از دستکاری بازار پلی استایرن ها حدودا ۴ ، ۵ ماه قبل می باشد، ولی باید توجه داشت همچنان بازار آن کالاها درگیر بازارسازی معامله گران می باشد.

میثم باقری کوپایی ، مدرس دانشگاه علامه طباطبایی و همچنین مشاور بورس کالا و همچنین انرژی کارگزاری بانک مسکن در آن باره به روزنامه نویس و خبرنگار «پتروتحلیل»، گفت: در هفته های قبل حجم خرید استایرن منومر توسط پلی استایرن سازها بالا بود و همچنین بهانه هایکمبود خوراک از سوی پتروشیمی تبریز دیگر قابل قبول نیست.

البته امروز جاخالی محب پلیمر و همچنین طاهاسازان در عرضه های بورس کالا دیده می شد، گر چه در هفته های اخیر پلی استایرن های آن تولیدکننده ها خریداری نداشت، ولی باید توجه داشت بازار نیز طی دو هفته قبل با رکود بیشتری دست و همچنین پنجه نرم می کرد و همچنین از آن رو امروز که مقدار و اندازه و میزان رقابت جهت پلی استایرن های تبریز افزایش یافت، جای خالی پلی استایرن سازها مشهود بود.

البته اظهارنظرهای بسیاری از سوی بازیگران جدید آن بازار مطرح می می شود، بعضی از آگاهان بازار به بازارسازی های مرتب و همچنین نگران کننده خریداران اشاره می کنند و همچنین معتقدند؛ با توجه به انحصاری بودن بازار فروش آن کالاها، تولیدکنندگان واقعی پلی استایرن ها در ماههای اخیر همواره درگیر تنش های قیمتی بوده اند و همچنین در حال حاضر هم با نوسان های بالایی در بازار روبه رو خواهند بود.

به گفته باقری، حجم مصرف پلی استایرن ها در کشور بالاست، از سوی دیگر در ماههای اخیر نوسانات عرضه از سوی پتروشیمی تبریز سبب شد تا بازار آن کالاها دچار تشنج می شود.

البته گفته می می شود فردا عرضه استایرن منومر پارس به مقدار و اندازه و میزان ۵۰۰ تن با درخواست های کارگزاران و همچنین خریداران افزایش یافته و همچنین به ۲ هزار و همچنین ۵۰۰ تن رسیده می باشد تا به آن ترتیب بهانه ای جهت پلی استایرن سازها در خصوص عرضه محصولاتشان باقی نماند.

با آن حال امروز عرضه ۶۰۰ تنی پلی استایرن معولی ۱۵۴۰ تن تقاضا داشت و همچنین با میانگین نرخ ۴ هزار و همچنین ۵۶ تومان خریداری شد، بیشترین نرخ ثبت شده بر تابلوی بورس جهت خرید آن کالا ۴ هزار و همچنین ۱۲۸ تومان بود.

همچنین پلی استایرن مقاوم ۷۲۴۰ هم که به مقدار و اندازه و میزان ۴۰۰ تن عرضه شده بود، ۲ هزار و همچنین ۱۸۰ تن تقاضا داشت و همچنین با میانگین نرخ ۴ هزار و همچنین ۶۹۴ تومان و همچنین بیشترین نرخ ۴ هزار و همچنین ۸۰۰ تومان مورد معامله قرار گرفت.

البته امروز عرضه پلی استایرن انبساطی ۳۰۰ پتروشیمی تبریز با حجم ۸۰ تن و همچنین با نرخ پایه ۳ هزار و همچنین ۶۳۹ تومان معامله شد و همچنین عرضه پلی استایرن انبساطی ۴۰۰ بانیار پلیمر هم بدون خریدار ماند.

جواد موسوی، مدیرکالایی کارگزاری اطمینان سهم در مورد معاملات پلی استایرن ها به روزنامه نویس و خبرنگار پتروتحلیل گفت: پتروشیمی تبریز هفته قبل غیبت داشت و همچنین آن هفته نیز حجم های پایینی عرضه کرد، از سوی دیگر نرخ پلی استایرن های مقاوم و همچنین معمولی در هفته جاری با ۹ قسمت و بخش ریزش نرخ پایه روبه رو شدند و همچنین به آن ترتیب رقابت های امروز طوری رقم خورد که خریداران هفته های قبل که تناژهای بالا خریدرای کرده بودند، نیز از سود بی بهره نماند و همچنین با ضرر مواجه نشوند.

به گفته موسوی، عدم عرضه پتروشیمی تبریز در هفته قبل، به کمبود کالا در بازار نیز منجر شد و همچنین به آن ترتیب در عرضه های امروز هم گشایشی جهت افزایش عرضه حاصل نشد، از آن رو بازار پلی استایرن ها دچار التهاب شده می باشد و همچنین ضروری می باشد که چاره ای جهت آن هم اندیشیده می شود، در غیراین صورت اوضاع بازار پلی استایرن ها به آخر تنش مانند ۴و ۵ ماه قبل برخواهد گشت.

 

بازگشت به عقب بازار پلی استایرن در تاریخ ۲۳ February 2016 | 7:30 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

تعامل فولاد اکسین با شرکتهای پهناور و بزرگ فولادی کشور و همچنین استان

تعامل فولاد اکسین با شرکتهای پهناور و بزرگ فولادی کشور و همچنین استان |تعامل فولاد ...