خانه » مقالات » آواز ایرانی در کنار غرش موسیقی راک

آواز ایرانی در کنار غرش موسیقی راک

دانلود رایگان آهنگ

ارزیابی آلبوم مست برهوت از فرزاد آجری

اگر به دنبال شنیدن اثری در نوع موسیقی نزدیک به هارد راک با حال هوای ایرانی هستید؛ این مطلب را تا انتها دنبال بکنید .
شکی نیست «مست برهوت» اولین فقط گزینه، در زمینه تلفیق این دو نوع موسیقی است. اثری ویِژگزینشه از فرزاد آجری و با صوت مصطفی میرزاده که علاقه‌مندان خیلی ی به دست آورده است. آلبومی با اشعار زیاد مفهومی و صوت دلنشین مصطفی میرزاده که علاقه‌مندان به موسیقی سنتی از آن لذت می‌برند.
این مجموعه با ترکیب «آواز سنتی» از موزیک ایران، با فضاهای موسیقی راک فضای خاصی را جهت مخاطبان ایجاد کرده است. جهت بیشتر افرادی که در ایران موزیک راک را دنبال می‌کنند؛ نام «فرزاد آجری» نام آشنایی است. آثار زیاد بی‌کلام او همـواره گوش نواز بوده است.
آلبوم پیش رو، اثری فکر شده حرفه‌ای، با داخـل مایه فاخر، به نوعی، نوآوری‌هایی در این آلبوم وجود دارد که نسبتا برای شنوندگان نو جلوه می‌کند.
همان گونه که می‌دانید، موزیک تلفیقی سال‌ها است که وارد ایران شده و هنرمندان بسياري به روش‌ها شیوه‌های مختلف سعی در تولید آثار تلفیقی دارند؛ هرچند بسياري از آن‌ها هم موفق نبوده اند. این بار ولی نوعی تلفیق و ممکن است ترکیب نو صورت گرفته باشد آن نیز تلفیق «آواز ایرانی» با موسیقی «راک» است. ولوم مصطفی میرزاده مانند یک ساز، به گوش شنونده می‌رسد.
سال‌ها پیش از انتشار این آلبوم، آن‌ها قطعه‌ای با نام Pshyzophernic Eysight را انتشار کرده بودند. در این قطعه میرزاده، ترانه‌ی انگلیسی را با آواز اجرا می‌کرد. این مورد بعدها بوسیله هنرمندان دیگری همچون بهروز قائمی ادامه پیدا کرد، اما فرزاد آجری و گروهش ترجیح را بر عدم دوباره تکرار این چنین موزیک ‌هایی دید. این قطعه در خود هم به درستی شنیده نشد با آن که نو آوری خاصی درون آن وجود دارد؛ بعد از گذشت حدود ۵ سال تازگی خاصی دارد.
عمده‌ترین ضعف آلبوم اما استفاده از صداهای آماده درامز است

از آن جایی که آلبوم به سبک ویِژگزینشه و نو تولید شده است، در نگاه اول بسیار زیاد سخت شنوا است. بدین معنا که شاید در برخورد اول مورد توجه شنوندگان قرار نگیرد. اما برای تولید این آلبوم زحمات بسياري کشیده شده و برای گزینش ترانه‌ها و اشعار ساعت‌ها فکر شده است. از طرف دیگر ولوم خواننده بهتر است و قابل قیاس با صداهای معمولی موسیقی پاپ نیست.
در بخش ترانه ترانه سرایی همه اشعار متعلق به شاعران معاصر است که به نوعی بهره گیری از زبان امروز خود ما به حساب می‌آید. بسياري از منتقدین، با این نگرش مخالف هستند و نگارش ترانه‌های گروه‌ها وابسطه به اعضای مهم گروه می‌دانند و هرچیزی خارج از آن را رد می‌کنند. به جز ۳ قطعه‌ای که از اشعار رومی برگزیده شده،بقیه آثار از شاعران بزرگ معاصر با زیرکی خاصی برگزیده شده و جهت شنونده قابل تامل است.
اما واقعا مساله کار چیست؟ اعتقاد تولید کنندگان این نوع موسیقی به عدم وجود یک ترانه‌سرای حرفه‌ای جهت نوع موسیقی راک، نسبتا قابل قبول است. ما ترانه سرای خوب در نوع موزیک راک نداریم. اما زیاد ی از این افراد هنوز نمی‌دانند از چه سخن بگویند؟ از همین رو، ترانه‌هایی که از دل موزیسین‌های سبک راک برآمده باشد، نسبتا وجود ندارد.
با این وجود عقیده دارم، اشعار دکتر نادر نادرپور یا معین ی کرمانشاهی به موزیک آن‌ها رنگ خاصی بخشیده احتمال دارد در آینده بسیار زیاد نزدیک خودشان دست به کار شده و ترانه‌هایی بنویسند خوب ظاهر شوند. اما از منظر دیگر شاید استفاده از اشعار افراد نام‌برده کمی به میزان محبوبیت آثارشان نیز اضافه نماید که روی دیگر ماجرا را نمایان می‌کند.
در بخش موسیقی ، بیشترین سنگینی بار برروی دوش «فرزاد آجری» بوده است. او به جز گیتار، کار تنظیم را هم شخصا انجام داده است. تنظیم به احتمال زیاد ت شنیدنی است و چون از نخستین تجربیات این سبک در ایران به شمار می‌رود، نمی‌توان بر آن خرده گرفت.
صوت رسای خواننده با آن تحریرهای منحصربفرد خاص، گوش هر شنونده‌ای را مسحور خود خواهد کرد. تلفیق آواز ایرانی با موسیقی تند تیز شلوغ غربی چه درست و چه غلط، کار راحتی نیست اما در «مست برهوت»، مثلث ۳ نفری فرزاد آجری، فرهنگ مشتاق و مصطفی میرزاده نسبتا خوب عمل کرده است.
فرهنگ مشتاق فرد ی است که گیتار را به فرزاد آجری آموخته است و به نوعی استاد او در این زمینه به شمار می‌رود. در این آلبوم به عنوان نوازنده و تنظیم کننده حضـور داشته است. این کار گروهی از یک نواخت شدن آثار پیشگیری کرده است.
عمده‌ترین ضعف آلبوم ولی استفاده از صداهای آماده درامز است که به دلیل موارد ی که در زمینه میکس و مسترینگ در ایران وجود دارد، گاها شنونده را دچار تردید می‌کند. چنانچه در میکس این اثر دقت بیشتری صورت می‌گرفت، این مساله نیز به راحتی قابل حل بود. با این وجود تاثیر پیش رو از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد همان‌طور که بار‌ها در ...