خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » نگرانی از سرایت داستان پلی اتیلن سنگین بادی به مابقی پلیمرها

نگرانی از سرایت داستان پلی اتیلن سنگین بادی به مابقی پلیمرها

نگرانی از سرایت داستان پلی اتیلن سنگین بادی به مابقی پلیمرها

|نگرانی از سرایت داستان پلی اتیلن سنگین بادی به مابقی پلیمرها از پتروشیمی|

نگرانی از سرایت داستان پلی اتیلن سنگین بادی به مابقی پلیمرها

پتروتحلیل- حجم معاملات محصولات شیمیایی امروز در حالی به ۱۵ هزارتن رسید که افت نرخ دلار و همچنین  نفت، بازار پتروشیمی را بیش از پیش به کما برد.

به به گفته «پتروتحلیل»، در حالی دلار به نرخ ۳ هزار و همچنین ۵۰۰ تومان نزدیک شده می باشد که آخرین نرخ های پایه محصولات پتروشیمی با دلار ۳ هزار و همچنین ۶۱۴ تومانی محاسبه شده می باشد و همچنین از آن رو نگرانی از کاهش نرخ های پس در هفته های آتی وجود دارد.

همچنین و علاوه بر نگرانی از افت نرخ دلار که تعداد بسیاری از بازیگران جدید بازار پتروشیمی را عقب رانده، نرخ نفت و همچنین پیش بینی ها ناامیدکننده از آن بازار سبب شده تا اکثر معامله گران در انتظار افت مجدد نرخ ها در هفته های آتی باشند.

عقب نشینی معامله گران از بازار

در بازار آزاد محصولات پتروشیمی هم امروز روند نرخ ها نزولی بود و همچنین اکثر معامله گران حاضر به وارد شدن به مبادلات نبودند. به آن ترتیب در رینگ محصولات شیمیایی امروز کالاهایی مورد توجه بود که نرخ آنها تقریبا ثابت می باشد، مانند جوش شیرین و همچنین LAB. البته منومر وینیل استات هم هر دوماه یک بار نرخ گذاری می می شود، ولی باید توجه داشت با توجه به آنکه دو هفته بعدی زمان نرخ گذاری آن هم فرا می رسد و همچنین پیش بینی از آن بازار منفی می باشد، امروز با اقبال معامله گران روبه رو نشد.

با آن حال  به دلیل ثابت نرخ، جوش شیرین امروز همچنان با تقاضایی بیش از عرضه روبه رو شد، عرضه ۵۰۰ تنی آن کالا ۸۵۰ تن تقاضا داشت، نرخ پایه آن هم ۱۲۳۰ تومان و همچنین بالاترین نرخ ثبت شده جهت خرید آن کالا ۱۳۹۳ تومان رقم خورد.

تبریز و همچنین قائدبصیر بیشترین استایرن منومر را خریدند

استایرن منومر پتروشیمی پارس هم امروز به مقدار و اندازه و میزان عرضه، تقاضا داشت و همچنین با نرخ پایه خریداری شد، بیشترین حجم خرید را امروز پتروشیمی تبریز و همچنین قائدبصیر به خود اختصاص دادند. آن در حالی می باشد که پیش بینی ها از بازار استایرن نشان از افت نرخ آن کالا دارد.

اقبال سودکاستیک 

با آن حال امروز سودکاستیک بندرامام هم با رقابت محدود ۱۰ تا ۲۰ تومانی از سوی معامله گران خریداری شد. عرضه های کم سودکاستیک یکی از دلایل رشد تقاضای آن کالا عنوان می می شود. البته امروز درج یک نرخ اشتباه بر روی سیستم بورس، در خصوص خرید سودکاستیک بندرامام سبب شد تا اثبات و یا تایید معامله آن کالا به کمیته ارجاع داده می شود.

میثم باقری کوپایی، مدرس دانشگاه علامه طباطبایی و همچنین مشاور بورس کالا و همچنین انرژی کارگزاری بانک مسکن در آن باره به روزنامه نویس و خبرنگار «پتروتحلیل»، گفت: پیش تر ناظر تالار اختیارات بیشتری در خصوص جذف نرخ های اشتباه در سیستم داشت، ولی باید توجه داشت در حال حاضر حذف نرخ اشتباه به کمیته ارجاع داده می می شود که به نظر می رسد ناظران تالار می توانند به راحتی در آن باره اراده و تصمیم راسخ گیری کنند.

