خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » هفته بازیگران جدید پهناور و بزرگ پتروشیمی

هفته بازیگران جدید پهناور و بزرگ پتروشیمی

هفته بازیگران جدید پهناور و بزرگ پتروشیمی

|هفته بازیگران جدید پهناور و بزرگ پتروشیمی از پتروشیمی|

هفته بازیگران جدید پهناور و بزرگ پتروشیمی

پتروتحلیل- در حالی بازار پتروشیمی شرایط آرامی را سپری می کند که تعطیلات پیش رو هم سبب شده تا ظرفیت فعالیت بازار نیز به حداقل خود برسد.

به نقل از «پتروتحلیل»، آن در حالی می باشد که بعضی از کارشناسان بازار نظر دارند؛ در هفته جاری و همچنین بعدی بازیگران جدید بازار خریداران پهناور و بزرگ خواهند بود و همچنین خریداران کوچک به دلیل تعطیلات وارد معاملات نخواهند شد.

در همین حال منابع خبری نزدیک به وزارت صنعت، معدن و همچنین تجارت در این روزها از احتمال سپردن نرخ گذاری محصولات پتروشیمی به بورس کالای ایران از ابتدای دی ماه و همچنین به صورت هفتگی خبر دادند. گر چه آن خبرهای جدید هنوز به روش رسمی نشر یافته شده نشده می باشد و همچنین بعضی از منابع خبری نزدیک به بورس کالا در آن باره اظهار بی اطلاعی می کنند، ولی باید توجه داشت گفته می می شود قرار شده نرخ گذاری محصولات پتروشیمی در سه ماهه چهارم امسال به بورس کالا، به صورت آزمایشی سپرده می شود که البته در خصوص صحت آن خبر هنوز، اطلاعاتی نشر یافته شده نشده می باشد.

با آن حال در بازار پتروشیمی در هفته جاری، نرخ های پایه به دلیل تعطیلات ، یک روز زودتر از دائما و همچنین در روز یکشنبه توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی نشر یافته شده شد و همچنین تا حدودی نیز پیش بینی های کارشناسان آن حوزه در خصوص افت و همچنین خیز نرخ ها را به واقعیت رساند.

البته همچنان کارشناسان آن بازار معتقدند با وجود تغییرات اندک در نرخ محصولات پلیمری، به نظر نمی رسد خریدهای فردا دوست داشتنی و جذاب باشد و همچنین احتمالا با حجم خریدی به مانند هفته قبل روبه رو خواهیم شد که در صدر محصولات دوست داشتنی و جذاب فردا، احتمالا پلی استایرن ها و همچنین پلی پروپیلن ها قرار دارند.

آن در حالی می باشد که بازاریان در خصوص تعطیلات زود هنگام در بازار پتروشیمی ابراز نگرانی کرده و همچنین می نامند: تناژهای خریداری شده در هفته قبل اکثرا فروخته نشده می باشد، از آن رو به نظر نمی رسد استقبال از محصولات فردا چشمگیر باشد.

البته هنوز در خصوص نرخ پلی اتیلن های سبک خطی و همچنین پلی پروپیلن ها که براساس منطقه جی سی سی مشخص کردن نرخ می شوند، اختلاف نظرهایی در بازار پتروشیمی وجود دارد. همواره کارشناسان آن حوزه معتقدند که نرخ آن محصولات به دلیل نرخ گذاری از منطقه جی سی سی بالاتر از نرخ های جهانی می باشد. گفته می می شود بعضی از تولیدکننده های آن محصولات در خصوص تغییر اوضاع نرخ گذاری آن کالاها به صورت ترکیبی و همچنین مانند محصولات دیگر ناراضی خواهند بود و همچنین از آن رو اقدامی نیز جهت تغییر مرجع نرخ گذاری آنها انجام نمی می شود.

با آن حال در هفته های اخیر پلی استایرن های تبریز به دلیل نوسان در حجم عرضه با افزایش چشمگیر نرخ روبه رو بودند و همچنین هنوز نیز خریداران آن کالاها در مقابل افت نرخ آن هم مقاومت می کنند. البته امروز و همچنین پیش از عرضه های روز سه شنبه در بازار آزاد،پلی استایرن مقاوم تا محدوده ۶ هزار و همچنین ۱۰۰ تومان کاهش نرخ داشت، پلی استایرن معمولی نیز همچنان در محدوده ۵ هزار و همچنین ۲۰ تومان پیشنهاد شد، ولی باید توجه داشت ABS همچنان به روند صعودی خود ادامه داد و همچنین به ۸ هزار و همچنین ۴۰۰ تومان در هر کیلو رسید که نشان از بازار ملتهب آن کالا در غیاب عرضه های پتروشیمی تبریز دارد. گفته می می شود تولید ABS همچنان در مجتمع تبریز متوقف می باشد.

