خانه » مقالات » مراقبت از ایمپلنت‌‌های دندانی

مراقبت از ایمپلنت‌‌های دندانی

راقبت|نگهداری} از ایمپلنت‌‌های دندانینگهداری از ایمپلنت‌‌های دندانیمهم‌ترین نکات نگهداری از ایمپلنت‌های دندانی:۱-سه هفته اول با ایمپلنت دندانی نجوید ۲-مراقب عفو نت باشید ۳-ایمپلنت را مسواک بزنید …

تعرفه دندانپزشکی و زیبایی

حامی سلامت,کارت پزشکی,مراکز دندان پزشکی و تفریحی کارت حامی سلامت, تعرفه دندانپزشکی و زیبایی

شما با رعایت نکات دندانپزشکان می‌توانید عمر ایمپلنت‌های دندانی را تا ۲۵ سال افزایش دهید. در این مطلب مهم‌ترین نکات مراقبت از ایمپلنت‌های دندانی را برای شما آورده‌ایم.
مراقبت از ایمپلنت‌‌های دندانی

۱ سه هفته اول با ایمپلنت دندانی نجوید
امروزه جراحی کارگذاشتن ایمپلنت در فک بسیار زیاد سریع آسان انجام می‌شود. اگر این جراحی‌ها به صورت وهله ‌ای انجام شده باشند برای شما اباتمنت‌ (وسائل شکل‌دهنده لثه) بسته‌شده باشد، حداقل در ۳ هفته اول بعد از عمل باید از جویدن غذا روی محل ایمپلنت شده خودداری بکنید .

۲ مراقب عفو نت باشید
بزرگ‌ترین علت شکست‌های اولیه در وهله یکپارچه شدن ایمپلنت با استخوان به عفو نت یا عدم ثبات کافی ایمپلنت در اهمیت خود است. در حالی که مورد دوم به تکنیک عمل جراح مربوط می‌شود اما عفو نی شدن ایمپلنت بسیار زیاد به نگهداری ‌های بعد از آن بستگی خواهد داشت. شستشوی دائمی با دهان‌شویه‌های دارویی و مصرف از سواب‌های پنبه‌ای آغشته به کلرهگزیدین یا مسواک‌های زیاد نرم برای برداشتن ذرات و بقایای غذا از محل جراحی و همچنین استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های تجویزشده به‌وسیله جراح تا آخرین دوز در فواصل زمانی تعیین شده کارساز است.

۳ ایمپلنت را مسواک بزنید
بعد از برداشته‌شدن بخیه‌ها می بایست ناحیه ایمپلنت‌شده در درون دهان کاملا مسواک‌زده شود. زدن مسواک به صورت ۳ بار در روز همين طور استفاده از دهان‌شویه‌ها یا حتی آب معمولی یا سرم فیزیولوژی بعد از هر وعده غذا به حذف ذرات غذایی بافت‌های نکروزه که باعث تجمع و لانه‌گزینی میکروب‌ها می‌شوند بسیار زیاد یاری خواهد کرد.

۴ بهداشت دهان را رعایت بکنید
در بخش ‌هایی از دهان که به دلیل وجود پروتز‌های ثابت یا متحرک یا بیرون‌زدگی پرکردگی‌های دندانی، احتمـا ل گیر غذایی یا تحریک لثه و ایجاد آماس وجود دارد، ضروری است بعد از هر وعده‌غذایی و به کمک نخ‌دندان و مسواک‌های ویژه سطوح بین‌دندانی زیر پونتیک‌ها را تمیـز کرد. در نواحی غیرقابل دسترسی مانند سطوح پشتی دندان‌های عقل آسیا‌های بزرگ که امکان مانور از مسواک‌های معمولی سلب می‌شود، می‌توان از مسواک‌های بچگانه که در اندازه‌های کوچک‌تری هستند ، استفاده کرد.

۵ هر ۶ ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه بکنید
مراجعه‌ مستمر ۶ ماهه به دندان‌پزشک جهت اندازه‌گیری عمیق شیار لثه‌ای همچنین ارزیابی ابه احتمال زیاد ل وجود آماس، گیر غذایی تحلیل استخوان در اطراف ایمپلنت، خیلی ضروری است. اگر جراحی و قرار دادن پروتز به‌وسیله نفر انجام شده باشد، بایستی به وی مراجعه کرد ولی چنانچه جراح بعد از قرار دادن ایمپلنت در فک برای انجام وهله بارگذاری شما را به کارشناس پروتز یا دندان‌پزشک دیگری ارجاع کرده است، مراجعه‌های سالیانه شما برای چکاپ ایمپلنت باید به دندان‌پزشکی باشد که وهله پروتز شما را انجام داده است. بالطبع چنانچه وی در جریان معاینه‌های سالیانه تشخیص دهد که نیاز است شما به‌وسیله جراح هم مورد معاینه قرار گیرید در آن صورت وی شما را نزد جراح اولیه هدایت خواهد کرد.

۶ برای پاک کردن ایمپلنت از اشیای نوک تیز استفاده نکنید
هرگز جهت پاک کردن غذا از اطراف ایمپلنت‌های خود از خلال دندان یا وسایل فلزی نوک‌تیز استفاده نکنید زیرا این قبیل اشیاء می‌توانند به سد شکننده بافت نرم اطراف ایمپلنت آسیب وارد کنند و باعث شروع آماس در محل شوند.

۷ عمر مفید ۲۵ سال را جهت ایمپلنت‌ها انتظار داشته باشید
امروزه با به کارگیری تکنولوژی‌های جدید در طراحی کلی تهیه و تولید سطوح خارجی ایمپلنت‌ها، عمر عملکرد آن‌ها در فک خیلی بیشتر شدن یافته و اکثرا ایمپلنت‌ها جهت زمانی بیشتر از ۲۵ سال کارکردن در استخوان فک آماده شده‌اند. بهره‌وری بهینه از این ایمپلنت‌ها عموما به مراقبت از آن‌ها، حفظ بهداشت دهان، مراجعه سالیانه به دندان‌پزشک پروتزیست و رعایت پیشنهاد ‌های بهداشتی وی بستگی خواهد داشت.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد همان‌طور که بار‌ها در ...