خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » سرنوشت جوش شیرین پتروشیمی شیراز؟

سرنوشت جوش شیرین پتروشیمی شیراز؟

سرنوشت جوش شیرین پتروشیمی شیراز؟

|سرنوشت جوش شیرین پتروشیمی شیراز؟ از پتروشیمی|

سرنوشت جوش شیرین پتروشیمی شیراز؟

پتروتحلیل- تولید جوش شیرین پتروشیمی شیراز بعد از نیم قرن، پایان امسال متوقف خواهد شد.

به نقل از «پتروتحلیل»، تولید شیمیایی جوش شیرین به دلیل قدمت واحد و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات زیست محیطی خط تولید آن کالا بالاخره به توقف تولید جوش شیرین در پایان سال شمسی ۹۴ منجر شد.

البته به گفته منابع نزدیک به  شرکت پتروشیمی شیراز، گر چه عرضه آن کالا در بورس متوقف شده می باشد، ولی باید توجه داشت تولید آن هم تا پایان اسفند جهت انجام تعهدات خرید ادامه خواهد داشت.

به آن ترتیب فردا عرضه جوش شیرین پتروشیمی شیراز در بورس کالا انجام نخواهد شد و همچنین با توجه به آنکه همواره در صدر کالاهای پرتقاضا می باشد، قطعا جای خالی آن هم بر تابلوی بورس حس خواهد شد.

سرنوشت تولید کربنات سدیم سبک و همچنین سنگین هم مشابه جوش شیرین خواهد بود، البته گفته می می شود احتمال عرضه آن دو کالا تا پایان سال شمسی اندک می باشد.

منطقه یک قدیمی شیراز شامل واحد کربنات سبک، سنگین ،جوش شیرین و همچنین اوره می باشد که تولیدات آن هم ۵۰ هزار تن در سال شمسی و همچنین شامل گاز سنتز می باشد که معادل تولید ۱۲۰ تن آمونیاک هر روز خدا می باشد، البته واحد اوره پیش تر تعطیل شده می باشد، آن واحدها قدمتی در حدود نیم قرن دارند.

به هر حال فرسودگی تکنولوژی تولید از یک طرف که باعث هدرروی منابع و همچنین انرژی می شد و همچنین مضافا عدم همکاری مسئولین استانی و همچنین نهادهای زیست محیطی با پتروشیمی شیراز در اجرای راهکارهای اصولی دفع ضایعات آن واحد سبب شد تا در آستانه پیاده سازی و راه اندازی طرح پهناور و بزرگ اوره و همچنین آمونیاک سوم آن شرکت، آن واحدها بنا به ملاحظات زیست محیطی جهت دائما از گردونه تولید خارج شوند.

از سوی دیگر واحد گاز سنتز کل فرایند آمونیاک سازی را در پتروشیمی شیراز انجام نمی داد و همچنین تنها و فقط قسمت و بخش تولید گاز H2 و همچنین CO2 را انجام می داد و همچنین آن گاز به واحد آمونیاک منطقه ۲ منتقل و همچنین در نهایت سنتز آمونیاک انجام و همچنین در پایان سبب می شد تا ۱۲۰ تن آمونیاک  در منطقه ۲ اکثرا و بیشتر تولید می شود.

در همین حال منطقه یک قدیمی همچنین و علاوه بر واحدهای فعلی شامل واحدهای قدیمی تری مثل اسید نیتریک، نیترات آمونیم، اسید فسفریک و همچنین SSTP هم بود که بنا بر مسایل مرتبط با فناوری قدیمی و همچنین غیر ایمن یا عدم پشتیبانی فناوری آنها بعد انقلاب در ۳۰سال قبل تعطیل شدند.

با آن حال تعهدات جوش شیرین ۲ هزارتن و همچنین کربنات سدیم سبک و همچنین سنگین یک هزارتن می باشد که تا پایان سال شمسی بایستی و حتما به خریداران تحویل داده می شود.

