خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » حاشیه های خروج پتروشیمی ها از بورس

حاشیه های خروج پتروشیمی ها از بورس

حاشیه های خروج پتروشیمی ها از بورس

|حاشیه های خروج پتروشیمی ها از بورس از پتروشیمی|

حاشیه های خروج پتروشیمی ها از بورس

پتروتحلیل- بازار پتروشیمی در این روزها همچنان درگیر خبر خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا بود.

به نقل از «پتروتحلیل»، البته آن بار خبر خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا به تعداد اندکی از کالاها اختصاص دارد. کالاهایی که به گمان و همچنین گفته بعضی از فعالان آن حوزه تولیدکننده و همچنین مصرف کننده مشخص و همچنین اندک دارد و همچنین نیازی به عرضه در بورس کالا ندارد.

به گفته منابع خبری، فردا لیستی از آن محصولات جهت اراده و تصمیم راسخ گیری به ستاد هدفمندی برده می می شود، البته بعضی از فعالان آن حوزه مانند دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی از تهیه آن لیست ابراز بی اطلاعی می کند و همچنین در گفت و همچنین گو با «پتروتحلیل» می گوید: هنوز لیستی از آن محصولات تهیه نشده می باشد. او همچنین در ادامه گفت: البته آن محصولات ۵ تا ۱۰ قسمت و بخش عرضه های پتروشیمی ها در بورس را تشکیل می دهند.

بعضی از فعالان آن حوزه هم می نامند: فردا نهمین باری می باشد که بحث خروج محصولات پتروشیمی از سوی وزیر صنعت، معدن و همچنین تجارت به ستاد هدفمندی کشیده می می شود و همچنین با توجه به مخالفت رسمی حکومت با خروج پتروشیمی ها از بورس احتمالا باز هم ناکام خواهد ماند.

در همین حال موضوع غیره ای که امروز در بازار پتروشیمی مطرح بود، درخواست و همچنین لیست محصولات پتروشیمی بود که توسط انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی تهیه شده می باشد، در آن لیست ۳۶ محصول پتروشیمی شامل پلی اتیلن ها، پلی پروپیلن ها، پلی استایرن ها، پلی کربنات ها و همچنین پلی اتیلن های ترفتالات و همچنین … وجود دارد و همچنین عنوان شده می باشد که تولید آن محصولات در کشور بیش از مصرف می باشد و همچنین از آن رو نیازی به واردات آن کالاها با ارز مبادله ای وجود ندارد. آن در حالی می باشد که در هفته های قبل خبر ثبت سفارش واردات بعضی از محصولات پتروشیمی مانند پلی استایرن ها در بازار جریان داشت و همچنین به گفته بعضی ازفعالان آن حوزه یکی از دلایل رکود بازار پتروشیمی عنوان شد.

بازار پتروشیمی در هفته ای که گذشت

با آن حال در هفته ای که گذشت فعالان بازار پتروشیمی با توجه به کاهش نرخ های پایه استقبال بیشتری از خرید محصولات کردند. البته اکثر کارشناسان معتقدند؛ با توجه به کاهش نرخ های پایه، معامله گران ترجیح دادند در هفته اول کاهش نرخ ها اقدام به خرید محصولات پتروشیمی کنند و همچنین در هفته دوم محصولات کمتری خریداری کنند.

با آن حال هنوز در بازار پتروشیمی کدهای معاف از مالیات در محصولاتی همچون پلی اتیلن های سبک فیلم دیدنی و جذاب، سبک خطی و همچنین سنگین فیلم دیدنی و جذاب فعال خواهند بود و همچنین از آن رو خریدها در آن تیم ها، اکثرا متعلق به اشخاص بود و همچنین به همین دلیل نیز حجم تقاضا در آن تیم ها نسبت به هفته قبل افزایش را نشان می داد.

در همین حال در هفته ای که گذشت همچنان محصولات آف گرید از استقبال خوبی برخوردار بودند، همچنین گریدهای متغایر و متفاوت پی او همچنین سی بیش از کالاهای دیگر مورد توجه قرار گرفتند، به طوری که پی او همچنین سی غدیر از نظر قسمت و بخش رقابت مانند هفته قبل بود، آن اتفاق در حالی رقم خورد که نرخ پایه پی او همچنین سی پی با افت مواجه شده بود.

پی او همچنین سی اروند نیز با نرخ پایه و همچنین پی او همچنین سی بندرامام با درصدی اکثرا و بیشتر از هفته قبل مورد معامله قرار گرفت. جواد موسوی،مدیرکالایی کارگزاری اطمینان سهم معتقد می باشد که پی او همچنین سی به کف قیمتی خود رسیده می باشد و همچنین از آن رو احتمالا روند بهتری را نسبت به قبل دنبال می کند.

در همین حال پلی استایرن های تبریز نیز در هفته قبل همچنان مورد توجه خریداران قرار داشتند، البته رقابت جهت خرید پلی استایرن مقاوم ۸۸ تومان و همچنین جهت پلی استایرن معمولی ۴۵ تومان افت نرخ نسبت به هفته قبل از آن هم داشت. به گفته معامله گران هنوز در بازار پلی استایرن ها افرادی خرید می کنند که در معاملات قبل بیشترین حجم محصول را با نرخ های بالا خریداری کرده اند و همچنین نمی خواهند شاهد ریزش نرخ ها باشند، به همین دلیل بازار آن کالاها همچنان به روند انحصاری خود ادامه می دهد.

بعضی از کارشناسان بازار پتروشیمی معتقدند؛ با تغییر شکل عرضه پلی استایرن های تبریز می قدرت انحصار آن کالاها را شکست، به گفته آن تیم محدودیت درثبت سفارش در هفته قبل می توانسته بود تعداد خریداران پلی استایرن ها را به ۱۶نفر برساند، آن در حالی می باشد که ۵۰۰ تن از عرضه پلی استایرن مقاوم توسط یک فرد یا شخص خریداری شد.

حاشیه های خروج پتروشیمی ها از بورس در تاریخ ۲ January 2016 | 11:56 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

هوای چند شهرستان خوزستان آلوده شد/ صنایع متهم اصلی

هوای چند شهرستان خوزستان آلوده شد/ صنایع متهم اصلی |هوای چند شهرستان خوزستان آلوده شد/ ...