خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » محافظه کاران زیاد شدند

محافظه کاران زیاد شدند

محافظه کاران زیاد شدند

|محافظه کاران زیاد شدند از پتروشیمی|

محافظه کاران زیاد شدند

پتروتحلیل- در حالی حجم معاملات پلیمرها روز قبل ۱۵ هزارتن کاهش یافت که تحلیل ها از بازار نفت و همچنین احتمال رسیدن نرخ ها به ۲۰ دلار، توانسته بر تعداد محافظه کاران بازار پتروشیمی بیفزاید.

به نقل از «پتروتحلیل»، به آن ترتیب حجم تقاضا روز قبل ۲۷ هزارتن نسبت به هفته قبل کاهش یافت.

آن در حالی می باشد که ترس از ریزش نرخ ها در بازار پتروشیمی سبب شده تا اکثر محصولات و همچنین معامله گران آنها به حاشیه رانده شوند. به آن ترتیب روز قبل تعداد اندکی از محصولات در کانون توجه خریداران قرار داشتند که در صدر آنها پلی استایرن مقاوم تبریز با رقابت ۴۰ درصدی خریداران قرار داشت.

حواشی پتروشیمی تبریز و همچنین محصولات آن هم در هفته های اخیر در بازار پتروشیمی خیلی زیاد پررنگ شده می باشد و همچنین نگرانی مصرف کنندگان نیز بیش از پیش افزایش یافته، آن در حالی می باشد که روز قبل نیز نشر اخباری در خصوص خرابی خط تولید پلی استایرن مقاوم در مجتمع تبریز اکثر خریداران را در التهاب فرو برد.

البته همچنان تولید ABS تبریز متوقف می باشد و همچنین نرخ آن هم در بازار داخل امروز، مرز ۱۱ هزارتومان را رد کرد. آن در حالی می باشد که بعضی از آگاهان بازار از فروش محصولات تبریز در بازار داخل به افرادی خاص خبر می دهند و همچنین نگرانی از عدم نظارت بر آن پتروشیمی بالا گرفته می باشد.

در همین حل همچنین و علاوه بر ترس از ریزش نرخ ها در بازار محصولات پتروشیمی، فروش های خارج از بورس بعضی از مجتمع ها نیز به رکود موجود افزوده می باشد، در کنار آن فروش های خارج از بورس، دارندگان کدهای معاف از مالیات نیز هنوز در آن بازار وجود دارند، گرچه تعدادی از پتروشیمی ها آن کدها را پی گیری کرده و همچنین موانعی جهت عدم فروش محصولات در بازار داخل ساخته یا ایجاد کرده اند، ولی باید توجه داشت همچنان بندرامام، امیرکبیر و همچنین جم از پتروشیمی هایی خواهند بود که جهت تحویل محصولات به دارندگان کدهای معاف از مالیات سخت گیری نمی کنند و همچنین به آن ترتیب به نظر می رسد پیوستن آن پتروشیمی ها به مجتمع های دیگر جهت مقابله با کدهای معاف از مالیات که اقدام به فروش محصولات خود در بازار داخل می کنند، مستلزم و نیاز می باشد.

آن در حالی می باشد که روز قبل پلی اتیلن های سبک فیلم دیدنی و جذاب ۰۰۷۵ و همچنین ۰۲۰ بندرامام بعد از هفته ها وارد سیستم مچینگ شدند، بعضی از کارشناسان بازار یکی از دلایل وارد شدن آن محصولات را به سیستم مچینگ، خرید کدهای معاف از مالیات و همچنین وارد شدن آن محصولات به بازار داخل عنوان می کنند، البته در کنار آن دلیل می قدرت به عدم کشش بازار نیز اشاره کرد.

جواد موسوی، مدیرکالایی کارگزاری اطمینان سهم دراین باره می گوید: در صورتی که فروش محصولات توسط دارندگان کدهای معاف از مالیات و همچنین همچین فروش خارج بورس مجتمع های پتروشیمی نیز کاملا قطع می شد، احتمالا حجم معاملات روز قبل ۱۰ هزارتن اکثرا و بیشتر از رقم فعلی بود.

آن در حالی می باشد که رکود در بازار پتروشیمی و همچنین صنعت پلاستیک بیش از دائما وارد شدن کرده می باشد و همچنین انگیزه خریداران به دلیل کاهش مصرف نهایی پایین آمده و همچنین نگرانی از افت نرخ دلار نیز سبب شده تا بر بازار پتروشیمی بیش از دائما نوسانات حاکم باشد.

از سوی دیگر اکثر مجتمع های پتروشیمی با انباشت محصولات خود به دلیل کاهش صادرات و همچنین پیش بینی افت نرخ ها روبه رو خواهند بود.

به اینترتیب روز قبل پلی پروپیلن ها بازها از بازار عقب کشیدند. ولی باید توجه داشت حواشی پی او همچنین سی بندرامام و همچنین عدم عرضه آن هم در روز قبل سبب شد تا آن محصول با رقابت ۷ درصدی خریداری می شود. پی او همچنین سی غدیر هم با توجه به نگرانی از عدم عرضه پی او همچنین سی بندرامام در هفته های آتی مورد توجه قرار گرفت و همچنین با ۳ قسمت و بخش رقابت خریدرای شد. آف های اروند هم با رقابت خریداری شدند، ولی باید توجه داشت محصولات ONگرید آن مجتمع وارد سیستم مچینگ شدند.

به آن ترتیب معاملات روز قبل در کوتاه ترین زمان ممکن به پایان رسید و همچنین رکورد زد.

رسول علی محمدی، مدیرکالایی کارگزاری کالای خاورمیانه در مورد معاملات پلیمرها به روزنامه نویس و خبرنگار «پتروتحلیل» گفت: بازار محصولات پتروشیمی بی رمق می باشد، آن در حالی می باشد که موجودی بازار افزایش یافته و همچنین در نیتجه با مازادعرضه روبه رو هستیم.

در همین حال نگرانی از ادامه رکود و همچنین عدم نقدینگی نیز در بازار پتروشیمی ها سبب شده تا پیش بینی ها از بازار محصولات پتروشیمی دشوار باشد.

محافظه کاران زیاد شدند در تاریخ ۹ December 2015 | 3:41 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

_3044

ایران با هشت بانک مدرن دنیا به مذاکره نشست

ایران با هشت بانک مدرن دنیا به مذاکره نشست هشت بانك و مؤسسه مالی خارجی ...