خانه » نفت » تردید و همچنین نگرانی در بازار نفت

تردید و همچنین نگرانی در بازار نفت

تردید و همچنین نگرانی در بازار نفت

|تردید و همچنین نگرانی در بازار نفت از پتروشیمی|

تردید و همچنین نگرانی در بازار نفت

پتروتحلیل- بروز مجدد تردید و همچنین نگرانی در خصوص ادامه مازاد عرضه نفت در بازارهای جهانی به دلیل افزایش تولید اوپک موجب شد تا نرخ نفت در دادوستد روز جمعه با کاهش روبرو می شود بدین ترتیب که بهای نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک جهت تحویل در ماه ژوئن طی معاملات روز ۲۹ آوریل ۱۱ سنت (۰/۲ قسمت و بخش) تقلیل یافته و همچنین به هر بشکه ۴۵/۹۲ دلار رسید. ولی باید توجه داشت آن نفت خام در هفته قبل افزایش ۵ درصدی نرخ را تجربه نمود.

همچنین نرخ نفت خام برنت در بازار ICE لندن جهت تحویل در ماه ژوئن با یک سنت کاهش در سطح بشکه ای ۴۸/۱۳ دلار به تثبیت رسید. لذا ملاحظه می می شود، نرخ نفت بعد از رسیدن به بالاترین سطح سال شمسی ۲۰۱۶ در آخرین روز معاملات ماه آوریل بدون افزایش به تثبیت رسید.

با آن وجود، بهای نفت خام در ماه آوریل ۲۰ قسمت و بخش افزایش نشان داده و همچنین بیشترین رشد ماهیانه خود را در طول هفت سال شمسی اخیر داشته می باشد. بررسی ها نشان می دهند که WTI و همچنین برنت در ماه آوریل به ترتیب ۲۰ و همچنین ۲۲ قسمت و بخش افزایش نرخ داشته اند. تضعیف دلار و همچنین امیدواری نسبت به برقراری توازن در بازار نفت و همچنین رفع تدریجی مازاد عرضه سبب شد تا عملکرد نرخ نفت در ماه آوریل بهبود قابل ملاحظه ای داشته باشد. پیشتر بانک Jefferies اعلام نمود :در حالیکه نرخ ها کمتر از ۵ دلار تا رسیدن به سطح ۵۰ دلار در هر بشکه فاصله دارند، بازار در حال رسیدن به توازنی بهتر بوده و همچنین در نیمه دوم سال شمسی مازاد عرضه نفت کمتر خواهد شد.

روند نرخ نفت خامهای شاخص بازار جهانی نفت

۲۹
ولی باید توجه داشت در اینحال بعضی دیگر از تحلیلگران رشد عرضه نفت را بی امان توصیف نموده و همچنین معتقدند؛ بالا رفتن مستمر ذخیره سازیهای نفتی را نمی قدرت نادیده انگاشت که با افزایش تولید اوپک بر حجم آنها افزوده شده و همچنین پایین آمدن سطح معتنابه موجودیهای نفتی خیلی زیاد زمانبر می باشد.

بررسیهای کارشناسان بلومبرگ حاکی از آنست که تولید نفت افراد اوپک در ماه آوریل هر روز خدا ۴۸۴ هزار بشکه اکثرا و بیشتر شده و همچنین به ۳۳/۲۱۷ میلیون بشکه در روز بالغ شده می باشد. کارشناسان رویترز نیز برآورد می کنند که تولید نفت آن نهاد از ۳۲/۴۷ میلیون بشکه در روز طی ماه مارس به ۳۲/۶۴ میلیون بشکه در روز در ماه آوریل رسیده و همچنین لذا هر دو برآورد فوق بر رشد تولید نفت اوپک صحه می گذارند. آنان می نامند، بالا رفتن تولید نفت ایران و همچنین رسیدن آن هم به حدود ۳/۵ میلیون بشکه در روز یکی از مهمترین عوامل آن افزایش می باشد و همچنین همچنین و علاوه بر آن هم عدم حصول توافق میان تولیدکنندگان پهناور و بزرگ نفت بر سر طرح فریز نفتی نیز بعضی از تولیدکنندگان پهناور و بزرگ مانند عربستان سعودی را بر آن هم داشته تا در پی کسب سهم بیشتری از بازار نفت باشند.

کارشناسان تخمین می زنند که تولید عربستان ۳۵۰ هزار بشکه در روز اکثرا و بیشتر شده باشد. شرکت نفت لیبی نیز اعلام کرده که آماده جهت افزایش تولید خود به رقم قبل از آغاز ناآرامی ها در آن کشور می باشد. در حال حاضر تولید نفت آن کشور یک چهارم از تولید نفت چند سال شمسی قبل آن هم یعنی ۱/۶ میلیون بشکه در روز می باشد. البته آن امکان وجود دارد که عرضه نفت ونزوئلا به دلیل نداشتن نقدینگی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت بهره برداری هر روز خدا ۱۵۰-۱۰۰ هزار بشکه افت داشته باشد.
در مقابل، بعضی دیگر از تحلیل گران بر آن باورند که کاهش تولید نفت آمریکا عامل کلیدی حرکت بازار به سمت توازن می باشد و همچنین آن امر طی نیمه دوم سال شمسی جاری بررسی کننده و پروهشگر می می شود. بانک مریل لینچ نیز تخمین می زند که تولید نفت در ماههای آوریل و همچنین مه نسبت به سال شمسی قبل به علت کاهش بودجه سرمایه گذاری در سطح پایین تری نسبت به سال شمسی قبل باشد و همچنین چه بسا مازاد عرضه نفت به کمبود آن هم تغییر پیدا کردن می شود. EIA نیز در روز جمعه اعلام کرد که تولید نفت آمریکا در ماه فوریه کاهش هر روز خدا ۵۱ هزار بشکه ای (۰/۶ قسمت و بخش) داشته می باشد. در همین راستا، مؤسسه سرویس ها و خدمات نفتی بیکرهیوز نیز در روز جمعه اظهار داشت که تعداد یازده دکل حفاری نفتی در هفته منتهی به ۲۹ آوریل غیرفعال شده و همچنین مجموع آنها به ۳۳۲ واحد رسیده می باشد.

در کنار آن عوامل، کاهش ۰/۷ درصدی شاخص دلار نیز تأثیر بسزایی در افزایش نرخ نفت خواهد داشت. با آن وجود تردید بعضی از کارشناسان در مورد پایداری نرخ نفت در سطحی بالاتر تردید داشته و همچنین هیچ همبستگی معناداری میان آن هم و همچنین عوامل بنیادین دیدن نمی کنند بطوریکه یک استراتژیست ارشد نفت گفته می باشد، مسأله آن می باشد که ما شاهد افزایش نرخ نفت در ارتباط با عوامل بنیادین نیستیم. عرضه نفت و همچنین ذخیره سازی ها همچنان بالا بوده و همچنین کاهش پیدا نکرده می باشد.

تردید و همچنین نگرانی در بازار نفت در تاریخ ۲ May 2016 | 8:43 am نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران |نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران از ...