خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » بهترین و همچنین بدترین های بازار پتروشیمی

بهترین و همچنین بدترین های بازار پتروشیمی

بهترین و همچنین بدترین های بازار پتروشیمی

|بهترین و همچنین بدترین های بازار پتروشیمی از پتروشیمی|

بهترین و همچنین بدترین های بازار پتروشیمی

پتروتحلیل- خرید پلی پروپیلن ها همچنان جهت معامله گران بازار پتروشیمی دوست داشتنی و جذاب می باشد.

به نقل از «پتروتحلیل»، گر چه روز دوشنبه و همچنین سه شنبه هفته جاری معامله گران جهت خرید پلی پروپیلن های نساجی اندکی کمتر رقابت کردند و همچنین در بازار داخل هم نرخ ها دوباره به روال سابق بازگشت و همچنین در محدوده ۳ هزار و همچنین ۹۵۰ تومان قرار گرفت، ولی باید توجه داشت حجم تقاضا جهت خرید پلی پروپیلن های نساجی همچنان اکثرا و بیشتر از عرضه می باشد و همچنین هنوز عرضه و همچنین تقاضا به نقطه تعادل نرسیده، البته بعضی از گریدهای پلی پروپیلن های شیمیایی هم سعی کردند جا پای نساجی ها بگذارند، که موفق بودند!

به طوری که پلی پروپیلن شیمیایی پلی پروپیلن شیمیایی RP340R جم که به مقدار و اندازه و میزان ۱۱۰ تن عرضه شده بود، بیش از ۱۰ هزارتن تقاضا داشت و همچنین با سقف نرخ یعنی ۴ هزار و همچنین ۳۹۵ تومان خریداری شد، نرخ پایه آن هم ۳ هزار و همچنین ۹۹۵ تومان بود. پلی پروپیلن شیمیایی EP440L جم هم ۱۱۰ تن و همچنین بیش از ۹ هزارتن تقاضا داشت و همچنین با سقف نرخ مورد معامله قرار گرفت.

به گفته کارشناسان بازار پتروشیمی در سه هفته اخیر رقابت جهت پلی پروپیلن ها کاهش یافته، به طوری که امروز آن رقابت به مرز ۲ تا ۳ قسمت و بخش جهت هموپلیمرها رسید. البته همچنان شایعاتی حول و همچنین حوش بازار پلی پروپیلن وجود دارد که جهت بازیگران جدید بازار پتروشیمی، وارد شدن به معاملات را دوست داشتنی و جذاب کرده می باشد. شایعاتی نظیر کمبود خوراک در پتروشیمی های پلی پروپیلن ساز و همچنین کاهش حجم پلی پروپیلن در بازار آزاد. در کنار آن شایعات فصل مصرف بعضی از گریدها نیز سبب شده تا بازار آن کالاها همچنان درشرایط بهتری نسبت به محصولات دیگر باشد.

یک منبع خبری نزدیک به پلی پروپیلن ها سازها در مورد کاهش حجم خوراک مجتمع های پتروشیمی تولیدکننده پلی پروپیلن به روزنامه نویس و خبرنگار «پتروتحلیل»، گفت: کمبود خوراک در پتروشیمی های پلی پروپیلن ساز علی رغم سال شمسی قبل واقعیت ندارد و همچنین حجم عرضه ها نیز از سوی پتروشیمی های تولیدکننده پلی پروپیلن در هفته های اخیر افزایش یافته می باشد.

با آن حال در فصل مصرف بعضی از گریدها با توجه به افزایش مصرف پلاستیک ها قرار داریم و همچنین آن موضوع سبب شده تا پلی پروپیلن ها بیش از محصولات دیگر مورد توجه باشند، البته به نظر نمی رسد در اعلام جدید نرخ های پایه نرخ پلی پروپیلن ها با تغییرات بسیاری همراه می شود، از آن رو به نظر می رسد در هفته بعدی نیز حجم تقاضا و همچنین رقابت جهت خرید پلی پروپیلن ها باز هم کاهش یابد. البته به نظر می رسد افرادی که در هفته های قبل اقدام به خرید پلی پروپیلن ها در رقابت با نرخ های بالا کرده اند، در مقابل افت نرخ ها مقاومت می کنند.

رقابت ۳۹ درصدی جهت خرید پلی استایرن های مقاوم

ولی باید توجه داشت پلی استایرن های معمولی و همچنین مقاوم بعد از یک هفته غیبت باز هم با رقابت بالایی از سوی معامله گران خریداری شدند، گر چه رقابت جهت خرید پلی استایرن مقاوم به ۵۰ قسمت و بخش نرسید، ولی باید توجه داشت تا مرز ۳۹ قسمت و بخش پیش رفت و همچنین نسبت به دو هفته قبل ۳ قسمت و بخش کاهش یافت. همچنین پلی استایرن معمولی نیز تا مرز ۲۰ قسمت و بخش رقابت داشت، یعنی ۲ قسمت و بخش کمتر از دو هفته قبل.

