خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » بازار پتروشیمی زیر ذره بین

بازار پتروشیمی زیر ذره بین

بازار پتروشیمی زیر ذره بین

|بازار پتروشیمی زیر ذره بین از پتروشیمی|

بازار پتروشیمی زیر ذره بین

پتروتحلیل- بررسی کردن شواهد در بازار پتروشیمی نشان می دهد که حجم معاملات در دو هفته اخیر کاهش چشمگیری داشته می باشد.

به نقل از «پتروتحلیل»، خبر سرکشی بانک مرکزی به حساب هایی با گردش های اقتصادی و مالی جهت معرفی به نهاد مسائل مالیاتی و همچنین از سوی دیگر کاهش خرید کارخانه داران از دلایل کاهش حجم معاملات در هفته های اخیر می باشد.

آن در حالی می باشد که اکثر محموله های پلیمری نیز زیر نرخ بورس بدون مالیات و همچنین ارزش افزوده در بازار آزاد وجود دارد و همچنین از آن رو معامله گران تنها به خرید کالاهایی علاقه نشان می دهند که با حواشی همراه خواهند بود.

مثلا پلی اتیلن های سبک فیلم دیدنی و جذاب ۰۰۷۵ و همچنین ۰۲۰ پتروشیمی بندرامام که خبر اورهال آنها و همچنین البته کاهش عرضه های آن کالاها سبب شده تا بازار آنها همچنان در بورس کالا حفظ می شود.

البته روز قبل گرید ۰۲۰ هم مورد توجه خریداران قرار نداشت و همچنین وارد سیستم مچینگ شد، بعضی از کارشناسان بازار معتقدند؛ در صورتی که عرضه گرید ۰۰۷۵ نیز مانند ۰۲۰ بود، آن کالا نیز وارد سیستم مچینگ می شد. البته آن کالا با مصرف بالایی در بازار روبه رو می باشد و همچنین از آن رو اکثر مصرف کنندگان آن هم با توجه به خبرهای اورهال و همچنین همچنین کاهش عرضه های آن کالا ترجیح می دهند محصول مورد مستلزم و نیاز خود را ذخیره کنند.

با آن حال با وجود کاهش حجم عرضه های پلیمرها، شاهد کاهش تقاضا نیز در آن قسمت و بخش هستیم، آن در حالی می باشد که در فصل اورهال پتروشیمی ها قرار داریم و همچنین بایستی و حتما با افزایش تقاضا روبه رو باشیم، ولی باید توجه داشت کاهش حجم مصرف و همچنین تعطیلی بعضی از واحدهای تولیدی سبب شده تا شاهد بازاری راکد باشیم که به گمان بعضی از کارشناسان بازار در سال شمسی های اخیر بی مانند بوده می باشد.

نگاهی به معاملات روز قبل هم نشان می دهد که مصرف به شدت کاهش یافته می باشد، به طوری که گرید پرمصرف ۰۱۹۰ به مقدار و اندازه و میزان ۲۰۰ تن مورد معامله قرار گرفت، همچنین معامله گران به گرید ۵۲۵۱۸ بی توجه بودند و همچنین آن موضوع نشان می دهد که بازار در انتظار افت نرخ های پایه در هفته بعدی می باشد و همچنین یا آنکه کارخانه ها با ظرفیت پایین مشغول به فعالیت خواهند بود.

رسول پناهی، مدیرعامل شرکت شبنم پلاستیک در آن باره به روزنامه نویس و خبرنگار «پتروتحلیل»، گفت: در صنایع پایین دست پتروشیمی، نقدینگی به شدت کاهش یافته، از سوی دیگر خبرهای جدید سرکشی به حساب ها نیز سبب شده تا بسیاری از معامله گران در بازار پتروشیمی به دلیل گردش های اقتصادی و مالی بالا نگرانی داشته باشند و همچنین ترجیح دهند حجم معاملات خود را کاهش دهند.

به گفته پناهی توجه به محموله های پلی اتیلن سبک فیلم دیدنی و جذاب بندرامام به دلیل خبرهای جدید اورهال آن مجتمع و همچنین همچنین اعلام بارهای با تاخیر می باشد، به همین دلیل آن محموله ها مورد توجه بازار می باشد. ولی باید توجه داشت در کل بازار محصولات پلیمری طی یک ماه قبل جهت خریداران دوست داشتنی و جذاب نبوده و همچنین سودی جهت آنها نداشته می باشد.

