خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » جدال در بازار پتروشیمی

جدال در بازار پتروشیمی

جدال در بازار پتروشیمی

|جدال در بازار پتروشیمی از پتروشیمی|

جدال در بازار پتروشیمی

پتروتحلیل- خبر اورهال خط تولید پلی اتیلن سنگین بادی ۰۰۳۵ پتروشیمی بندرامام در حالی هفته قبل در بازار پتروشیمی مطرح شد که یک ماه از عدم عرضه آن کالا در بورس قبل می باشد. آن در حالی می باشد که Hi500 هم هفته قبل در بورس عرضه نشد.

به نقل از «پتروتحلیل»، عدم عرضه آن دو کالا به روش همزمان، احتمال اورهال بودن خط تولید پلی اتیلن سنگین بادی ۰۰۳۵ را افزایش داد؛ چرا که به گفته منابع خبری نزدیک به آن مجتمع Hi500 هم که جایگزین ۰۰۳۵ شده بود، در حال حاضر تولید نمی می شود. به آن ترتیب اورهال خط تولید ۰۰۳۵ نیرو بیشتری گرفت.

در همین حال گفته می می شود خط الفین پتروشیمی بندرامام نیز دچار مشکل شده می باشد. به آن ترتیب هفته قبل پلی اتیلن های سبک فیلم دیدنی و جذاب ۰۰۷۵ و همچنین ۰۲۰ با تقاضای بالایی از سوی خریداران روبه رو شدند، به طوری که عرضه ۵۰۰ تنی گرید ۰۰۷۵ به مقدار و اندازه و میزان ۲۶۰۰ تن تقاضا داشت، نرخ پایه آن کالا ۳ هزار و همچنین ۹۰۵ تومان بود. معامله گران جهت خرید آن کالا سقف نرخ یعنی نرخ ۴ هزار و همچنین ۲۹۶ تومان را ثبت کردند. ۱۸۰ تن از آن کالا توسط یک فرد یا شخص خریداری شد. ۴۶۰ تن از گرید ۰۲۰ نیز توسط یک فرد یا شخص خریداری شد. عرضه ۵۰۰ تنی گرید ۰۲۰ به مقدار و اندازه و میزان ۱۹۴۰ تن تقاضا داشت. بخشی از آن کالا نیز با نرخ سقف خریداری شد.

به گفته میثم باقری کوپایی، مدرس دانشگاه علامه طباطبایی و همچنین مشاور بورس کالا و همچنین انرژی کارگزاری بانک مسکن، هفته قبل زمانی خیلی زیاد خوبی جهت خرید پلی اتیلن های سبک فیلم دیدنی و جذاب تولیدکننده های دیگر بود؛ چرا که محصولات بندرامام با خبر اورهال آن مجتمع دچار خریدهای هیجانی شد.

البته تعداد بسیاری از کارشناسان بازار انتظار ندارند با اورهال خط ۰۰۳۵، شاهد تغییرات بسیاری در بازار پتروشیمی باشیم؛ چرا که مصرف کنندگان آن کالا در زمان غیبت آن کالا از پلی اتیلن سنگین بادی BL3 جم، ایلام و همچنین کرمانشاه بهره بری و استفاده می کنند. ولی باید توجه داشت عدم تولید Hi500 می تواند معاملات گرید ۵۲۵۱۸ جم را تحت تاثیر قرار دهد، آن در حالی می باشد که گرید ۵۶۲۰ شازند نیز تولید نمی می شود. به گفته کارشناسان با توجه به آنکه کدهای معاف از مالیات بر روی کالاهای پتروشیمی جم فعال خواهند بود می توانند بازار را با مشکلاتی روبه رو کنند.

با آن حال اکثر آن کارشناسان می نامند: در حال حاضر در بازار پتروشیمی رقابت نابرابر دارندگان کدهای معاف از مالیات با خریداران دیگر سبب ساخته یا ایجاد آشفتگی در آن بازار شده می باشد. آن تیم آن رقابت را به جنگ ۹ درصدی ها با خریداران دیگر تشبیه می کنند و همچنین معتقدند؛ پتروشیمی جم و همچنین بندرامام در خصوص مقابله با دارندگان کدهای معاف از مالیات کوتاهی می کنند.