به گفته جواد موسوی، مدیرکالایی کارگزاری اطمینان سهم، با توجه به آنکه در هفته های قبل، پلی استایرن ها با نرخ های بالایی در رقابت خریداری شدند، خریداران در مقابل افت نرخ آن کالا مقاومت می کنند، روز قبل هم در بازار داخل پیش از عرضه های بورس کالا، معامله گران نرخ پلی استایرن مقاوم را تا مرز ۶ هزار و همچنین ۸۰۰ تومان افزایش دادند. آن در حالی می باشد که روز دوشنبه خبر افزایش عرضه تبریز توانسته بود نرخ آن کالا را به مرز ۶ هزار و همچنین ۲۰۰ تومان بکشاند. بعضی از آگاهان بازار معتقدند؛ بازارسازی بر روی پلی استایرن های تبریز همچنان ادامه دارد. با آن حال کارشناسان بازار پتروشیمی می نامند: در صورتی که عرضه های پتروشیمی تبریز کاهش پیدا نکند و همچنین  در هفته های آتی ادامه پیدا کند، نوسان گیران نمی توانند در مقابل افت نرخ ها تاب بیاورند.

رکود سخت در بازار پی او همچنین سی

با آن حال روز قبل پی او همچنین سی ها هم با رقابت کمتری نسبت به هفته قبل خریداری شدند، آن در حالی می باشد که بازار آزاد پی او همچنین سی ها شرایط رکودی سختی را می گذراند و همچنین بعضی از معامله گران نیز مجبور شدند، محصولات خریداری شده در هفته های قبل را بدون سود و همچنین یا با ضرر به فروش برسانند.

البته بالاخره خط تولید گرید ۶۵ در بندرامام تغییر کرد و همچنین به آن ترتیب گرید ۶۰ در آن مجتمع در حال تولید می باشد، از آن رو حجم عرضه گرید ۶۵ بندرامام در روز قبل نیز به ۹۹۰ تن کاهش یافت. تقاضا جهت خرید آن کالا بیش از ۶ هزارتن بود، نرخ پایه آن هم ۲ هزار و همچنین ۲۵۶ تومان بود و همچنین بیشترین نرخ ثبت شده جهت خرید گرید ۶۵ بندرامام ۲ هزار و همچنین ۴۸۲ تومان رقم خورد.

البته پی او همچنین سی های آف گرید مانند هفته های پیشین همچنان مورد توجه خریداران خواهند بود، معامله گران جهت خرید گرید ۶۵ غدیر هم روز قبل رقابت کردند، ولی باید توجه داشت کمتر از هفته قبل.

نوسان نرخ پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹

در همین حال روز قبل پلی اتیلن سنگین تزریقی HI0500UA بندرامام با توجه به نشر اخباری در خصوص توقف تولید و همچنین کاهش موجودی انبار پتروشیمی بندرامام با رقابت از سوی معامله گران خریداری شد، پلی اتیلن سنگین بادی BL3 جم هم مورد توجه خریداران بود، گفته می می شود حجم تولید و همچنین عرضه آن کالا کاهش چشمگیری یافته می باشد. پلیمرهای آف گرید نیز مانند هفته های قبل در کانون توجه قرار داشتند. همچنین پلی اتیلن های سبک فیلم دیدنی و جذاب ۰۰۷۵ و همچنین ۰۲۰ بندرامام هم مانند دائما از استقبال خوبی برخوردار بودند، البته رقابت جهت ۰۲۰ خیلی زیاد اندک بود.

البته در آن روز معاملات پلی اتیلن های سنگین بادی، فیلم دیدنی و جذاب و همچنین ترزیقی در صدر بدترین های رینگ پتروشیمی بودند. همچنین «ایکس تری»، «پت» ها و همچنین پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ بی اقبال بودند و همچنین وارد سیستم مچینگ شدند. البته روز دوشنبه پتروشیمی شازند، پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ را بدون تغییر قیمتی عرضه کرد، آن در حالی می باشد که هفته قبل نرخ آن هم را ۳ قسمت و بخش کاهش داده بود، رسول علی محمدی، مدیرکالایی کارگزاری کالای خاورمیانه در آن باره گفت: نوسان نرخ سبب ابهام در بازار آن کالا شده می باشد و همچنین به نظر می رسد بهتر می باشد مجتمع های عرضه کننده رفتاری با ثبات در خصوص عرضه و همچنین نرخ محصولات داشته باشند و همچنین به ابهام اکثرا و بیشتر در آن بازار دامن نزنند.

بعضی از آگاهان بازار می نامند: پتروشیمی تندگویان توانسته بود با سیاست های خاص ۳۰ هزارتن موجودی انبار خود را در شرایط نامطلوب «پت» ها در هفته های اخیر به فروش برساند و همچنین از آن رو نگرانی ویژه ای دیگر از بابت معاملات آن تیم از کالاها ندارد. آن در حالی می باشد که بازار جهانی پت ها در هفته های اخیر با افت نرخ روبه رو بوده و همچنین هنوز هم روند آن هم از سوی تحلیل گران نزولی پیش بینی می می شود.

بهترین و همچنین بدترین های بازار پتروشیمی در تاریخ ۲۵ November 2015 | 1:20 am نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

کدام پتروشیمی‌های ایران تحریم شدند؟ + اسامی

کدام پتروشیمی‌های ایران تحریم شدند؟ + اسامی |کدام پتروشیمی‌های ایران تحریم شدند؟ + اسامی از ...