خانه » نفت » بعدی مبهم نفت

بعدی مبهم نفت

بعدی مبهم نفت

|بعدی مبهم نفت از پتروشیمی|

بعدی مبهم نفت

پتروتحلیل- پیش بینی افزایش تولید نفت اوپک در ماه آوریل، بالا رفتن موجودی نفت در کوشینگ اوکلاهما و همچنین همچنین انگیزه های سفته بازی معامله گران بازارهای جهانی نفت موجب کاهش قابل ملاحظه نرخ آن هم طی معاملات روز دوشنبه شد.
برآورد کارشناسان بلومبرگ حاکی از اینست که تولید نفت کشورهای عضو اوپک در ماه آوریل هر روز خدا ۴۸۴ هزار بشکه فزونی یافته و همچنین به ۳۳/۲۱۷ میلیون بشکه در روز بالغ شده و همچنین در آن راستا محاسبات رویترز نیز نشان می دهد که تولید نفت آن نهاد با افزایش ۱۷۰ هزار بشکه در روز در ماه آوریل به ۳۲/۶۴ میلیون بشکه در روز رسیده می باشد. Commerzbank آلمان نیز طی گزارشی اعلام کرد که تولید نفت اوپک در ماه آوریل اکثرا و بیشتر شد و همچنین هیچ کاهشی از سوی کویت، امارات متحده عربی، ونزوئلا و همچنین نیجریه صورت نپذیرفته می باشد.
از سوی دیگر، معامله گران به نقل از مؤسسه Genscape اعلام کردند که ذخیره سازی نفت خام آمریکا در مخازن منطقه کوشینگ طی هفته منتهی به ۲۹ آوریل ۸۷۲ هزار بشکه افزایش یافته می باشد. یک تحلیل گر ارشد بازار نفت آن امر را به تشدید جریان تولید در بعضی از منطقه ها و مناطق تگزاس نسبت داده می باشد. برآوردهای Genescape بر اساس جریان ورودی و همچنین خروجی خطوط لوله در آن منطقه بوده و همچنین از صحت قابل قبولی برخوردار می باشد.

ولی باید توجه داشت آمارهای API و همچنین EIA بر مبنای مخازن کل کشور بوده و همچنین یک عامل بنیادین جهت شکل گیری روند نرخ محسوب می گردد.
کارشناسان همچنین و علاوه بر دو عامل فوق به انگیزه های سفته بازی نیز جهت افت نرخ در روز قبل اشاره می نمایند. زیرا نرخ نفت در ماه آوریل بیش از ۲۰ قسمت و بخش افزایش نشان داده و همچنین معامله گران از محل فروش آن هم در هنگام افزایش نرخ به کسب سود پرداختند و همچنین اکنون تمایل به خرید در نرخ پایین‌تر داشتند. نرخ برنت در ماه آوریل ۲۱/۵ قسمت و بخش رشد داشت که بیشترین افزایش ماهانه طی هفت سال شمسی اخیر به شمار می رفت.
مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که آخرین شاخصهای اقتصاد ایالات متحده نیز چندان امیدوارکننده نبود و همچنین شبهه و همچنین نگرانی در مورد کاهش تقاضای انرژی را به همراه آورد. در حالیکه به نظر می رشد شاخص مدیران خرید صنعتی چین از ۵۰/۲ در ماه مارس به ۵۰/۱ در ماه آوریل رسیده باشد، شاخص مشابه آن هم در آمریکا از ۵۱/۸ طی ماه مارس به ۵۰/۸ در ماه آوریل تقلیل یافته می باشد.
بنابراین مجموعه عوامل فوق موجب شدند تا بهای نفت خام برنت در بازار ICE لندن جهت تحویل در ماه ژوئیه طی دادوستد روز دوم مه با ۱/۵۴ دلار (۳/۳ قسمت و بخش) کاهش به بشکه ای ۴۵/۸۳ دلار برسد. همچنین نرخ نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک جهت تحویل در ماه ژوئن ۱/۱۴ دلار (۲/۵ قسمت و بخش) کاهش یافته و همچنین در سطح هر بشکه ۴۴/۷۸ دلار به تثبیت رسید.

