خانه » مقالات » یادی از پوپک گلدره به مناسبت دهمین سالمرگ پوپک

یادی از پوپک گلدره به مناسبت دهمین سالمرگ پوپک

Elnaz Shakerdoost Seemorgh.com

پوپک گلدره دختر جهان ی شیرین دریا

پوپک گلدره را تمام به عنوان «دریا» می‌شناسند. او در دوره ده ساله‌ای که مقابل دوربین بود، نقش‌های متعددی را بازی کرد که بسیار زیاد ‌هاشان برجسته و به یآدم اندنی شدند، اما چرا «دریا»؟ چرا این نقش بیشتر از تمام در یادها مانده؟

امروز دقیقا دهمین سال درگذشت پوپک گلدره است. او که متولد هشت مرداد ماه ۱۳۵۳ بود، چنانچه در کام آن حادثه تلخ رانندگی فرو نمی‌رفت، این روزها به ۴۵ سالگی‌اش نزدیک می‌شد و هاله‌ای را که با خودش از نقش‌های قبلی آورده بود، در قالب زن امروزی حلول می‌داد. او می‌توانست نمادی از سرنوشت بچه‌های نسل سوم، در ایام حال حاضر باشد و ایفای نقش دخمل ک نوجوانی به نام «دریا» که نه اهل برج‌های پایتخت بود نه نک نال از فقر فاقه می‌کرد، این وجه نمادین را به او داده بود. «دریا»، جهت این بیشتر از تمام نقش‌های پوپک گلدره در یاد مانده که هسهسه‌ها وسوسه‌های ریز خودمانی نسل سوم انقلاب، به مفهوم متولدین دهه‌های ۵۰ ۶۰ و ۷۰ را بازتاب می‌داد.

پوپک مرادعلی گلدره در تابستان ۱۳۵۰ به جهان آمد و در شهریور ۱۳۸۴ بود که طی جریان حادثه رانندگی به کما رفت. او نـُه ماه بعد بعد از تلاش پزشکی زیادی که جهت احیای او شده بود، سرانجام در بیست و هفتم فروردین‌ماه ۱۳۸۵ از جهان رفت.
گلدره کار هنری‌اش را از نوجوانی شروع کرده بود در ۲۳ سالگی برای اولین بار در مجموع ه «ساعت خوش:۱۳۷۳» جلوی دوربین رفت. او سال بعد در تنها سریـال تلویزیونی که محمدرضا اصلانی، شاعر پیشروی موج نو فیلـم ساز هنری شناخته شده ساخت، جزو گروه بازیپرهزینه بود.

«غبارنور: ۱۳۷۵» اولین تجربه جدی این هنرپیشه بود. هرچند نقشی که او گیم کرد، چندان محوری نبود. اما باز دو سال گذشت تا پوپک گلدره بالاخره داستانی دیگر بازی کند و این بار نوبت به نقشی می‌رسید که تا ابد در ذهن‌های مخاطبانش موج می‌زند؛ «جهان ی شیرین دریا: ۱۳۷۷» که بهروز بقایی کارگردان آن بود بعد از ظهرهای جمعه از پروگرام بچه و نوجوان سیمای پخش می‌شد. برنامـه ‌ای که از عبارت ماندگارترین مجموعه‌های تلویزیونی در خاطره‌ نسل است. اما گلدره بین «غبار نور» «جهان ی شیرین دریا» فیلـم تلویزیون ی هم گیم کرد که اولین آخرین تاثیر کارگردانش است حتی امروز نامی از آن در محیط وب یافت نمی‌شود.

«رویاهای زمین: ۱۳۷۶» تهیه و تولید فرشاد فرشته حکمت. جریان پسرکی است که از جانب (قاصدک!) مأموریت پیدا می‌کند تا با متحد کردن آدم ‌ها از هر نژاد و آیینی، آن‌ها را جهت نجات از خشکسالی برهوت زمین بسیج نماید .

تنها هنرپیشه نسبتاً معروف در این فیلـم پوپک گلدره بود، ولی ورود جدی موثر این بازیگر به قاب سینما دو سال بعد از «جهان ی شیرین دریا» و در سال ۱۳۷۹ اتفاق افتاد. او در آن سال دو فیلم زیبا مهم بازی کرد ۱ـ «انتها بازی: همایون اسعدیان» که در آن نقش اول زن را داشت روبروی حامد بهداد در اولین بازی رسمی TV ی‌اش قرار می‌گرفت. اما بهداد سال قبل جهت ورود به سینما، در سه فیلم زیبا ، نقش‌هایی رایگان (اصطلاحاً افتخاری) بازی کرده بود ولی هم اکنون عکس جالب این دو نفر روی پوستر مهم فیلم جالب می‌رفت و ۲ـ «موج مرده: ابراهیم حاتمی‌کیا» که گلدره برای بازی در آن برنده دیپلم افتخار ازجشنواره فیلم زیبا فجر شد.

او و رامبد جوان سال بعد «سیندرلا» را برای بیژن بیرنگ و مرحوم مسعود رسام گیم کردند در کنار هم زوج «گلی» و «رضی» را تشکیل دادند. در انتها این فیلم جالب ، گلی که در توان داشتن رضی برای خوشبخت کردنش دچار تردید شده، کفشی که یک زن اشرافی به او هديه داده است را به رضی نشان می‌دهد به خانه‌اش می‌رود. فیلم جذاب همین‌جا تمام می‌شود و این آخرین سکانس پوپک گلدره در سینما بود.

سریـال «نرگس: سیروس مقدم» که تولید آن دوسال طول کشید در تابستان ۱۳۸۵ از شبکه ۳ سیما به صورت شبانه پخش شد، اولین شبانه غیرکمدی تلویزیون ایران بود. از نیمه های ضبط «نرگس» هنرپیشه اصلی ‌ آن به کما رفت و بعد از مدتی ستاره اسکندری جایگزین او شد.
پوپک گلدره در سال ۱۳۸۴ غیر از «نرگس»، در داستانی دیگر بازی کرد که اتفاقاً کارگردان آن هم امروز بین ما نیست. از طرفی نام سریـال مسمای غمگنانه‌ای جهت پوپک گلدره امیر قویدل، بازیگر و کارگردان تاثیر است.

«روح مهربان» که همزمان با قسمت ‌هایی از سریـال «نرگس» فیلم جذاب ‌برداری می‌شد، آخرین اثر تلویزیونی امیر قویدل بود…
امروز دهمین سالگرد درگذشت هنرپیشه‌ایست که اگر هنوز زنده بود، باید در قالب نقش‌هایی می‌رفت که فرجام کودکان و نوجوانان دیروز، به مفهوم بچه‌های نسل سوم را در میدان امروزین اجتماع نشان می داد.
گلدره در راه جاده شمال دچار حادثه رانندگی شد. همان جاده‌هایی که هر او را به یاد می‌آوریم، با لبـاس مکانی در بین درخت‌هایشان راه می‌رود یا می‌دود…

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد همان‌طور که بار‌ها در ...