خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » رشد نرخ پتروشیمی ها ادامه دار می می شود؟

رشد نرخ پتروشیمی ها ادامه دار می می شود؟

رشد نرخ پتروشیمی ها ادامه دار می می شود؟

|رشد نرخ پتروشیمی ها ادامه دار می می شود؟ از پتروشیمی|

رشد نرخ پتروشیمی ها ادامه دار می می شود؟

پتروتحلیل- در روزهای پایانی سال شمسی شاهد جهش محسوس و همچنین غیرمنتظره حجم معامله پلیمرها هستیم که باعث شد آن حجم به بالاترین حد طی سال شمسی های اخیر بالغ می شود.

به به گفته «پتروتحلیل»، ترس بازار از افزایش نرخ ها و همچنین البته تلاش جهت حداکثر بهره بری و استفاده از سهمیه بهین یاب در سال شمسی جاری را بایستی و حتما از دلایل ابتدایی و اولیه آن رشد حجم معاملات به شمار آورد که می تواند حجم عرضه ها را در بازار داخلی افزایش دهد.

در هفته قبل حجم معامله هفتگی پلیمرها در بورس کالای ایران به رقم ۷۷ هزار تن رسید که رقم قابل توجهی می باشد. در سال شمسی قبل در فاصله زمانی ۹ تا ۱۴ اسفندماه، حجم معامله پلیمرها برابر با ۷۰ هزار و همچنین ۳۰۱ تن بوده ولی در صورت حذف انواع آف گریدها از معاملات تالار اصلی، در آن بازه زمانی، حجم معامله پلیمرها به ۶۷ هزار و همچنین ۷۶۵ تن خواهد رسید. به آن ترتیب در هفته های اخیر حجم معامله هفتگی پلیمرها به بالاترین حد در سال شمسی های اخیر دست پیدا کرده که خود سیگنال خیلی زیاد مهمی جهت آن بازار به شمار می آید.

احتمال افزایش نرخ ها در بورس و همچنین بازار، ترس فعالان بازار از عدم تغذیه واحدهای تولیدی فعال در تعطیلات، ابهام درخصوص افزایش مجدد نرخ ارز و همچنین همچنین نرخ های جهانی، تردید از رشد نرخ های پایه و همچنین همچنین امید به کسب سود جهت خرید در سال شمسی جاری و همچنین فروش در سال شمسی بعدی و همچنین نیز بهره بری و استفاده از ارزش زمانی پول در تعطیلات پیش رو مواردی می باشد که به جهش حجم معاملات منتهی شد.

البته تقویت عرضه های سلف، سلف – مچینگ و همچنین نقدی – مچینگ که به رشد عمومی عرضه ها منتهی خواهد شد را نیز بایستی و حتما در رشد حجم معاملات موثر دانست. نقطه دیگر را بایستی و حتما سهمیه خرید در بورس کالا دانست زیرا در صورتی که خریداران در روزهای پایانی سال شمسی از سهمیه های بهین یابی خود بهره بری و استفاده نکنند، دیگر امکان بهره بری و استفاده نخواهد داشت و همچنین اصطلاحا خواهد سوخت. با توجه به آن موارد و همچنین البته با نگاهی به شرایط معاملاتی سال شمسی های اخیر، همه ساله در روزهای پایانی سال شمسی و همچنین دقیق تر در دومین هفته اسفندماه حجم معاملات به صورت سنتی جهش پیدا می کند، هرچند آن رخداد در سال شمسی های ۹۱ و همچنین ۹۲ تجربه نشد.
به تفکیک انواع گریدهای متنوع و گوناگون و مختلف پلیمرها در بورس کالای ایران بایستی و حتما گفت که با توجه به جهش تقاضا، بسیاری از گریدها با رشد نرخ روبه رو شدند تا جایی که می قدرت متوسط نرخ های دو هفته قبل را با کمی اغماض با رشدی بیش از ۸٫۱ به گفته کرد که قطعا رقم بزرگی به شمار می آید.