نرخ آن کالا از روز یکشنبه تا امروز یعنی در فاصله یک روز ۱۲۰۰ تومان در هر کیلو گران تر پیشنهاد شد. و همچنین ولی باید توجه داشت پلی پروپیلن ها در آستانه عرضه های روز سه شنبه در بازار آزاد نوسان قیمتی داشتند، به طوری که Z30S به مرز ۴ هزار تومان رسید و همچنین ۲۴۰ تومان ارزان تر از روز قبل پیشنهاد شد، حال آنکه C30S از ۴ هزار تومان فراتر رفت و همچنین به ۴هزار و همچنین ۴۰ تومان رسید که نسبت به روز قبل ۶۰ تومان گران تر پیشنهاد شد.

جواد موسوی، مدیرکالایی کارگزاری اطمینان سهم معتقد می باشد؛ احتمالا فردا پلی استایرن ها و همچنین پلی پروپیلن ها کالاهای دوست داشتنی و جذاب رینگ پتروشیمی خواهند بود.

او همچنین همچنین در ادامه افزود: آن در حالی می باشد که در نقطه مقابل آن کالاها، پلی اتیلن های سنگین بادی و همچنین فیلم دیدنی و جذاب به دلیل مصرف کم و همچنین عرضه زیاد مورد توجه نیستند.

البته به احتمال زیاد مانند هفته های قبل پلی اتیلن های سبک فیلم دیدنی و جذاب بندرامام بیش ازمحصولات هم تیمی خود مورد توجه خواهند بود. HI500 بندرامام هم که به دلیل عدم تولید در مجتمع بندرامام در کانون توجه قرار دارد، به دلیل گمانه زنی ها در خصوص آخرین عرضه می تواند روز خوبی را در تیم محصولات پلی اتیلنی رقم بزند.

آن در حالی که کارشناسان بازار پی او همچنین سی نیز از کاهش تقاضا جهت آن کالا در فردا خبر می دهند. آن در حالی می باشد که حجم صادرات پی او همچنین سی نیز به دلیل روند نزولی نرخ ها در بازارهای جهانی به شدت کاهش یافته می باشد. گفته می می شود فرموسای تایوانی و همچنین LG در این روزها نرخ پی او همچنین سی تحویل هند را ۷۱۰ دلار در هر تن اعلام کرده اند و همچنین ایران نیز به اجبار بایستی و حتما نرخ های صادراتی خود را بشکند!

جواد ایرانی، کارشناس بازار پی او همچنین سی معتقد می باشد؛ همچنین و علاوه بر کاهش نرخ، پروسه طولانی صادرات پی او همچنین سی از مجتمع های تولیدکننده، سبب شده تا صادرات آن کالا قفل می شود. او همچنین در ادامه تاکید می کند: به نظر نمی رسد بازار خوبی در پیش داشته باشیم. آن در حالی می باشد که تعطیلات هفته جاری و همچنین هفته آتی نیز سبب کاهش رغبت معامله گران به خرید خواهد بود.

البته کارشناسان بازار پی او همچنین سی معتقدند؛ در صورتی که حجم عرضه های فردا کاهش یابد، احتمالا تقاضا نیز افزایش خواهد یافت. با آن حال گفته می می شود احتمالا پی او همچنین سی بندرامام در صدر محصولات تیم پی او همچنین سی باشد. دلیل عمده آن موضوع جمع آوری آن کالا توسط افرادی خاص می باشد. در رده بعدی توجه به تیم پی او همچنین سی ها، نیز پتروشیمی غدیر، پالت و همچنین جامبوی اروند قرار دارند.

با آن حال در بازار پتروشیمی اکثر فعالان آن حوزه به دلار چشم دوخته اند؛ چرا که با توجه به شرایط رکود حاکم بر معاملات و همچنین همچنین نگرانی ها از افت نرخ نفت، تنها دلار می تواند اندکی از ریزش نرخ ها جلوگیری کند.

هفته بازیگران جدید پهناور و بزرگ پتروشیمی در تاریخ ۳۰ November 2015 | 8:04 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

_3044

ایران با هشت بانک مدرن دنیا به مذاکره نشست

ایران با هشت بانک مدرن دنیا به مذاکره نشست هشت بانك و مؤسسه مالی خارجی ...