خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » پازل پتروشیمی «پارس» و همچنین «تبریز»

پازل پتروشیمی «پارس» و همچنین «تبریز»

پازل پتروشیمی «پارس» و همچنین «تبریز»

|پازل پتروشیمی «پارس» و همچنین «تبریز» از پتروشیمی|

پازل پتروشیمی «پارس» و همچنین «تبریز»

پتروتحلیل- امروز بعد از اعلام نرخ های پایه توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی، پلی نار و همچنین نویدزرشیمی نرخ پلی پروپیلن های خود را با کاهش عرضه کردند.

به نقل از «پتروتحلیل»، پتروشیمی مارون نیز اندکی نرخ پایه خود را نسبت به دو هفته قبل کاهش داد.

البته با وجود کاهش نرخ پلی پروپیلن ها که امروز در صدر افت نرخ های جدید قرار داشتند، همچنان بازار بی کشش می باشد.

امروز نرخ پلی پروپیلن های نساجی ۱۷۹ تومان و همچنین شیمیایی ها هم ۱۷۱ تومان نسبت به دو هفته قبل ریزش نرخ داشتند. به طوری که نرخ نساجی ها از ۳ هزار و همچنین ۳۹۶ تومان به ۳ هزار و همچنین ۲۱۷ تومان و همچنین شیمیایی ها هم از ۴ هزار و همچنین ۷ تومان به ۳ هزار و همچنین ۸۳۶ تومان جهت عرضه در نیمه اول دی ماه رسیدند.

بعضی از کارشناسان بازار در آن باره می نامند: با توجه به آنکه نرخ پلی پروپیلن ها از نرخ های جهانی بالاتر می باشد، به نظر می رسد شرکت ملی اراده و تصمیم راسخ گرفته تا نرخ آنها را تعدیل کند. به آن ترتیب امروز پلی پروپیلن ۵۵۲R نساجی مارون با توجه به عرضه ۱۱۰ تنی و همچنین پلی پروپیلن ۵۵۲r نویدزرشیمی با توجه به عرضه اعتباری آن هم بیش از پلی پروپیلن های شیمیایی مورد توجه قرار داشتند.

البته پتروشیمی مارون در آن روز اقدام به کاهش ۷۰ تومانی نرخ پایه کرد و همچنین به آن ترتیب پلی پروپیلن نساجی را با نرخ ۳ هزار و همچنین ۳۲۶ تومان عرضه کرد که نهایتا نرخ ۳ هزار و همچنین ۴۰۰ تومان در رقابت جهت آن هم کشف شد. که به گفته کارشناسان بازار رقم بالایی محسوب می می شود، به گفته آن تیم به احتمال زیاد آن موضوع پس نتیجه آن می شود که اشتباه کارگزار یا خریدار بوده می باشد؛ چرا که خریدار آن کالا می توانسته بود به راحتی پلی پروپیلن نساجی را با قیمتی ارزان تر خریداری کند.

به طوری که پلی پروپیلن نساجی نوید زرشیمی که با نرخ ۳ هزار و همچنین ۲۱۷ تومان عرضه شده بود با نرخ پایانی ۳ هزار و همچنین ۲۶۹ تومان در رقابت خریداری شد.

میثم باقری کوپایی، مدرس دانشگاه علامه طباطبایی و همچنین مشاور بورس کالا و همچنین انرژی کارگزاری بانک مسکن در آن باره گفت: به نظر می رسد آن موضوع اشتباه خریداران یا کارگزاران باشد؛ چرا که خریدار می توانسته بود در آن روز محصولات جایگزین را با نرخ های مناسب تر تهیه کند.

او همچنین در ادامه خاطر نشان کرد: در حال حاضر بازار پتروشیمی کشش خرید را ندارد و همچنین اکثر معامله گران در انتظار افت مجدد نرخ ها خواهند بود، به همین دلیل به نظر می رسد در آن شرایط بعضی از مجتمع ها با کاهش حاشیه سود خود می توانند مقدار فروش را افزایش دهند.

به گفته باقری، در حال حاضر حاشیه سود پلی پروپیلن ها سازها نسبت به پتروشیمی های دیگر اکثرا و بیشتر می باشد و همچنین از آن رو زمان مناسبی جهت فروش سلف و همچنین اعتباری جهت افزایش حجم معاملات در اختیار آنها می باشد.

با آن حال نرخ پلی پروپیلن فیلم دیدنی و جذاب و همچنین رافیا در تاریخ ۵ دسامبر و همچنین در منطقه جی سی سی با افت ۷۰ دلاری در محدوده ۹۵۰ تا ۱۰۳۰ دلار در هرتن سی اف آر نقل از شده می باشد، همچنین پلی پروپیلن فیلم دیدنی و جذاب در پاکستان و همچنین هند نیز ۹۱۰ تا ۹۴۰ دلار در هر تن سی اف آر نقل از شده می باشد که در پاکستان ۱۰ دلار افت داشته، ولی باید توجه داشت در هندوستان ثابت مانده می باشد.

