خانه » مقالات » تحقیق چهار کلید معجزه آسا برای رابطه با افراد دیگر

تحقیق چهار کلید معجزه آسا برای رابطه با افراد دیگر

مطمئناً برای شما نیز پیش آمده، افرادی را دیده‏اید که زیاد آسان با تمام رابطه برقرار می‏کنند، دوست ها بسیار زیاد ی دارند در ارتباطات اجتماعی‏شان خیلی خوب ‏اند گاهي این موفق یت، راه را برای پیشرفت بیشتر در عرصه‏های مختلف باز می‏کند.

انجام پایان نامه کامپیوتر

انجام پایان نامه کامپیوتر,انجام پایان نامه کامپیوتر,انجام پایان نامه کامپیوتر

تصوّر بکنید توی ایستگاه اتوبوس نشسته‏اید، فردی که کنارتان نشسته، خیلی زود سر حرف را باز می‏کند، مثلاً با این سؤال: »بسیار زیاد مونده اتوبوس از راه برسه؟« یا »چند دقیقه است شما منتظر اتوبوس هستید؟«. تا این اندازه، احتمال دارد زیاد طبیعی باشد، امّا اگر شخص با عبارت دیگری مثل این: »وای … امروز هوا خیلی گرمه!«، ادامه بدهد، دو ذهنیت مفرق برای تان پیش می‏آید: این‏که او از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است یا به دنبال مقدمه‏ای جهت یک رابطه اجتماعی است.
چنانچه شما، بین دوست ها تان کسی را دارید که وی نیز دوست ها بسیار زیاد ی دارد، هر جا که بروید، پیش‏بینی دیدن چهره‏ای آشنا، کاملاً طبیعی است. فراموش نکنیم که ما در عصری زندگی می‏کنیم که ارتباطات، تأثیر خیلی ی دارد و داشتن نفوذ در بین مردم، به ما کمک بسياري می‏کند.
حال، جای این سؤال است که: چه چیزهایی می‏تواند در ارتباطات ما موثر باشند؟
به راستی در اوّلین برخورد، چه چیزهایی سبب جذب افراد مورد مخاطب و چه چیزهایی سبب دفع آنان می‏شود؟ در این نوشتار، سعی می‏شود، تا آنچه را که در جذب مخاطب، مؤثّر است، برشماریم به شما توصیه کنیم که به احتمال زیاد ً آنها را رعایت بکنید .
۱) به ظاهرتان توجّه بکنید !
ظاهر شما در رابطه با افراد دیگر ، بی‏نهایت مؤثّر است. شما نیز بارها مثل این عبارات را به کار برده‏اید: »از ظاهرش معلومه که …«، »به تیپش می‏خوره که …«، »ظاهراً آدم ِ …«.
این عبارات (که شما هم در مکالمات روزمره، از آن استفاده می‏کنید)، نشان‏دهنده این است که ظاهر افراد، در برقراری رابطه با افراد دیگر ، فوق‏العاده مؤثّر است. اما من با این عبارت موافق هستم که نمی‏شود باطن آدم ‏ها را از ظاهرشان فهمید و برخي نیّت آدم ‏ها در قالب هیچ چیزی قرار نمی‏گیرد؛ امّا فراموش نکنید که بخصوص در اوّلین ارتباطها، شما نمی‏توانید به ذات آدم ‏ها پی ببرید؛ پس مهم‏ترین، ابتدایی‏ترین ساده‏ترین وسیله‏ای که جهت معرفت به کار می‏رود بسیار زیاد وقت‏ها نیز کاملاً درست از آب درمی‏آید، ظاهر افراد است.
مینا مهندس عمران است. او جهت همکاری در پروژه‏ای با یکی از افرادی که به او معرفی شده بود، قراری گذاشت؛ امّا مینا به محض دیدن ظاهر طرف مقابلش، ناخودآگاه، حس بدی در مورد او پیدا کرد و این، باعث شد که این همکاری شروع نشود. ممکن است طرف مقابل از توانایی و مهارت بسياري برخوردار بوده است، امّا ظاهر نامناسب او، باعث شده است که مینا او را فاقد این ویژگیها تشخیص دهد.
فکر نکنید که داشتن ظاهر آراسته، همیشه محتاج وضع مالی خوب است؛ نیاز نیست جهت ظاهر خوب ، خرج زیاد ی بکنید .
حتی شما با داشتن یک دست لبـاس مناسب، می‏توانید ظاهر آراسته‏ای داشته باشید. کشیدن یک اتو به لبـاس ‏ها و شستن و پاک نگاه داشتن آنها، نیاز به تعرفه چندانی ندارد بسياري هم از شما طلب نمی‏کند؛ امّا می‏تواند معجزه‏ای در ارتباطتان با افراد دیگر به‏وجود بیاورد.
به کفش‏هایتان نیز توجه بسياري بکنید ، کشیدن دستمال خیس یا زدن واکس به کفش‏ها هم زمان بسياري از شما نمی‏گیرد؛ امّا در آراسته بودن ظاهرتان کمک زیاد ی می‏کند.
آخرین نتایج بررسی ها پژوهشگران ، نشان می‏دهد، افرادی که ظاهرشان جهت شان با اهمیت زیاد است، در اجتماع نیز از موفق یت زیادتری برخوردارند بهتر می‏توانند به اهدافشان دست بیابند.
