خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » رکود خطرناک پتروشیمی ها و همچنین هجوم کالاهای وارداتی

رکود خطرناک پتروشیمی ها و همچنین هجوم کالاهای وارداتی

رکود خطرناک پتروشیمی ها و همچنین هجوم کالاهای وارداتی

|رکود خطرناک پتروشیمی ها و همچنین هجوم کالاهای وارداتی از پتروشیمی|

رکود خطرناک پتروشیمی ها و همچنین هجوم کالاهای وارداتی

پتروتحلیل- هر چند در هفته قبل بعد از دو هفته کاهش پی گیر حجم معاملات، شاهد افزایش حجم معاملات محصولات پلیمری در بورس کالا بودیم ولی باید توجه داشت هنوز انتظارات فعالان آن حوزه برآورده نشده می باشد.

به نقل از «پتروتحلیل»، کاهش حجم معاملات در هفته های قبل، اعلام نرخ های پایه جدید، بازگشت خریداران بعد از چند روز تعطیلی، نوسان نرخ های جهانی نفت و همچنین محصولات پتروشیمی و همچنین تغییر بهای دلار در بازارهای داخلی را بایستی و حتما مهم ترین ویژگی های بازار به شمار آورد که در کنار کاهش محسوس حجم تولید در صنایع پایین دستی، افت تقاضا در بازار داخلی و همچنین صادراتی محصولات نهایی، پایین بودن موجودی انبارها، ضعف نقدینگی و همچنین دورنمای مبهم دوران پساتحریم اوضاع کلی بازار را ترسیم می کند.
بازار داخلی محصولات پلیمری در هفته قبل شرایط نسبتا نامتناسبی داشت تا جایی که از چند روند متناقض تبعیت کرد. در ابتدای هفته قبل نرخ ها در مسیر کاهش نوسان کرد که البته ادامه روند نزولی دو هفته قبل از آن هم بود. آن در حالی بود که با اعلام نرخ های پایه با جهت گیری کاهشی، بازار در مسیری متضاد قدم برداشت و همچنین با افزایش نرخ ها، وارد یک فاز صعودی قدرتمند شد. دلیل آن رشد را بایستی و حتما در کاهش محسوس موجودی انبارها جست وجو کرد. با توجه به کاهش حجم معاملات در بورس کالا در ۲ هفته قبل، حجم عرضه ها به بازار داخلی کاهش چشمگیری یافت، ولی باید توجه داشت در ضعف شدید تقاضا آن رخداد به هیچ عنوان دیده نشد و همچنین حتی شرایط تا جایی پیش رفت که به رغم افت عرضه کالا در بازار، عرضه باز هم بر تقاضا پیشی گرفت. خروجی آن اوضاع کاهش موجودی انبارها در کنار افت نرخ ها بود که به شکننده شدن بازار منتهی شد.