حاشیه نرمال بوتانول 

در همین حال امروز معاملات بنزن  بوعلی سینا، LAB سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران، اسیدترفتالیک پتروشیمی تندگویان و همچنین ایزوبوتانول شازند در آرامش انجام می شود. البته نرمال بوتانول شازند به دلیل عرضه کم با سقف نرخ خریداری شد. آن در حالی می باشد که منابع خبری نزدیک به شرکت از انباشت آن کالا در انبارهای شرکت خبر می دهند. با آن حال پیش بینی ها از بازار آن کالا نشان از افت نرخ آن هم دارد.

به گفته باقری، عرضه کم آن کالا، سبب شد تا خریداران آن هم مجبور شوند که جهت خرید نرمال بوتانول رقابت کنند.

البته امروز سودکاستیک پتروشیمی اروند نیز از ۵ تا ۶  در کف قیمتی رقابت شد، رقابت آن کالا به دلیل عرضه بالای آن هم کمتر از سودکاستیک بندرامام بود. در همین حال MEG مارون و همچنین فرسا شیمی هم روز خوبی را نداشتند. گفته می می شود فروش خارج از بورس MEG یکی از دلایلی می باشد که خریداران بورسی، علاقه به خرید آن کالاها ندارند. DEG شازند با رقابت و همچنین مارون نیز با نرخ پایه معامله شدند.

دومین عرضه طاهاسازان هم مشتری نداشت

از سوی دیگر امروز طاهاسازان جهت دومین بار پلی استایرن معمولی ۱۵۴۰ خود را در آن هفته عرضه کرد که باز هم با عدم استقبال خریداران روبه رو شد. دلایل بسیاری از سوی کارشناسان بازار در خصوص عدم معامله آن کالا عنوان می می شود، بعضی از کارشناسان بازار به تردیدهای بازار پتروشیمی اشاره می کنند و همچنین می نامند: طاهاسازان زمان مناسبی جهت پیوستن به بورس انتخاب نکرده می باشد. با آن حال گفته می می شود که نهاد حمایت از مصرف کنندگان و همچنین تولیدکنندگان، پلی استایرن سازها به حضور در بورس کالا الزام کرده می باشد.

توافق پلی پروپیلن سازها در برخورد با کدهای معاف از مالیات

با آن حال تعداد بسیاری از کارشناسان بازار پتروشیمی نظر دارند که روند بازار منفی می باشد و همچنین نگرانی در خصوص معاملات هفته بعدی از آن هفته در بازار پتروشیمی ها جریان دارد. آن در حالی می باشد که بعضی از معامله گران می نامند: به نظر می رسد نرخ دلار همچنان در محدوده ۳ هزار و همچنین ۵۰۰ تومان باقی بماند.

آن در حالی می باشد که کدهای خریداران بازار پتروشیمی در هفته جاری به شدت کنترل شده می باشد، از سوی دیگر پلی پروپیلن سازها نیز در عدم فروش محصولاتشان به کدهای معاف از مالیات به توافق رسیده اند، البته همچنان پلی اتیلن سازها در آن خصوص توافق حاصل نکرده اند و همچنین هر کدام ساز خود را می زنند. با آن حال خریدهای مچینگ هم در رینگ پتروشیمی محدود شده و همچنین از آن رو بسیاری از کارشناسان انتظار ندارند معاملات پتروشیمی ها هفته بعدی روند مطلوبی را ثبت کند.

نگرانی از سرایت داستان پلی اتیلن سنگین بادی ۰۰۳۵ به بازار پتروشیمی

در کنار همه آن موضوعات امروز فروش پلی اتیلن سنگین ۰۰۳۵ در بازار داخل به صورت حواله با تخفیف و همچنین بدون ۹ قسمت و بخش مالیات با رقم ۳۵۴۰ تومان در کانون توجه بازیگران جدید بازار قرار داشت، آن در حالی می باشد که در معاملات بورس نرخ ۰۰۳۵ بدون مالیات ۳۵۶۵ تومان رقم می خورد. حال بعضی از معامله گران احتمال می دهند آن موضوع یا به دلیل فروش مستقیم تولیدکننده با تخفیف انجام شده باشد و همچنین یا آنکه بار صادراتی آن کالا به بازار داخل وارد شدن کرده باشد. در هر صورت نگرانی بازیگران جدید بازار پتروشیمی در خصوص ادامه دار شدن آن موضوع و همچنین البته سرایت آن هم به بارهای دیگر در خور توجه می باشد.

نگرانی از سرایت داستان پلی اتیلن سنگین بادی به مابقی پلیمرها در تاریخ ۱۰ February 2016 | 8:19 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در منطقه‌ویژه ماهشهر طی یکماه قبل

اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در منطقه‌ویژه ماهشهر طی یکماه قبل |اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در ...