خانه » نفت » دو رخداد جدید در بازار نفت

دو رخداد جدید در بازار نفت

دو رخداد جدید در بازار نفت

|دو رخداد جدید در بازار نفت از پتروشیمی|

دو رخداد جدید در بازار نفت

پتروتحلیل- بازار نفت در روز چهارشنبه اگرچه همچنان مجموعه حوادث روز های را اخیر دنبال می کرد ولی باید توجه داشت در آن روز نیز دو اتفاق عمده به آنها اضافه گردید که هر یک به سهم خود در روند بازار تاثیر مهمی بر جای گذاشتند.

بعبارت دیگر، بازار نفت بدلیل کاهش تولید نفت کانادا، نیجریه،شیل آمریکا ، ونزوئلا و همچنین لیبی در مسیر افزایش نرخ حرکت می نمود و همچنین اطلاعات ارائه شده در به گفته هفتگی اداره اطلاعات انرژی آمریکا(EIA )، می توانسته بود بر ادامه افزایش نرخ ها نیز تاثیر خاص خود را داشته باشد.

البته در کنار تاثیرات مهم بررسی کردن به گفته فوق عو امل مهم غیره ای نیز شرایط بازار های جهانی نفت را تحت تاثیر خود قرار دادند که در ادامه مورد اشاره قرار خواهند گرفت. جهت مثال، EIA در به گفته هفتگی خود که در روز چهار شنبه نشر یافته شده کرد ، اشاره نمود که سطح ذخیره سازی های مواد نفتی بویژه انواع فرآورده در هفته منتهی به ۱۳ مه در مقایسه به ارقام مرتبط به هفته قبل از آن هم (منتهی به ششم مه) کاهش بسیاری داشته که منجر به افزایش یک در صدی در نرخ نفت گردید.

بعبارت دیگر،پیش بینی های قبلی مبنی بر افزایش سطح ذخیره سازیها تا حدودی محو گردید زیرا ارقام منتشره در به گفته جدید EIA دوباره به رکورد جدیدی رسید و همچنین همه در انتظار افزایش نرخ فرآورده و همچنین نفت خام را در بازار داشتند. البته بازار بعد از به گفته فوق حرکت درست خود را بسمت نرخ ۵۰ دلار جهت هر بشکه نفت ادامه داد ولی باید توجه داشت در اثر وقوع حوادث بعدی تغییر جهت داد.

بعبارت دیگر، بعد از نشر به گفته EIA بود که، فدرال رزرو نیز در جلسه ای که آوریل قبل بر گزار کرده بود نسبت به افزایش ارزش دلار در اولین فرصت خبر داد و همچنین در روز قبل زمان آغاز آنرا ماه ژوئن تعین کرد ،و همچنین همین امر باعث گردید تا ارزش دلار در مقابل سایر اسعار افزایش یافته و همچنین در پس نتیجه آن می شود که نرخ هربشکه از نفت خام را در مسیر نزولی سوق دهد.بدیهی می باشد که با آن اقدام آمریکا، بار دیگر بازار کالا در جهان رابرای خریداران آن هم که با پولی به غیر از دلار معامله می کنند، گرانتر کرده می باشد.
در به گفته EIA ذخیره سازی های نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۱۳ مه افزایش ۱/۳ میلیون بشکه ای و همچنین حجم کل آنرا با رکورد ۵۴۱/۳ بشکه نشان می داد در حالیکه تحلیل گران و همچنین دست اندر کاران بازار کاهش قابل توجه ۲/۸ میلیون بشکه ای را انتظار داشتند.البته فعالیت های ذخیره سازی در کوشینگ اکلاهما بعنوان مرکز تحویل محمولات WTI توسط خطوط لوله به بازار های مصرف آن هم در آمریکا نیز افزایش مقدار ۴۶۱۰۰۰ بشکه ای را نشان می داد که به بالاترین مقدار خود تا آن هم زمان رسید.

از طرفی بازار فرآورده نیز شرایط خاص خود را داشت چراکه ذخیره سازی انواع آن هم در مقایسه با افزایش ذخیره سازی نفت خام کاهش بیشتری را تجربه نمود. زیرا ذخیره بنزین تا رقم ۲/۵ میلیون بشکه کاهش داشت در حالیکه تحلیل گران بازار کاهش ۱۵۰۰۰۰ بشکه ای را انتظار داشتند.بعلاوه حجم ذخیره سازی فرآورده های میان تقطیر نیز ۳/۲ میلیون بشکه کاهش داشت که در مقابل کاهش ۶۴۲۰۰۰ بشکه ای پیش بینی شده ، اختلاف قابل توجهی را نشان می دهد.
بنابراین با آن کاهش شدید در حجم ذخیره سازی فرآورده های نفتی و همچنین در حالیکه بازار نفت در غرب در حال وارد شدن به فصل تعطیلات و همچنین یا بعبارتی فصل رانندگی می باشد و همچنین بنظر می رسید که پارامتر های مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت تقویت نرخ نفت و همچنین حامل های آن هم مهیا خواهد بود ، شاهد کاهش نرخ می باشیم و همچنین اینطور پیداست که سهم افزایش ارزش دلار در مقایسه با تاثیر کاهش سطح ذخایر مواد نفتی در نرخ نفت خام اکثرا و بیشتر بوده می باشد.

بهمین دلیل ملاحظه می می شود که نرخ هر بشکه نفت خام WTI در بازار نایمکس نیو یورک جهت محمولات تحویلی ماه ژوئن از ۸/۳۱ دلار در روز سه شنبه با ۰/۱۲ دلار( ۰/۲ در صد )کاهش به ۴۸/۱۹ دلار و همچنین نرخ هربشکه نفت خام برنت دریای شمال تحویلی در ماه ژوئیه در بازار ICE لندن از بشکه ای ۴۹/۲۸ دلار با ۰/۳۵ دلار (۰/۷ در صد)کاهش به ۴۸/۹۳ دلار به تثبیت رسید بطوریکه مقدار و اندازه و میزان کاهش ارزش هر بشکه نفت برنت حدود بیش از سه برابر کاهش نرخ ٌWTI می باشد.

ذخیره سازیهای نفت آمریکا

۱۸oil

از طرفی، بعضی تحلیل گران بازار هنوز صحبت از مازاد هر روز خدا ۸۰۰۰۰۰ بشکه نفت در بازار می کنند و همچنین بعلاوه آنکه سرعت عمل ایران (بعنوان چهارمین کشور پهناور و بزرگ تولید کننده نفت در جهان و همچنین دومین کشور صادر کننده نفت در اوپک) در دست پیدا کردن و یافتن به مقدار جدید صدور نفت را حیرت آور تلقی نموده و همچنین اقدام آنرا در صادرات هر روز خدا ۲/۱ میلیون بشکه در روز در ماه مه جاری که ۶۰ در صد بیش از مقدار آن هم در سال شمسی قبل می باشد ، تا کنون دور از انتظار می دانستند.

دو رخداد جدید در بازار نفت در تاریخ ۲۰ May 2016 | 12:21 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران |نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران از ...