خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » «سلف» فروشی پتروشیمی ها، جواب داد

«سلف» فروشی پتروشیمی ها، جواب داد

«سلف» فروشی پتروشیمی ها، جواب داد

|«سلف» فروشی پتروشیمی ها، جواب داد از پتروشیمی|

«سلف» فروشی پتروشیمی ها، جواب داد

پتروتحلیل-پیش بینی های مثبت از بازار پتروشیمی سبب شد تا دیروز حتی محموله های سلف در آخرین عرضه ها به فروش برسند.

به به گفته «پتروتحلیل»، گر چه احتمال بارگیری محصولات خریداری شده در روز شنبه خیلی زیاد ضعیف می باشد، ولی باید توجه داشت خریداران ترجیح دادند نقدینگی های خود را به کالا تغییر پیدا کردن کرده و همچنین با توجه به پیش بینی های مثبت از بازار پتروشیمی، در انتظار افزایش دوباره نرخ ها در سال شمسی جدید باقی بمانند.

از آن رو روز شنبه محموله های سلف نیز در معاملات بورس کالا خریدار داشت، آن در حالی می باشد که آگاهان بازار از تاخیر در تحویل حواله های محموله های فروخته شده در هفته قبل خبر می دهند و همچنین می نامند: بعضی از پتروشیمی ها موجودی انبار دارند و همچنین بعضی از آنها نیز با توجه به نبود کالا در انبارهایشان اقدام به سلف فروشی در پایان سال شمسی کردند.

میثم باقری کوپایی، مدرس دانشگاه علامه طباطبایی و همچنین مشاور بورس کالا و همچنین انرژی کارگزاری بانک مسکن در باره معاملات امروز به روزنامه نویس و خبرنگار «پتروتحلیل»، گفت: افزایش نرخ اتیلن و همچنین پروپیلن سبب شده پیش بینی ها از بازار مثبت باشد.

به گفته باقری میانگین نرخ اتیلن در محدوده ۱۱۶۵ و همچنین پروپیلن در محدوده ۷۵۰ دلار در هر تن قرار دارد، آن در حالی می باشد که نرخ اتیلن از پلی اتیلن پیشی گرفته می باشد و همچنین به همین دلیل یا نرخ اتیلن بایستی و حتما کاهش پیدا کند و همچنین یا نرخ پلی اتیلن بایستی و حتما روندی افزایشی را طی کند که به نظر می رسد احتمال افزایش نرخ پلی اتیلن با شرایط فعلی اکثرا و بیشتر می باشد.

آن در حالی می باشد که نرخ مواد شیمیایی نیز با توجه به رشد نرخ نفت، صعودی شده می باشد، بنزن، تولوئن، استایرن منومر، فنل و همچنین نرمال بوتانول در حال طی کردن روند افزایشی خواهند بود، ولی باید توجه داشت سودکاستیک و همچنین متانول ثبات داشته اند.با آن حال افزایش نرخ اتیلن، پروپیلن و همچنین نفتا نشان می دهد که بازار پتروشیمی ها تغییر جهت داده می باشد.

البته کارشناسان بازار پتروشیمی معتقدند که دلالان حرفه ای با افزایش نرخ ها اقدام به فروش محصولات خود می کنند و همچنین در کف قیمتی محصولات، ترجیح می دهند کالاهای مورد مستلزم و نیاز خود را خریداری کنند.

پلی پروپیلن های نساجی و همچنین هجوم خریداران

با آن حال امروز پلی پروپیلن ها با هجوم خریداران روبه رو شده و همچنین پلی پروپیلن های نساجی نویدزرشیمی و همچنین مارون با سقف نرخ مورد معامله قرار گرفتند، به طوری که گریدهای ۵۱۰L و همچنین ۵۵۰J نویدزرشیمی که به صورت سلف عرضه شده بودند با سقف نرخ ۳ هزار و همچنین ۱۷۳ تومان فروخته شدند. همچنین پلی پروپیلن نساجی Z30S مارون هم با سقف نرخ ۳ هزار و همچنین ۱۷۳ تومان خریداری شد.

نگرانی از تاخیر در تحویل محموله های بندرامام

همچنین پلی اتیلن سنگین F7000 هم با توجه به افزایش نرخ در بازار داخلی، با رقابت از سوی معامله گران روبه رو شد، البته روز قبل بعضی از محصولات پتروشیمی بندرامام که همواره مورد توجه خریداران قرار داشتند، به دلیل نگرانی جهت تاخیر در تحویل و همچنین بارگیری های ضعیف آن مجتمع در هفته های اخیر با عدم استقبال معامله گران روبه رو شدند، پلی اتیلن سنگین تزریقی HI0500 پتروشیمی بندرامام هم جز آن کالاها بود که با وجود عرضه بعد از ماهها، تنها ۱۸۰ تن از ۵ هزارتن عرضه آن هم با نرخ پایه به فروش رفت. پلی اتیلن سنگین ۰۰۰۳۵ آن مجتمع هم مورد تقاضا نبود. ولی باید توجه داشت پلی اتیلن های سبک پتروشیمی بندرامام با تقاضای معامله گران روبه رو شد، به طوری که رقابت جهت گرید ۰۰۷۵ اکثرا و بیشتر از ۰۲۰ بود.

