خانه » نفت » مازاد عرضه جهانی نفت همچنان وجود دارد

مازاد عرضه جهانی نفت همچنان وجود دارد

مازاد عرضه جهانی نفت همچنان وجود دارد

|مازاد عرضه جهانی نفت همچنان وجود دارد از پتروشیمی|

مازاد عرضه جهانی نفت همچنان وجود دارد

پتروتحلیل- کاهش ارزش دلار و همچنین وقوع آتش سوزی در منطقه نفت خیز کانادا که کاهش تولید نفت آن کشور را در پی داشت، نرخ نفت را در روز جمعه افزایش داد. البته در آن میان، حمله به یک تأسیسات نفتی در منطقه دلتای نیجر در نیجریه و همچنین کاهش تعداد سکوهای حفاری نفت در آمریکا نیز به افزایش نرخ نفت در روز جمعه کمک نمود.

وزارت کار آمریکا روز جمعه اعلام کرد که مقدار و اندازه و میزان اشتغال ساخته یا ایجاد شده در اقتصاد آن کشور طی ماه آوریل به پایین ترین سطح در هفت ماه اخیر رسیده می باشد. بررسی ها نشان می دهد که طی ماه آوریل تنها ۱۶۰ هزار فرصت شغلی جدید در ایالات متحده ساخته یا ایجاد شده و همچنین آن در حالیست که کارشناسان پیش بینی فراهم شدن ۲۰۳ هزار فرصت شغلی را جهت ماه مذکور کرده بودند. آن به گفته می افزاید؛ نرخ بیکاری آمریکا نیز در ماه قبل به ۵ قسمت و بخش رسیده می باشد. اکنون بسیاری از کارشناسان و همچنین فعالان بازارهای بین المللی بر آن باورند که احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا تا پایان امسال به شدت کاهش یافته می باشد. یک تحلیل‌گر در آن خصوص اظهار داشت: آمارهای اشتغال آمریکا چالش بزرگی جهت افرادی می باشد که تصور می کردند بانک مرکزی آمریکا در نشست ماه ژوئن نرخ بهره را افزایش می دهد. آن گمانه زنی ها موجب شد تا ارزش دلار آمریکا کاهش یافته و همچنین تأثیر مثبتی بر نرخ نفت و همچنین فلزات گرانبها بر جای بگذارد.

از سوی دیگر، به دنبال وقوع آتش سوزی در ایالت آلبرتای کانادا تولید نفت آن کشور حداقل ۷۲۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته می باشد. یک کارشناس نفتی گفت: با وجود تأثیر منفی بعضی آمارهای ناامید کننده اقتصادی در آمریکا، آتش سوزی در منطقه ها و مناطق نفتخیز کانادا توانسته بود بازار را به تلاطم بیاندازد زیرا آن حادثه می تواند کمتر از یک میلیون بشکه از تولید هر روز خدا نفت را کاهش دهد. آتش سوزی در منطقه ها و مناطق نفت خیز کانادا از یک طرف و همچنین حمله به تأسیسات نفتی فراساحلی شرکت شورون در جنوب نیجریه از طرف دیگر، نگرانیهایی را در مورد امنیت عرضه نفت بر انگیخت. البته مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به یادآوری می باشد که کماکان اختلافهای سیاسی در لیبی نیز از دیگر عواملی می باشد که عرضه نفت را در بازارهای جهانی به خطر می اندازد.

همچنین و علاوه بر آن، مؤسسه سرویس ها و خدمات نفتی Baker Hughes اعلام کرد که در هفته منتهی به ششم ماه مه تعداد ۴ دکل حفاری نفتی دیگر غیرفعال شده و همچنین مجموع آنها به ۳۲۸ واحد رسیده می باشد. آن خبر که بر کاهش مداوم دکلهای حفاری تأکید دارد، در کنار سایر رخدادهای فوق الذکر به بالا رفتن بهای نفت خام کمک نمود و همچنین بدین ترتیب نرخ نفت خام برنت در بازار ICE لندن جهت تحویل در ماه ژوئیه طی معاملات روز ششم مه ۳۶ سنت (۰/۸ قسمت و بخش) افزایش یافته و همچنین به هر بشکه ۴۵/۳۷ دلار بالغ گردید. همچنین نرخ نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک جهت تحویل در ماه ژوئن با ۳۴ سنت (۰/۸ قسمت و بخش) افزایش در سطح بشکه ای ۴۴/۶۶ دلار به تثبیت رسید. با اینحال هر دو نفت خام شاخص مذکور در هفته قبل کاهش بها داشتند به طوریکه برنت و همچنین WTI به ترتیب ۴/۲ و همچنین ۲/۷ قسمت و بخش افت نرخ را تجربه نمودند. تغییر موقعیت معامله گران در بازار به منظور کسب سود و همچنین انگیزه های سفته بازی منجر به کاهش عمیق نرخ در هفته قبل شد.

روند نرخ نفت خامهای شاخص بازار جهانی نفت

۶mayoil

با آن وجود یکی از تحلیل گران نفتی در آن باره گفت: مازاد عرضه جهانی نفت همچنان وجود دارد و همچنین همچنان آن احتمال وجود دارد که نرخ نفت کاهش بیشتری را شاهد باشد.
یکی دیگر از اخباری که مرکز توجه دست اندرکاران بازارهای جهانی نفت واقع شده، تغییر وزیر نفت عربستان و همچنین برکناری علی النعیمی از آن سمت بعد از گذشت بیش از دو دهه می باشد. اکنون همه به دنبال چگونگی تأثیرگذاری آن خبر می باشند. بعضی رویه آتی عربستان را در باره مقدار و اندازه و میزان تولید و همچنین استراتژی هر چه اکثرا و بیشتر کردن کسب سهم از بازار مصرف غیرقابل پیش بینی می دانند. معامله گران می نامند که به گفته هایی وجود دارد مبنی بر آنکه عربستان یک معامله ای به صورت فروش تک محموله به آسیا داشته و همچنین در صورتی که بر خلاف سیاستهای پیشین خود بخواهد آن رویه را ادامه دهد، لذا راه جهت افزایش صادرات نفت آن کشور هموارتر خواهد شد.

 

مازاد عرضه جهانی نفت همچنان وجود دارد در تاریخ ۸ May 2016 | 2:06 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران |نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران از ...