رسول علی محمدی، مدیرکالایی کارگزاری کالای خاورمیانه معتقد می باشد؛ اورهال پتروشیمی ها بایستی و حتما شفاف می شود و همچنین مصرف کنندگان نباید درگیر شایعات در آن بازار بشوند.

آن در حالی می باشد که خریداران به پلی اتیلن های سبک لاله و همچنین امیرکبیر بی توجه خواهند بود، آن محصولات عرضه هایی معادل ۱۵ هزارتن در هر هفته در بورس کالا داشته اند که در حال حاضر به ۴ تا ۵ هزارتن تقلیل یافته می باشد، ولی باید توجه داشت تقاضا جهت آنها نیز کم شده می باشد.

مدیرعامل شرکت شبنم پلاستیک معتقد می باشد؛ امید خریدهای ارزان همچنان در بازار پلیمرها وجود دارد، از آن رو حجم معاملات کاهش یافته و همچنین به نظر می رسد در صورتی که نرخ های پایه روندی منفی داشته باشند، بازار با رکود بیشتری مواجه می شود، البته به نظر می رسد در صورتی که نرخ ها ثابت بماند و همچنین تغییرات اندک باشد، اندکی اشتیاق جهت خرید افزایش یابد.

با آن حال در بازار آزاد به گمان بسیاری از کارشناسان، سرکشی به حساب ها می تواند تا چند ماه بازار را تحت شعاع خود قرار دهد، آن درحالی می باشد که بازار فلزات پیش از آن درگیر سرکشی به حساب ها شده بود، ولی باید توجه داشت در بازار پتروشیمی همچنین و علاوه بر تعداد زیاد اشخاص، گردش های اقتصادی و مالی نیز بزرگتر و همچنین اکثرا و بیشتر می باشد و همچنین آن موضوع می تواند تاثیرات جدی در بازار پتروشیمی ها داشته باشد.

البته بعضی از معامله گران معتقدند؛ توجه به پی او همچنین سی ها نیز به دلیل وجود آن بازار در دست اشخاص خاص می باشد و همچنین البته فعالیت کدهای معاملات از مالیات در آن حوزه . ولی باید توجه داشت انتظار بازاریان کمرنگ شدن حضور واسطه ها در بازار محصولات پلیمری می باشد، آن در حالی می باشد که بازار پتروشیمی ها از کدهای معاف از مالیات اشباع شده می باشد. چرا که حاشیه سود آن اشخاص نیز کاهش یافته و همچنین دیگر قادر به خرید در رقابت بالا جهت اکثر محصولات نیستند.

مرتضی خاکی، مسئول معاملات شرکت کارگزاری بانک صادرات معتقد می باشد؛ قوانین خرید جهت همه کالاها یکسان نیست، از سوی دیگر کدهای معاف از مالیات نیز در بازار پتروشیمی فعال خواهند بود و همچنین از آن رو بازار محصولات پلیمری شرایط مطلوبی ندارد.

با آن حال به غیر از معظلات و مسائل و مشکلات ریز و همچنین درشت در بازار پتروشیمی، در حال حاضر بازار پتروشیمی به نرخ نفت واکنش سریعتری نسبت به قبل نشان می دهد، همچنین سیگنال های اقتصادی و همچنین سیاسی نیز بر بازار آن محصولات بی اثر نیست.

گر چه در شرایط فعلی پیش بینی بازار پتروشیمی دشوار می باشد، ولی باید توجه داشت در کل به نظر می رسد بازار داخل در دراز مدت با بازار جهانی همسو شده و همچنین به ثبات برسد.

بازار پتروشیمی زیر ذره بین در تاریخ ۱۱ May 2016 | 4:34 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

برنامه جذاب و جالب و خوب رهبردی تامین پایدار خوراک اقتصادی به مجمع سالیانه ارائه شد

برنامه جذاب و جالب و خوب رهبردی تامین پایدار خوراک اقتصادی به مجمع سالیانه ارائه ...