رقابت ۲۶ درصدی جهت پلی استایرن مقاوم

ولی باید توجه داشت همچنان در آخرین عرضه ها، پلی استایرن های مقاوم، معمولی و همچنین انبساطی پتروشیمی تبریز مورد تقاضا بودند و همچنین پلی استایرن مقاوم نیز با ۲۶ قسمت و بخش میانگین نرخ در رقابت خریداری شد، پلی استایرن معمولی با میانگین ۸ درصدی رقابت روبه رو شد. به گفته کارشناسان بازار عرضه ۳۰۰ تنی هر کدام از آن کالاها یکی از دلایل رشد تقاضا جهت آنها محسوب می می شود. از سوی دیگر رشد نرخ استایرن در بازارهای جهانی نیز به افزایش تقاضای معامله گران در هفته های پایانی سال شمسی ۹۴ کمک کرده می باشد.

آن در حالی می باشد که استایرن منومر در هفته جاری بعد از مدت ها با نرخ پایه خریداری شد و همچنین حتی بخشی از تناژ عرضه آن هم وارد زمان مچینگ شد. به گفته کارشناسان آن بازار با توجه به آنکه چهارشنبه هفته قبل هم استایرن منومر پارس عرضه شد، در هفته جاری تقاضای خرید آن هم کاهش یافته بود.

به گفته آن تیم، بهتر بود پتروشیمی پارس همه عرضه های خود را موکول به پایان سال شمسی نمی کرد و همچنین عرضه های خود را در اسفندماه با شرایط بهتری انجام می داد، چرا که احتمال بارگیری محموله های فروخته شده خیلی زیاد ضعیف می باشد.

در همین حال در هفته جاری پتروشیمی تبریز که در روز چهارشنبه هفته قبل اقدام به خرید ۲ هزارتن استایرن منومر کرده بود، تناژی خریداری نکرد. حرکت صعودی استایرن منومر سبب شده تا پلی استایرن های معمولی، مقاوم و همچنین انبساطی ها هم بیش از پیش جهت خریداران دوست داشتنی و جذاب شوند. البته همچنان شرکت های مانند محب پلیمر و همچنین طاهاسازان عرضه ای در آن مدت نداشتند.

با آن حال روز شنبه پلی اتیلن های ترفتالات گرید بطری هم با رقابت محدود از سوی خریداران روبه رو شده و همچنین نوسان شدیدی را تجربه نکردند. پلی اتیلن های ترفتالات گرید نساجی هم معاملاتی بی رمق را دنبال می کنند.

کدهای معاف از مالیات دست از سر بازار پتروشیمی برنداشتند

البته بعضی از معامله گران در بازار پتروشیمی، همچنان به خرید دارندگان کدهای معاف از مالیات اشاره می کنند و همچنین می نامند: بازار پتروشیمی همچنان تحت تاثیر خرید آن تیم از معامله گران قرار دارد که توانسته اند در آن مدت سودهای بسیاری به دست بیاورند. به نظر آن تیم به نظر می رسد با توجه به توقف روند صعودی نرخ محصولات پلیمری در بازارهای جهانی و همچنین همچنین افت نرخ دلار، خریداران محصولات پتروشیمی در روزهای پایانی سال شمسی که کدهای معاف از مالیات دارند می توانند سود بکنند، ولی باید توجه داشت مابقی معامله گران مجبورند که در سال شمسی جدید پیشنهادات قیمتهای خود را کاهش دهند.

با آن حال عده ای از کارگزاران و همچنین خریداران نیز بازار پتروشیمی را در سال شمسی جدید صعودی پیش بینی کرده و همچنین معتقدند؛ افرادی که اقدام به خرید در روزهای پایانی سال شمسی کرده اند، نقدینگی خود را تغییر پیدا کردن به کالا کرده و همچنین از آن رو شرایط بهتری در سال شمسی جدید خواهند داشت.

«سلف» فروشی پتروشیمی ها، جواب داد در تاریخ ۱۳ March 2016 | 10:46 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در منطقه‌ویژه ماهشهر طی یکماه قبل

اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در منطقه‌ویژه ماهشهر طی یکماه قبل |اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در ...