خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » موج دوباره کاهش نرخ ها به بازار پتروشیمی می رسد؟

موج دوباره کاهش نرخ ها به بازار پتروشیمی می رسد؟

موج دوباره کاهش نرخ ها به بازار پتروشیمی می رسد؟

|موج دوباره کاهش نرخ ها به بازار پتروشیمی می رسد؟ از پتروشیمی|

موج دوباره کاهش نرخ ها به بازار پتروشیمی می رسد؟

پتروتحلیل- حجم معاملات محصولات پلیمری در هفته ای که قبل ۸ هزارتن نسبت به هفته ماقبل آن هم کاهش داشت.

به نقل از «پتروتحلیل»، حجم معاملات محصولات پلیمری در هفته قبل ۲۴ هزارتن بود و همچنین در کل ۱۴ گرید نیز با رقابت قیمتی در روزهای دوشنبه و همچنین سه شنبه روبه رو شدند.

آف گریدها، پلی استایرن های مقاوم و همچنین معمولی و همچنین گرید ۵۲۱۸ تبریز، پی او همچنین سی اروند، بندرامام و همچنین غدیر، ۳۸۴۰ دورانی و همچنین «ایکس تری» شازند از محصولات مورد توجه بازار در هفته قبل بودند.

آن در حالی می باشد که همچنان پلی استایرن های مقاوم و همچنین معمولی با حاشیه های بسیاری در بازار پتروشیمی ها روبه رو خواهند بود و همچنین خریداران آن تیم از محصولات سعی در حفظ نرخ ها می کنند.

به آن ترتیب پلی استایرن معمولی ۱۵۴۰ با ۲٫۸ قسمت و بخش رقابت توسط ۳ فرد یا شخص خریداری شد، همچنین پلی استایرن مقاوم نیز ۳۸ قسمت و بخش رقابت را تجربه کرد و همچنین توسط ۲ فرد یا شخص خریداری شد.

ABS تبریز نیز همچنان به غیبت ادامه دار خود ادامه می دهد، هر چند شایعه پیاده سازی و راه اندازی خط تولید ABS در مجتمع تبریز توانسته بود نرخ آن هم را در بازار داخل به مرز ۷ هزار و همچنین ۶۰۰ تومان در آخرین روز مبادلاتی هفته قبل برساند.

البته حجم معاملات ABS قائدبصیر در بورس کالا همواره اندک می باشد، بعضی از معامله گران به نرخ پایین آن کالا خارج از بورس اشاره می کنند، گفته می می شود نرخ آن هم در بورس ۵ هزار و همچنین ۹۰۰ و همچنین خارج از بورس ۵ هزار و همچنین ۱۰۰ تومان جهت مصرف کنندگان آن محصول رقم می خورد. آن تیم می نامند: با توجه به آنکه نرخ آن کالا کمیته نرخ گذاری تصویب شده و مصوب قانون شده می باشد، تغییر آن هم در بورس امکان ندارد و همچنین از آن رو عرضه کننده در خارج از بورس محصول خود را با قیمتی ارزان تر به مصرف کنندگان نهایی تحویل می دهد.

همچنین در هفته ای که گذشت گرید ۵۲۱۸ تبریز بعد از غیبتی طولانی عرضه شد، پی او همچنین سی اروند به دلیل عدم عرضه با ۰٫۵ قسمت و بخش رقابت روبه رو شد، اکثر کارشناسان بازار معتقدند؛ افزایش عرضه آن کالا می توانسته بود رقابت قیمتی جهت آن کالا را لغو کند.

ولی باید توجه داشت پی او همچنین سی بندرامام به گفته معامله گران با تقاضای کاذب و همچنین در نیتجه ۲٫۸ قسمت و بخش رقابت روبه رو شد، با آن حال نسبت به هفته ماقبل ۱٫۸ قسمت و بخش رقابت آن کالا کاهش یافت.

پی او همچنین سی گرید ۶۵ غدیر هم ۳٫۶ قسمت و بخش رقابت را تجربه کرد که در هفته ماقبل آن هم با رقابت بیشتری خریداری شده بود، در همین حال گرید ۵۷ غدیر با تقاضای بالایی روبه رو شد و همچنین در نهایت سقف نرخ را تجربه کرد.

با آن حال اکثر کارشناسان بازار پتروشیمی نگران موج دوباره کاهش نرخ ها خواهند بود، از آن رو ترس از ریزش نرخ ها در هفته جاری و همچنین اعلام جدید نرخ های پایه توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی سبب شده تا حجم معاملات کاهش یابد.

آن در حالی می باشد که کدهای معاف از مالیات نیز هنوز بازار پتروشیمی را آزار می دهند، از سوی دیگر خریدهای خارج از بورس نیز به روش مستقیم از پتروشیمی ها با نرخ های پایین تر نیز انجام می می شود و همچنین به آن ترتیب آن عوامل امید بهبود در بازار پتروشیمی را کاهش داده اند.

جواد موسوی، مدیرکالای کارگزاری اطمینان سهم نیز به کاهش مصرف نهایی محصولات پتروشیمی اشاره می کند و همچنین معتقد می باشد؛ اکثر خریداران با انباشت موجودی در انبارهای خود روبه رو خواهند بود، در کنار آن مسایل بعضی از کارخانه ها نیز تعطیل شده و همچنین یا به حالت نیمه تعطیل درآمده اند و همچنین به آن ترتیب بازار پتروشیمی با ضعف معاملات روبه رو شده می باشد.

در همین حال صادرات محصولات پتروشیمی نیز با توجه به شرایط نامطلوب نرخ ها در بازارهای جهانی نیز کاهش یافته می باشد. بعضی از منابع خبری نیز به ثبت سفارش محصولات پتروشیمی جهت واردات اشاره می کنند و همچنین می نامند: ترس از واردات بعضی از محصولات نیز به رکود در بازار پتروشیمی دامن می زند. گفته می می شود ثبت سفارش در تیم محصولات پلی استایرن نیز انجام شده و همچنین از آن رو وارد شدن به بازار پلی استایرن ها خطرناک می باشد؛ چرا که در صورتی که بعد از لغو تحریم ها، آن محصولات به کشور وارد شوند، بایستی و حتما منتظر ریزش نرخ ها آنها باشیم. با آن حال در آن بازار هنوز امیدی به بهبود دیدن نمی می شود.

 

 

موج دوباره کاهش نرخ ها به بازار پتروشیمی می رسد؟ در تاریخ ۲۶ December 2015 | 1:32 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در منطقه‌ویژه ماهشهر طی یکماه قبل

اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در منطقه‌ویژه ماهشهر طی یکماه قبل |اخراج دستکم ۱۴۰ کارگر در ...