روند نرخ نفت خامهای شاخص بازار جهانی نفت

۲oil

کارشناسان نفت می نامند، تعجبی ندارد که روند صعودی نرخ نفت متوقف گردید تا بدانیم که ریسک کاهش آن هم هنوز وجود دارد. چشم انداز بازار نفت همچنان نامشخص و همچنین مبهم می باشد چرا که نرخ فراز و همچنین فرود دارد. با آنکه کاهش ارزش دلار و همچنین کم شدن تولید نفت آمریکا نشانه های مثبتی جهت بازار نفت می باشد، ولی باید توجه داشت افزایش تولید اوپک تأثیر آن عوامل را خنثی کرد. همچنین و علاوه بر آن هم، تحلیل گران نسبت به رشد عرضه فرآورده های نفتی نیز هشدار می دهند و همچنین بر آن عقیده اند که تقاضای بنزین همپا با تولید آن هم توسط پالایشگاهها در فصل آخر مصرف نبوده و همچنین ریسک افزایش مازاد عرضه فرآورده را نیز بایستی مد نظر قرار داد.

به هر حال، افزایش ۷۰ درصدی نرخ نفت طی سه ماه اخیر شاید از بین رفته و همچنین حتی در شرایطی که بهبود عرضه و همچنین تقاضا نیز دیدن می گردد، نمی قدرت نرخ بالایی را جهت نفت متصور شد. در حال حاضر، فشار اقتصادی و مالی معضل اصلی تولید نفت بوده و همچنین دخل و درآمد بعضی از شرکتهای خدماتی به سطح ناپایداری رسیده می باشد. تیمی از کارشناسان افزایش نرخ نفت در مدت اخیر را ناشی از بهبود عوامل بنیادین ندانسته و همچنین ابزارهای اقتصادی و مالی و همچنین تمایلات خرید را علت آن هم دانسته اند.
با آن وجود، فاتح بیرول، ریاست آژانس بین المللی انرژی طی نشست وزرای انرژی تیم هفت در ژاپن گفت؛ در صورتیکه بحران غیره ای گریبانگیر اقتصاد جهان نشود، می‌قدرت امیدوار بود که بهای نفت از رقم کنونی پایین‌تر نرود. ما در شرایط اقتصادی عادی بایستی و حتما شاهد افزایش نرخ نفت و همچنین نه کاهش آن هم باشیم. او همچنین کاهش قابل‌ملاحظه تولید نفت کشورهای غیراوپک و همچنین وقفه پیش آمده در تولید نفت نیجریه و همچنین کویت را از عوامل اصلی آن افزایش بها برشمرده و همچنین ابراز امیدواری کرد با بهبود نسبی فضای اقتصادی جهان، روند بهای نفت خام همچنان صعودی باقی بماند.

بیرول افزود؛ کاهش موجودی های نفت جهان از قسمتهای آخر سال شمسی جاری آغاز می می شود و همچنین تولید نفت کشورهای غیرعضو اوپک نیز در سال شمسی ۲۰۱۶ کاهش خواهند داشت که کمک به ساخته یا ایجاد توازن می نماید. لذا تولیدکنندگان شیل اویل از افزایش نرخ نفت بهره گرفته و همچنین به پوشش ریسک تولیدشان اقدام خواهند نمود. وزیر انرژی آمریکا نیز اظهار داشت که به احتمال زیاد تولید نفت آن کشور در سال شمسی جاری ۶۰۰ هزار بشکه نسبت به سال شمسی ۲۰۱۵ کمتر خواهد شد.

بعدی مبهم نفت در تاریخ ۳ May 2016 | 1:13 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران |نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران از ...