خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » شانسی در بازار گاز مایع اروپا و همچنین ترکیه نداریم

شانسی در بازار گاز مایع اروپا و همچنین ترکیه نداریم

شانسی در بازار گاز مایع اروپا و همچنین ترکیه نداریم

|شانسی در بازار گاز مایع اروپا و همچنین ترکیه نداریم از پتروشیمی|

شانسی در بازار گاز مایع اروپا و همچنین ترکیه نداریم

پتروتحلیل- رکود اقتصاد جهانی سبب کاهش تقاضا در بازارهای قیر شده می باشد.

حمید حسینی، عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی در گفت وگو با «پتروتحلیل» در مورد اوضاع بازار جهانی قیر با گفتن آن مطلب، گفت: با کاهش بودجه های عمرانی همواره تقاضا جهت قیر کاهش می یابد، آن در حالی می باشد که در جهان تقاضا جهت خرید قیر ۱۰ میلیون تن در سال شمسی می باشد که صرف ترمیم، تعمیر و همچنین راهسازی می می شود.

او همچنین در ادامه افزود: در حال حاضر ۲۵ پالایشگاه در اروپا از مدار تولید قیر خارج شده اند و همچنین حجم تولید وکیوم باتوم و همچنین فیول در پتروپالایشگاه ها خیلی زیاد کم می باشد، بنابراین شاهد افزایش تولید قیر در جهان نبوده ایم، از سوی دیگر در حال حاضر اکثرا و بیشتر شاهد بازسازی قیر جهت تامین مستلزم و نیاز در آن بازارها بوده ایم.

به گفته حسینی؛ در حال حاضر بازار جهانی قیر جهت فعالیت به تلاش خود ادامه می دهد و همچنین در حال حاضر نیز اوضاع ثابتی دارد، بنابراین بازار قیر در حال حاضر به بازاری فروشنده بدل شده می باشد و همچنین ما نیز مجبوریم با شرایط فعلی کنار بیاییم؛ چرا که شاهد کاهش نرخ قیر با توجه به افت نرخ نفت و همچنین فرآورده های نفتی بودیم.

او همچنین در ادامه تاکید کرد: یکی از مهمترین دلایلی که سبب از دست رفتن بازارهای قیر شده می باشد، تاخیر در به روز کردن نرخ ها در آن حوزه می باشد؛ چرا که همواره در ایران شاهدیم زمانی که نرخ ها با کاهش روبه رو می شوند، اعمال نرخ ها با تاخیر انجام می می شود، ولی باید توجه داشت در زمان افزایش نرخ ها، در زمان کوتاهی شاهد رشد نرخ ها هستیم، بازار ترکیه نیز در زمان افت نرخ های قیر از دست رفت.

او همچنین با اشاره به آنکه سال شمسی قبل ۲ میلیون قیر به کشورهای دیگر صادر شده می باشد، گفت: پیش بینی می می شود امسال اوضاع بازار نفت و همچنین فرآورده های نفتی در جهان بهتر باشد و همچنین از آن رو تقاضا در بازار قیر نیز افزایش پیدا کند، از سوی دیگر احتمال تسریع معاملات نیز با توجه به نمایش اولین کنفرانس بین المللی قیر توسط روزنامه یا نشریه آرگوس و همچنین با همکاری اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی و همچنین شرکت های پهناور و بزرگ قیرساز در بعدی ای نزدیک وجود دارد.

به گفته حسینی؛ پیش تر خریداران قیر ایران ۶۰ کشور بودند، ولی باید توجه داشت در حال حاضر به دلیل کیفیت های پایین، مشتریان قیر ایران به ۴۵ کشور تقلیل یافته اند، آن در حالی می باشد که حجم صادرات قیر ایران افزایش یافته می باشد.

او همچنین در ادامه افزود: درخواست اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی، اجرایی کردن تولید قیر با استاندار می باشد؛ چرا که صادرات قیر با کیفیت های نازل سبب از دست رفتن بازارهای ایران در فروش قیر شده می باشد.

عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی با اشاره به آنکه سال شمسی قبل یک میلیارد و همچنین ۲۰۰ میلیون تومان دخل و درآمد صادرات قیر به کشورهای دیگر بوده می باشد، گفت: ضروری می باشد که استاندار سازی در تولید قیر رعایت می شود؛ چرا که ایران فاقد برند در باره صادرات قیر می باشد و همچنین از آن رو قیرهای صادراتی با نام قیرایرانی در کشورهای دیگر شناخته می شوند و همچنین با توجه به کیفیت پایین بعضی از  آنها، آن موضوع تهدیدی جهت قیرسازان می باشد.

او همچنین همچنین در ادامه افزود: در حال حاضر نقل و همچنین انتقالات پولی و همچنین بانکی هنوز تسهیل نشده می باشد، ولی باید توجه داشت هزینه های حمل و همچنین نقل تسهیل شده و همچنین کاهش یافته می باشد.

او همچنین در مورد بازار داخلی قیر نیز با اشاره به کاهش بودجه های عمرانی گفت: کاهش بودجه های عمرانی سبب شده تا حجم خریدها در بازار قیر جهت مصرف داخل کاهش یابد و همچنین قسمت و بخش عمده بازار قیر در انحصار وزارت راه باشد.

به گفته حسینی؛ حجم مصرف در بازار داخل قیر با وجود سوبسیدهای دولتی به زیر ۲ میلیون تن کاهش پیدا کرده، آن در حالی می باشد که در سال شمسی های قبل همواره از تولید ۴ میلیون تنی قیر، ۳ میلیون تن آن هم صرف بهره بری و استفاده در بازار داخل می شد.

او همچنین همچنین با اشاره به تولید ۸ میلیون تن گاز مایع در کشور گفت: از آن مقدار ۵ میلیون تن از آن هم صادر شده می باشد، ولی باید توجه داشت به نظر می رسد در آن حوزه بعد از برجام شانسی در بازارهای اروپا و همچنین ترکیه نداشته باشیم؛ چرا که نرخ های ارایه شده توسط روسیه و همچنین الجزایر جهت بازار اروپا و همچنین ترکیه خیلی زیاد پایین تر (حدودا ۱۰۰ دلار در هر تن) از نرخ های ایران می باشد.

او همچنین تاکید کرد: ایران بایستی و حتما جهت فروش گاز مایع به دنبال بازارهای شرق آسیا باشد؛ چرا که با کاهش هزینه های حمل از ۵۵ به ۳۵ دلار، اقتدار و قدرت رقابت ایران در آن بازارها افزایش می یابد، از سوی دیگر کشتی های حمل گاز مایع نیز به بنادر ایران وارد شده اند، از آن رو به نظر می رسد امسال بتوانیم صادرات خوبی در قسمت و بخش گاز مایع به شرق آسیا داشته باشیم.

شانسی در بازار گاز مایع اروپا و همچنین ترکیه نداریم در تاریخ ۲ May 2016 | 3:06 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در منطقه‌ویژه ماهشهر طی یکماه قبل

اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در منطقه‌ویژه ماهشهر طی یکماه قبل |اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در ...