خانه » نفت » نگرانی ها در بازار نفت فروکش کرد

نگرانی ها در بازار نفت فروکش کرد

نگرانی ها در بازار نفت فروکش کرد

|نگرانی ها در بازار نفت فروکش کرد از پتروشیمی|

نگرانی ها در بازار نفت فروکش کرد

پتروتحلیل- فروکش کردن نگرانی در مورد تأثیر آتش سوزی در کانادا بر تولید نفت آن کشور و همچنین همچنین پیش بینی افزایش موجودی نفت آمریکا سبب شد که نرخ نفت طی معاملات روز قبل با کاهش روبرو گردد. بدین ترتیب با مرتفع شدن نگرانیها در مورد کمتر شدن تولید نفت کانادا، بار دیگر توجه معامله گران به بالا رفتن سطح ذخیره سازی نفت در ایالات متحده معطوف گردید. با آن وجود، بعضی کارشناسان بر آن عقیده اند که حریق کانادا می تواند تأثیر افزایشی خود را بر نرخ نفت حفظ کند، زیرا مسئولان آن کشور اعلام کرده اند که از سر گیری تولید نفت آن هم در سطح پیشین هزینه بر خواهد بود.
مقامات کانادا در اولین بررسی کردن اجمالی خود نسبت به آتش‌سوزی عظیم فورت مک موری، شهرستان نفت خیز کانادا که باعث کاهش یک میلیون بشکه‌ای تولید و همچنین عرضه هر روز خدا نفت خام آن کشور شد، اعلام کردند که ۹۰ قسمت و بخش تأسیسات آن منطقه نفتی سالم باقی مانده و همچنین حریق موجب تخریب زیرساختهای انرژی کانادا نگردیده و همچنین اکثرا و بیشتر پروژه های بهره برداری از شنهای آغشته به نفت (توسط شرکت شل) به حالت عادی باز خواهند گشت. ابتدا سه شرکت نفتی اعلام کردند که قادر به تحویل نفت نمی باشند ولی باید توجه داشت سپس با کاهش دما و همچنین اطفاء حریق، خوش بینی نسبت به روند عرضه نفت ساخته یا ایجاد شد.
در ادامه، مؤسسه Genescape اعلام نمود که در هفته قبل ذخیره سازی کوشینگ اوکلاهما ۱/۴ میلیون بشکه فزونی یافته و همچنین در همین حال کارشناسان نفتی نیز پیش بینی می کنند که موجودی نفت کل آمریکا ۷۵۰-۵۰۰ هزار بشکه اکثرا و بیشتر شده می باشد.
از سوی دیگر، تردید نسبت به بهبود تقاضا نیز بر نرخ نفت تأثیر منفی بر جای گذاشت. آمار گمرک چین نشان می دهد که با آنکه واردات نفت خام آن کشور در ماه آوریل ۷/۶ قسمت و بخش فراتر از سال شمسی قبل بوده، ولی باید توجه داشت کل واردات چین در ماه مذکور ۱۰/۹ قسمت و بخش کمتر از سال شمسی قبل و همچنین ۷/۶ قسمت و بخش پایین‌تر از ماه مارس بوده می باشد. افزایش واردات نفت خام نیز به دلیل افزایش تقاضای وارداتی از جانب پالایشگاههای teapot گرفته شده می باشد. آن واحدهای پالایشی فرآورده های تولیدی خود را عمدتا” در داخل به فروش می رساندند ولی باید توجه داشت کاهش سود موجب گردید تا تمایل آنها به صادرات اکثرا و بیشتر می شود.
بنابراین مجموعه عوامل فوق موجب شدند تا بهای نفت خام برنت در بازار ICE لندن جهت تحویل در ماه ژوئیه طی دادوستد روز نهم مه ۱/۷۴ دلار (۳/۸ قسمت و بخش) تقلیل یافته ودر سطح بشکه ای ۴۳/۶۳ دلار به تثبیت برسد. همچنین نرخ نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک جهت تحویل در ماه ژوئن با ۱/۲۲ دلار (۲/۷ قسمت و بخش) کاهش به هر بشکه ۴۳/۴۴ دلار رسید.
مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که مقامات اکوادور و همچنین ونزوئلا اراده و تصمیم راسخ دارند قبل از نشست بعدی اوپک در ماه ژوئن با یکدیگر دیدار و همچنین گفتگویی در باره کاهش بهای نفت خام داشته باشند.

روند نرخ نفت خامهای شاخص بازار جهانی نفت

۹mayoil

ولی باید توجه داشت بعد از بسته شدن بازار بر بهای نفت خام افزوده گردید که دلیل آن هم تأثیر مجدد وقوع حریق در کانادا عنوان شد. چرا که آلبرتا حدود هشتاد قسمت و بخش نفت خام کانادا را تأمین می کند و همچنین آن آتش سوزی پهناور و بزرگ، سبب شده می باشد فعالیت بسیاری از تأسیسات نفتی در آن منطقه (۲۴۰۰ سازه) به حالت تعطیل درآید و همچنین پیش بینی شده می باشد همین موضوع سبب می شود تولید نفت کانادا به یک و همچنین نیم میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند. آن رخداد به عنوان پرهزینه ترین فاجعه آن کشور عنوان شده می باشد. بدین ترتیب آن کشور یک چهارم از تولید نفت خود را از دست خواهد داد و همچنین چنانچه آن وضع به همین منوال ادامه پیدا کند، آن احتمال وجود دارد که کانادا در عمل کردن به تعهدات خود مبنی بر تولید و همچنین تحویل هر روز خدا ۳/۱۷ میلیون بشکه نفت به آمریکا (به ویژه با نزدیک شدن به فصل آخر مصرف بنزین) با معظلات و مسائل و مشکلات بسیاری مواجه می شود. علی رغم اوضاع رو به بهبود در کانادا، تولیدکنندگان انتظار کاهش تولید جهت چندین هفته را تا زمان بازرسی کامل خطوط لوله نزدیک به محل آتش‌سوزی دارند، در عین حال منطقه آسیب دیده برنامه جذاب و جالب و خوب‌های تولید خود را تا زمان بازگشت کارکنان به آن منطقه تعطیل می کند.
به همچنین و علاوه، بانک گلدمن ساکس نیز پیش بینی کاهش ۶۵۰ هزار بشکه در روز جهت تولید نفت خام آمریکا را دارد.
کارشناسان مؤسسه تحقیقاتی BMI نیز می نامند که تولید نفت خام در آسیا نیز درحال کاهش بوده و همچنین پیش بینی می می شود که تولید نفت خام در بین تولیدکنندگان پهناور و بزرگ به ویژه چین، هند، مالزی و همچنین اندونزی در سال شمسی ۲۰۱۶ به مقدار و اندازه و میزان ۴/۹ قسمت و بخش کاهش پیدا کند که آن امر در پس نتیجه آن می شود که نرخ پایین نفت خام و همچنین کاهش سرمایه‌گذاری‌های بالادستی خواهد بود.

 

نگرانی ها در بازار نفت فروکش کرد در تاریخ ۱۰ May 2016 | 4:34 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران |نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران از ...