خانه » نفت » نااطمینانی نسبت به نتایج نشست دوحه بالا گرفت

نااطمینانی نسبت به نتایج نشست دوحه بالا گرفت

نااطمینانی نسبت به نتایج نشست دوحه بالا گرفت

|نااطمینانی نسبت به نتایج نشست دوحه بالا گرفت از پتروشیمی|

نااطمینانی نسبت به نتایج نشست دوحه بالا گرفت

پتروتحلیل- نااطمینانی نسبت به نتایج نشست کشورهای تولیدکننده پهناور و بزرگ نفتی اعم از عضو و همچنین غیر عضو اوپک در دوحه قطر بعد از اعلام عدم شرکت وزیر نفت ایران در آن هم و همچنین نیز جدید و تو و تازه ترین نقل از آژانس بین المللی انرژی سبب شد تا نرخ نفت در بازارهای جهانی روز جمعه با کاهش روبرو گردد، به طوری که بهای نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک جهت تحویل در ماه مه طی معاملات روز ۱۵ آوریل ۱/۱۴ دلار (۲/۷۵ قسمت و بخش) تقلیل یافته و همچنین در سطح بشکه ای ۴۰/۳۶ دلار به تثبیت برسد. همچنین نرخ نفت خام برنت در بازار ICE لندن جهت تحویل در ماه ژوئن با ۷۴ سنت (۱/۷ قسمت و بخش) کاهش به هر بشکه ۴۳/۱۰ دلار برسد. با اینحال WTI و همچنین برنت در طی هفته قبل افزایش نرخ به ترتیب ۱/۶ و همچنین ۲/۸ درصدی را تجربه نمودند.

روند نرخ نفت خامهای شاخص بازار جهانی نفت

۱۵oil

آژانس بین المللی انرژی در آخرین نقل از منتشره خود برآورد کمتری از رشد تقاضای نفت جهت سال شمسی ۲۰۱۶ ارائه داده و همچنین اعلام کرد که رشد مذکور جهت سال شمسی جاری ۱/۱۶۰ میلیون بشکه در روز بوده و همچنین در همین حال بر شتاب کاهش تولید نفت آمریکا نیز تصریح کرده می باشد.

روند تولید نفت خام آمریکا

۱۵oil1

آن نقل از می افزاید، در صورتی که کشورهای تولیدکننده تنها در مورد خودداری از افزایش تولید به توافق برسند و همچنین تولید خود را کاهش ندهند، تأثیر توافق آنها بر عرضه واقعی نفت اندک خواهد بود. IEA اعلام کرد که توافق تولیدکنندگان نفت عضو و همچنین غیر عضو اوپک جهت محدود کردن عرضه، تأثیری اندک بر بازارهای جهانی خواهد داشت و همچنین تعادل بازارهای جهانی نفت پیش از سال شمسی ٢٠١٧ بررسی کننده و پروهشگر نمی می شود. با وجود شتاب در افت تولید نفت آمریکا و همچنین با توجه به کمتر بودن رشد صادرات نفت ایران نسبت به برآوردهای ابتدایی و اولیه، در سال شمسی جاری میلادی نیز شاهد پیشی گرفتن رشد عرضه از رشد تقاضا خواهیم بود. در نشست روز ۱۷ آوریل تولیدکنندگان در دوحه قطر نیز در صورتی که به جای کاهش تولید شاهد تثبیت سطح کنونی تولید باشیم، تأثیر آن هم بر عرضه فیزیکی نفت محدود خواهد بود. با توجه به تولید نفت عربستان و همچنین روسیه در بالاترین سطح سال شمسی های اخیر و همچنین تلاش ایران جهت بازگشت به سطح تولید قبل از تحریم ها، بعید می باشد هر توافق احتمالی بتواند تأثیری چشمگیر بر توازن عرضه و همچنین تقاضای نفت در بازارهای جهانی در نیمه نخست سال شمسی ٢٠١۶ داشته باشد که بدین ترتیب حجم ذخیره سازیهای نفت که سال شمسی قبل از سه میلیارد بشکه نیز فراتر رفت، باز هم افزایش خواهد یافت.

نقل از آژانس بر پیش بینی بسیاری از تحلیل گران مبنی بر بی پس نتیجه آن می شود که بودن نشست دوحه صحه گذاشت و همچنین در آن میان خبر عدم حضور وزیر نفت ایران و همچنین شرکت کردن یک نماینده از سوی کشورمان نیز به کاهش نرخ شدت بیشتری بخشید. با آنکه وزیر انرژی روسیه از اراده و تصمیم راسخ ایران جهت عدم پیوستن به طرح فریز نفتی حمایت نموده و همچنین آن هم را سندی بازی تلقی کرده بود که هر کس در صورت تمایل می تواند به آن هم بپیوندد، ولی باید توجه داشت عدم حضور ایران آن شائبه را در بین بعضی از معامله گران ساخته یا ایجاد نمود که سایر تولیدکنندگان نیز از آن طرح خودداری ورزند. با آن وجود همچنان تمامی توجهات معامله گران و همچنین سرمایه گذاران بازارهای نفت به سمت نشست دوحه معطوف شده که دغدغه تولیدکنندگان حاضر در آن نشست ممانعت از کاهش هر چه اکثرا و بیشتر نرخ نفت می باشد.

آن اولین اقدام مشترک از جانب تولیدکنندگان عضو غیرعضو اوپک جهت ساماندهی بازار نفت بعد از سالهای متمادی محسوب می می شود، هرچند که بعضی بر آن باورند که توافق احتمالی بتواند عوامل بنیادین بازار را تغییر دهد و همچنین در صورتی که توافق نیز حاصل نشود شاهد وارد شدن یک ضربه ناگهانی به نرخ در جهت کاهش آن هم خواهیم بود.
البته خبر کاهش سه دکل حفاری نفتی دیگر توسط مؤسسه سرویس ها و خدمات نفتی بیکرهیوز و همچنین رسیدن مجموع آنها به ۳۵۱ واحد توانسته بود تا حدودی مانع از افت اکثرا و بیشتر نرخ گردد. با آن حال، کاهش شاخص اعتماد مصرف کنندگان در آمریکا طی ماه آوریل و همچنین رسیدن آن هم به پایین ترین سطح هفت ماه اخیر و همچنین نااطمینانی نسبت به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در آن کشور نیز در کاهش بهای نفت مؤثر واقع گردید.

نااطمینانی نسبت به نتایج نشست دوحه بالا گرفت در تاریخ ۱۷ April 2016 | 1:20 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران |نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران از ...