آن موارد در حالی ادامه یافت که افزایش نرخ ها اواسط هفته تا پایان هفته قبل نیز به طول انجامید ولی در روز پنجشنبه وارد یک فاز اصلاحی و همچنین تعدیل نرخ ها شد. با توجه به عقب نشینی نسبی نرخ ها در پایان هفته، به نظر می رسد که بازار در مسیر حفظ دستاوردهای قیمتی پیشین عمل کرده یعنی با یک گام عقب نشینی، رشد نرخ های اواسط هفته را به رغم کاهش نرخ های پایه حفظ می کند. با توجه به آن موارد در کنار عدم رشد محسوس حجم معاملات به نسبت ماه های قبل که در نهایت نتوانست به کف معامله ۴۰ هزار تن دست پیدا کند، بایستی و حتما گفت که بازار باز هم با پایین بودن حجم عرضه ها روبه روست، بنابراین انتظار یک هفته آرام با رشد نسبی نرخ ها چندان هم دور از انتظار نخواهد بود.
هم اکنون مهمترین ویژگی بازار را بایستی و حتما ضعف تقاضا برشمرد. آن ضعف نه تنها به بازار مواد ابتدایی و اولیه حتی به معاملات محصولات نهایی نیز کشیده شده می باشد. اولین خروجی آن موارد را بایستی و حتما افزایش موجودی انبارهای تولیدکننده دانست، زیرا آن کالاهای تولیدشده، به دلیل عدم خرید به بازار داخلی و همچنین انبارهای تجاری موجود در بازار منتقل نشده و همچنین تنها به رسوب انبارهای تولیدکننده می افزاید. صنعت پلاستیک و همچنین صنایع نساجی را بایستی و حتما رکورددار رسوب انبارها دانست که در کنار صنایع بالادستی پتروشیمی و همچنین صنعت فولاد، شرایط خطرناکی را جهت کل بازار و همچنین حتی صنعت به همراه می آورد.
مهم ترین دلیل بالا بودن موجودی انبارها که می قدرت از آن هم به عنوان رسوب کالا در انبارهای تولیدکننده نام برد ضعف تقاضا در اغلب قسمت و بخش ها می باشد. در صورتی که از سمت و همچنین سوی بازار محصولات نهایی اقدام به بررسی کردن شرایط کنیم، شاهد خواهیم بود که از یکسو ضعف صادرات آن قبیل محصولات به کشورهای همسایه همچون عراق، افغانستان، ترکمنستان، ارمنستان و همچنین آذربایجان جدی شده که روزهای سرد سال شمسی و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات حمل ونقل جاده ای نیز به آن شرایط دامن زده می باشد. از سوی دیگر قسمت و بخش بزرگی از بازارهای ایران را ترکیه دزدی می باشد که البته دلیل اصلی آن هم نیز حمایت های دولتی آن کشور، پرداخت جوایز صادراتی، تامین بخشی از هزینه حمل و همچنین نقل، بازگشت سریع مالیات بر ارزش افزوده و همچنین نهایتا قراردادهای دوجانبه و همچنین چندجانبه تجاری و همچنین حذف تعرفه واردات و همچنین بهره بری و استفاده از تعرفه های ترجیحی می باشد که به جرات می قدرت گفت که هیچ کدام از آن اقدامات از سوی حکومت ایران مشابه دیگر حکومت های رقیب،انجام نشده می باشد. حتی در پاره ای از اوقات شرایط دقیقا عکس بوده که می قدرت از انعقاد قرارداد تجارت ترجیحی بین ایران و همچنین ترکیه نام برد که با صادرات مواد ابتدایی و اولیه بدون تعرفه به ترکیه، واردات محصولات نهایی از ترکیه نیز بدون تعرفه به ایران صورت می گیرد که به نوعی گل به خودی محسوسی تلقی می می شود، ولی باز هم ادامه می یابد. به جرات می قدرت گفت که آن قبیل قراردادها در کنار انتظار کاهش قاچاق تنها جهت صنعت پتروشیمی آن هم هم جهت صادرات مواد ابتدایی و اولیه مفید و همچنین موثر خواهد بود. در بازار داخلی افت تقاضا نیز وجود داشته و همچنین مشهود می باشد. حجم تولید کاهش یافته و همچنین رسوب انبارها جدی تر شده می باشد.
به نقل از «پتروتحلیل»،با آغاز روزهای سرد سال شمسی همه ساله حجم تولید در صنایع پایین دستی و همچنین حجم معاملات در بورس کالا محدود شده، ولی باید توجه داشت امسال آن روند هم به تعویق افتاده و همچنین هم با کاهش نرخ های جهانی نفت خام شدیدتر هم شده می باشد. به جرات می قدرت گفت رکود عمیق فعلی می تواند خطرناک باشد آن هم هم در زمانی که تا برداشته شدن تحریم ها فاصله چندانی نداریم. آن به آن هم معنی می باشد که بازارهای داخلی هم اکنون در برابر هجوم کالاهای وارداتی قرار داشته و همچنین با کاهش احتمالی نرخ دلار، صادرات با مشکل روبه رو خواهد شد. با توجه به آن موارد در کنار کاهش نرخ های تمام شده جهت رقبای ایران در بازارهای منطقه ای و همچنین حتی بازارهای داخلی و همچنین رسوب مواد ابتدایی و اولیه در کارخانه های بالادستی محصولات پتروشیمی؛ به نظر می رسد بهترین راه حل جهت خروج از رکود در شرایط فعلی اول منظم بودن عرضه ها در بورس کالا، سپس کاهش نرخ ها می باشد که می تواند تولید را در صنایع پایین دستی تحریک کرده و همچنین همچنین نرخ تمام شده را جهت عرضه های صادراتی صنایع تکمیلی کاهش دهد.

حجم عرضه و همچنین معاملات پلی اتیلن سازها در هفته قبل

ldpe1

ldpe2

ldpe3

ldpe4

ldpe5

رکود خطرناک پتروشیمی ها و همچنین هجوم کالاهای وارداتی در تاریخ ۳ January 2016 | 12:50 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

طبقه‌بندی مشاغل چیست و همچنین چه سودی جهت کارگر دارد؟

طبقه‌بندی مشاغل چیست و همچنین چه سودی جهت کارگر دارد؟ |طبقه‌بندی مشاغل چیست و همچنین ...