آن در حالی می باشد که هفته قبل معاملات محصولات پلیمری اندکی آرام تر دنبال شد و همچنین آن موضوع به گمان بسیاری از تحلیلگران به روند نرخ نفت و همچنین اتیلن مرتبط بود.

با آن حال اکثر تحلیل گران معتقدند؛ بازار محصولات پلیمری همبستگی بسیاری با نرخ نفت دارد. از سوی دیگر فعالیت دارندگان کدهای معاف از مالیات نیز در بازار پلیمرها سبب شده تا رقابتی نابرابر در آن بازار شکل بگیرد.

در همین حال در بازار پلی پروپیلن ها هم شاهد کاهش عرضه ها هستیم، به گفته کارشناسان بازار نامه انجمن نساجی که جلوی افزایش نرخ های پایه را در هفته قبل گرفت، یکی از دلایلی بود که پلی پروپیلن سازها را مجاب کرد تا عرضه های خود را جهت ثبت سقف نرخ کاهش دهند.

به آن ترتیب عرضه یک هزارتنی پلی پروپیلن نساجی C30S مارون که در روز سه شنبه انجام شد، با تقاضای ۱۲ هزارتنی روبه رو شد و همچنین سقف نرخ ۳ هزار و همچنین ۴۵۷ تومانی را تجربه کرد. گرید ۵۱۰L پلی پروپیلن جم هم با رقابت خریداری شد.

بعضی از کارشناسان بازار معتقدند؛ در بازار پلی پروپیلن ها انحصار ساخته یا ایجاد شده می باشد و همچنین محموله ها در دست خریداران واقعی نیست. به گفته آن تیم تنها در صورتی که عرضه پلی پروپیلن ها از سوی تولیدکننده ها افزایش یابد، تیمی که اقدام به جمع آوری بارها کرده اند با شکست قیمتی مواجه خواهند شد.

آن در حالی می باشد که پلی پروپیلن جم عرضه های خود را در هفته قبل مقدار و اندازه و میزان یک سوم کاهش داد. کاهش عرضه از سوی پلی پروپیلن سازها در هفته قبل به اعتراض آنها در خصوص افزایش ۸ تومانی نرخ پایه مرتبط شده می باشد. آن در حالی می باشد که به گفته مصرف کنندگان، بازار بی کشش و همچنین مصرف افزایش نیافته می باشد .

البته در آن روزگرید ZR پلی پروپیلن شیمیایی نویدزرشیمی که مدت ها غیبت داشت، با رقابتی محدود روبه رو شد، از آن رو اکثر کارشناسان معتقدند؛ بازار آن کالاها بی کشش می باشد.

در همین حال پتروشیمی امیرکبیر با بی رونقی معاملات روبه رو بود، به طوری که ۲۰۹ همچنان با بی رغبتی معامله گران همراه می باشد. ولی باید توجه داشت همچنان پلی استایرن های معمولی و همچنین مقاوم بازار داغی داشتند. به طوری که عرضه ۷۵۰ تنی گرید ۷۲۴۰ به مقدار و اندازه و میزان ۱۹۰۰ تن تقاضا داشت، نرخ عرضه آن کالا ۴ هزار و همچنین ۵۳۰ تومان و همچنین میانگین خرید آن هم هم ۵ هزار و همچنین ۶۰۰ تومان رقم خورد. گرید ۱۵۴۰ هم ۷۵۰ تن عرضه و همچنین ۱۶۱۰ تن تقاضا داشت. نرخ پایه آن کالا ۴ هزار و همچنین ۳۵۷ تومان و همچنین میانگین خرید آن هم هم ۴ هزار و همچنین ۵۳۴ تومان بود.

با آن حال خریداران پی او همچنین سی هم در هفته قبل با محدودیت خرید مواجه شدند و همچنین به آن ترتیب بازار آن کالا آرام تر از قبل به کسب و کار خود ادامه داد. خرید براساس سهمیه ماهانه خریداران سبب شد تا پی او همچنین سی با نرخ پایه معامله می شود.

جدال در بازار پتروشیمی در تاریخ ۲۳ April 2016 | 3:41 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در منطقه‌ویژه ماهشهر طی یکماه قبل

اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در منطقه‌ویژه ماهشهر طی یکماه قبل |اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در ...