همچنین گریدهای سنگین فیلم دیدنی و جذاب و همچنین سنگین اکستروژن بیشترین رشد قیمتی را تجربه کردند. با توجه به آن شرایط از هم اکنون سیگنالی جهت رشد نرخ ها به بازار صادرشده ولی با توجه به شرایط پیش رو، به احتمال قوی در کوتاه مدت خودنمایی نخواهد کرد. نوسان نرخ دلار را بایستی و حتما جدی گرفت، زیرا با نزدیک تر شدن به تعطیلات پتانسیل رشد جدیدی را تجربه می کند تا جایی که در بعضی از گمانه زنی های معتبر، از جهش سریع نرخ ها به بالاتر از ۳۵۰۰ تومان و همچنین البته تثبیت آن هم در همین نرخ ها نیز صحبت به میان آمده می باشد. از طرف دیگر حکومت به عنوان پهناور و بزرگ ترین عرضه کننده ارز اغلب نیازهای اقتصادی و مالی خود را جهت پایان سال شمسی جاری پوشش داده و همچنین حتی به نظر می رسد منابع مورد مستلزم و نیاز جهت پرداخت یارانه نیز تأمین شده می باشد.

با توجه به آن شرایط شاید از عرضه های سنگین دولتی دیگر خبری در میان نباشد و همچنین البته با توجه به عدم گشایش های واقعی در سطح بین المللی جهت سیستم اقتصادی و مالی کشور (به رغم اظهارنظرهای پراکنده بعضی اشخاص) به نظر نمی رسد خبر ویژه ای در بازار ارز در قسمت و بخش عرضه ها رخ دهد یعنی نرخ هایی بالاتر شاید توجیه اقتصادی داشته باشد.
ولی باید توجه داشت در بازار داخلی پلیمرها در دو هففته اخیر، نرخ ها اوضاع مبهمی پیدا کردند زیرا ابتدای دو هفته قبل رشد نرخ و همچنین پایان آن هم کاهش نرخ را تجربه کردیم تا جایی که می قدرت متوسط نرخ ها را با صعودی آرام ترسیم کرد. در پایان دو هفته قبل و همچنین با افزایش حجم عرضه ها در بازار آزاد، نرخ ها مجددا در مسیر کاهش قرار گرفت و همچنین با توجه به روند عمومی و همچنین صلبیت ( گرانروی یا ویسکوزیته بالا) نوسان نرخ ها در بازارهای کالایی می قدرت به ادامه آن شرایط در روزهای پیش رو نیز امیدوار بود، هرچند که جهت گیری کلی نرخ ها در بورس کالا چیز غیره ای باشد.
در بازارهای جهانی نرخ نفت شرایط نسبتا آرامی دارد، هرچند که با جهت گیری های متناقضی در این روزها نوسان کرده ولی باز هم کف قیمتی ۳۰ دلار را هم جهت نفت خام آمریکا و همچنین هم برنت حفظ کرده می باشد.

آن در حالی می باشد که در این روزها رشد نسبی نرخ ها شرایط محسوسی به خود گرفته تا جایی که نفت برنت به سطوحی بالاتر از ۳۷ دلار در هر بشکه نیز رسیده می باشد. از طرف دیگر نرخ اولفین ها مخصوصا اتیلن در بازارهای جهانی رشد داشته که می تواند به افزایش نرخ تمام شده قسمت و بخش بزرگی از محصولات پتروشیمی همچون پلی اتیلن ها منجر می شود. در نهایت می قدرت در شرایطی از افزایش نرخ محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی خبر داد که آن رشد نرخ ها می تواند ادامه داشته باشد. با توجه به نوسان ناچیز نرخ دلار در فاصله دو هفته اخیر و همچنین همچنین رشد نرخ های جهانی شاید جهت گیری جدید نرخ های پایه مسیر جدیدی را در پیش بگیرد.

رشد نرخ پتروشیمی ها ادامه دار می می شود؟ در تاریخ ۱۲ March 2016 | 1:58 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

تعامل فولاد اکسین با شرکتهای پهناور و بزرگ فولادی کشور و همچنین استان

تعامل فولاد اکسین با شرکتهای پهناور و بزرگ فولادی کشور و همچنین استان |تعامل فولاد ...