البته در بازار آزاد جهت آن سه کالا در حال حاضر نرخی ارایه نمی می شود و همچنین احتمالا دارندگان آن محصولات از آن پس نرخ هایی بالا جهت کالاهای خود طلب خواهند کرد.

آن در حالی می باشد که لاگونها در پتروشیمی شیراز  به دلیل پساب خط تولید جوش شیرین پر شده می باشد و همچنین از آن رو احتمالا به مقدار و اندازه ظرفیت تولید جوش شیرین، کربنات تولید خواهد شد.

گر چه پتروشیمی شیراز در آن خصوص نامه ای به وزارت صنعت، معدن و همچنین تجارت، شرکت ملی صنایع پتروشیمی و همچنین نهاد حمایت از تولیدکنندگان و همچنین مصرف کنندگان ارسال کرده و همچنین ادامه فعالیت خط تولید جوش شیرین و همچنین کربنات های سدیم سبک و همچنین سنگین را به دلیل معظلات و مسائل و مشکلات زیست محیطی غیرممکن اعلام کرده می باشد، ولی باید توجه داشت تنها خریداران و همچنین مصرف کنندگان آن محصولات در تب و همچنین تاب ارسال آن نامه قرار گرفته اند و همچنین نگران عدم عرضه آن کالاها خواهند بود؛ چرا که هنوز وزارت صنعت، معدن، تجارت ، شرکت ملی صنایع پتروشیمی  و همچنین همچنین نهاد حمایت از تولیدکنندگان و همچنین مصرف کنندگان واکنشی به آن نامه نشان نداده اند.

البته گفته می می شود در حال حاضر جهت کربنات های سدیم سبک و همچنین سنگین جانشینی مانند شرکت های سمنان و همچنین مراغه وجود دارد، ولی باید توجه داشت جوش شیرین اوضاع خاص خودش را دارد؛ چرا که واحدی که پیش تر در مشهد اقدام به تولید جوش شیرین کرده بود،، به دلیل بالا بودن نرخ تمام شده آن کالا، نتوانست با کالاهای مشابه رقابت کند و همچنین از آن رو به سرعت بسته شد.

گفته می می شود واحد آمونیاک مایع قدیمی پتروشیمی شیراز  نیز که ۱۲۰ تن آمونیاک به صورت هر روز خدا تولید می کرد هم تا چند ماه بعدی متوقف خواهد شد، به گفته منابع نزدیک به شرکت پتروشیمی شیراز با بهره برداری از طرح سوم آمونیاک و همچنین اوره با مازاد آمونیاک مایع روبه رو خواهد شد وتعطیلی خط قدیمی آمونیاک مایع مشکلی ساخته یا ایجاد نخواهد کرد.

ولی باید توجه داشت احتمالا سرنوشت واحد سودااش بعد از سال شمسی ها فروش به صورت مزایده خواهد بود. با آن حال به نظر می رسد حال که تولید جوش شیرین، کربنات های سبک و همچنین سنگین در پتروشیمی شیراز متوقف شده می باشد، نگرانی در خصوص جایگزینی جهت آن کالا ها مخصوصا جوش شیرین پررنگ شده می باشد و همچنین بعضی از فعالان آن حوزه نگران اعلام نرخ از سوی ذخیره کنندگان آن کالاها خواهند بود، گر چه آن محصولات ۶ تا یک سال شمسی تاریخ انقضا دارند، و همچنین ذخیره کنندگان آن محصولات قاعدتا بایستی و حتما در سال شمسی جدید محصولات خود را به فروش برسانند، ولی باید توجه داشت در بازار محصولات پتروشیمی نمی قدرت نگران تقلب و همچنین دستکاری در تاریخ محصولات نبود، از آن رو بازیگران جدید آن بازار در انتظار پاسخی  جهت نگرانی های خود خواهند بود.

سرنوشت جوش شیرین پتروشیمی شیراز؟ در تاریخ ۱۶ February 2016 | 9:11 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در منطقه‌ویژه ماهشهر طی یکماه قبل

اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در منطقه‌ویژه ماهشهر طی یکماه قبل |اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در ...