داستان پتروشیمی تبریز ادامه دارد

ولی باید توجه داشت داستان پلی استایرن های تبریز هم در بازار پتروشیمی همچنان ادامه دار می باشد، به طوری که امروز در لیست عرضه های فردا، جای خالی آنها باز هم خریداران آن محصولات و همچنین کارگزاران را دچار نگرانی کرد و همچنین البته به بازار داخل هم جهت جهش نرخ ها آماده باش داد. البته بعد از کش و همچنین قوس های فراوان آن مجتمع و همچنین بورس، بالاخره پتروشیمی تبریز کوتاه آمد و همچنین  عرضه پلی استایرن مقاوم ۸۰۰ تن و همچنین معمولی نیز ۷۰۰ تن اعلام شد.

گمانه زنی های بسیاری در خصوص محصولات تبریز در بازار پتروشیمی وجود دارد، گر چه همواره پتروشیمی تبریز به کمبود و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات حمل استایرن منومر از پتروشیمی پارس اشاره می کند ولی تعداد بسیاری از کارشناسان بازار آن موارد را نادرست تلقی کرده و همچنین می نامند: پتروشیمی تبریز علاقه ای به خرید استایرن منومر در هفته قبل نداشت؛ چرا که می توانسته بود با رقابت ۶ درصدی ۲ هزارتن استایرن منومر خریداری کند. آن در حالی می باشد که هفته قبل نیز پتروشیمی تبریز جهت سروسامان دادن به کمبود استایرن منومر ۲ کد معاملاتی در اختیار داشت، ولی باید توجه داشت رغبتی به خرید استایرن منومر از خود نشان نداد.

بعضی از کارشناسان بازار می نامند: پازل پتروشیمی پارس و همچنین تبریز به گونه ای چیده شده که معظلات و مسائل و مشکلات عرضه پلی استایرن ها در بازار پتروشیمی حل نشود و همچنین به همین منوال باقی بماند. آن در حالی می باشد که هفته قبل تبریز ۱۰۰۰ تن استایرن منومر و همچنین قائدبصیر هم ۵۰۰ تن از آن کالا را خریداری کردند. البته همواره کارشناسان آن بازار می نامند: پتروشیمی پارس قادر می باشد در هر عرضه ۵ هزارتن استایرن منومر در بورس کالا عرضه کند و همچنین آن عرضه های قطره چکانی توجیهی به جز فروش با نرخ های بالاتر و همچنین در رقابت ندارد.

البته بعضی از معامله گران هم می نامند: از زمانی که عرضه پتروشیمی پارس توسط خود مجتمع انجام می می شود، هیچ گونه نظارتی بر حجم عرضه آنها صورت نمی گیرد.

آن در حالی می باشد که پتروشیمی تبریز عنوان می کند به دلیل موجودی پایین استایرن منومر نمی تواند خط تولید ABS را سرپا نگهدارد، توقف خط تولید آن کالا نرخ آن هم را از مرز ۱۱ هزارتومان در این روزها عبور داده و همچنین سودهای سرشاری به جیب واسطه ها سرازیر کرده می باشد. البتهنکته قابل توجه در مورد پتروشیمی تبریز آن می باشد که خود خط تولید منومر داشته و همچنین تنها بخشی از مواد ابتدایی و اولیه خود را از پارس خریداری می کند.

در همین حال نگرانی از افت نرخ نفت و همچنین رسیدن آن هم به مرز ۲۰ دلار سبب شده تا بازیگران جدید بازار پتروشیمی هم با احتیاط بیشتری وارد معاملات شوند، آن در حالی می باشد که نرخ دلار محاسبه شده در نرخ های پایه به گمان بعضی از کارشناسان بازار رقم بالایی محسوب می می شود که هر لحظه امکان افت آن هم در بازار داخل وجود دارد و همچنین از آن رو ریسک خرید محصولات پتروشیمی را بیش از پیش کرده می باشد. آن در حالی می باشد که نرخ دلار نسبت به دو هفته قبل ۱٫۳ قسمت و بخش رشد داشته و همچنین از رقم ۳ هزار و همچنین ۵۷۶ تومان به ۳ هزار و همچنین ۶۲۳ تومان جهت عرضه های نیمه اول دی ماه رسیده می است و خواهد بود.از آن رو همچنان کارشناسان بازار پتروشیمی احتمال می دهند رکود در آن بازار ادامه دار باشد.

پازل پتروشیمی «پارس» و همچنین «تبریز» در تاریخ ۱۴ December 2015 | 11:07 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

طبقه‌بندی مشاغل چیست و همچنین چه سودی جهت کارگر دارد؟

طبقه‌بندی مشاغل چیست و همچنین چه سودی جهت کارگر دارد؟ |طبقه‌بندی مشاغل چیست و همچنین ...