فراموش نکنید که ما مسلمان هستیم و در همه روایات از ساده‏پوشی در عین‏حال زیبا پوشی و پاکی لباس پیامبر، سخنان بسياري گفته شده است. گزینش زیبا ی پیامبر اکرم(ص) در رنگ‏های آرام‏بخش در عین حال، شاد، پاکیزگی و تأکیدشان بر پاکی ، می‏تواند الگوی مناسبی برای تمام افراد جامعه اسلامی بخصوص جوانان باشد.
به یاد داشته باشید که منظور از ظاهر آراسته، این نیست که شما به دنبال »مد روز« باشید؛ متأسفانه مشکلی که این روزها جوانان را به شدت، مشغول خود کرده است. برخي وقتها اوقات، زدن مدهای عجیب غریب، نه‏تنها شما را برای رسیدن به هدفتان کمک نمی‏کند، بلکه از آن دور می‏کند.
ساناز نوجوانان ۱۷ ساله است، او می‏گوید: »نمی‏توان به دنبال مُد نرفت؛ جهت چه که دوست ها اطرافیان آن‏قدر فشار می‏آورند که آدم فکر می‏کند چنانچه از مد مصرف نکند، حسابی عقب‏مانده است…«.
در جواب ساناز می بایست گفت که چه نوع ارتباطی جهت تو با اهمیت زیاد است؟ و به راستی به دنبال دوستی با چه اشخاصی هستی؟
تصوّر بکنید که از شما برای مصاحبه دعوت شده است، این مصاحبه، بی‏نهایت حیاتی است؛ جهت چه که سرنوشت شغل مورد علاقه شما که علاوه بـر خورداری از حقوق و ویژگی ها ی خوب ، موقعیت اجتماعی مناسبی داشته شما را نیز از نظر روانی ارضا می‏کند، در گرو آن است. حال اگر با نامناسب، نوع مدل موهای عجیب غریب مد روز، ظاهر شوید، چند درصد ابه احتمال زیاد ل موفق یت را خواهید داد؟
علی عضو هیئت مدیره یک شرکت بزرگ است که همیشه کار مصاحبه با نیروهای جدید را انجام می‏دهد. او می‏گوید: »اکثرا جوانان نمی‏دانند که چگونه ظاهر شوند، مثلاً خانم‏ها فکر می‏کنند هر چه ظاهرشان بیشتر جلب تذکر نماید ، موثر تر است؛ در حالی که ما چنین ظاهرهایی را نمی‏پسندیم خیلی زود رد می‏کنیم. وقار و متانت ظاهر، در عین آراستگی و پاکیزگی برای ما بسیار زیاد خیلی مهم است«.
هیچ‏گاه نمی‏توان با ظاهر مراسم جشن، در اداره، حاضر شد یا بالعکس. این نکته که بدانید چه موقع، چگونه ظاهر شوید، ارزش فوق‏العاده‏ای دارد.
مطمئناً مردان خوب در عرصه‏های مختلف مانند سیاست، تجارت … را دیده‏اید. آنها همـواره ظاهری کاملاً آراسته و رسمی دارند، هیچ‏گاه سلاطین بی‏منازع تجارت را در ‏های تنگ یا شلوارهای جین ندیده‏اید، پس فراموش نکنید که در همه‏جای جهان ، ظاهری باوقار و آراسته و پاکیزه، خریدارانِ بی‏شماری دارد!
۲) ولوم شما در ارتباطتان با دیگران موثر است.
صدا، ابتدایی‏ترین وسیله برای برقراری رابطه با دیگران است. تهم اکنون به لحن صدای خود توجه کرده ‏اید؟ صوت شما از دید دیگران چگونه است؟
وقتی با دیگران به‏طور حضوری یا پای تلفن حرف می‏کنید یا حتی زمان ی که در نشست گروهی دارید، یاد بگیرید از صدایتان به عنوان وسیله‏ای غنی و پُر طنین استفاده نمایید. همچنین بیاموزید تا با صدایتان توجه آنها را جلب بکنید نگذارید، صدایتان سدی بر اعمالتان شود. ولوم شما مهم ‏ترین وسیله برای ارسال پیام شما به حساب می‏آید مانند وسیله نقلیه عمل می‏کند.
مشاهدات نشان داده است، زمان ی که دیده نمی‏شوید، مثلاً ی با تلفن حرف می‏کنید، ۸۴ درصد از اعتباری که شما در گفتگو کسب می‏کنید، ناشی از تُن صدا، زیر بم صدا و طنین صداست. ظرفیت انتفرش صدا خیلی بیش از آنچه که می‏پنداریم است. ما از تُن صوت افرادی که از پشت تلفن می‏شنویم، در همان چند لحظه اوّل، می‏توانیم موارد بسياري را استخراج کنیم. به افرادی که خوب آنها را می‏شناسید، تلفن زده، به نحوه اَلو گفتن آنها تذکر بکنید . به ابه احتمال زیاد ل قوی، با شنیدن همان کلمه می‏توانید حالت‏های آنها را حدس بزنید.
چهار بخش اصلی صدا عبارت‏اند از: آرامش، تنفّس، بلندی طنین صدا. هر یک از این اجزا را می‏توان به‏وسیله آزمایش به گونه‏ای تغییر داد که بر موثر ی صدا افزوده شود. مد نظر داشته باشید که تمام این اصول با یکدیگر در رابطه هستند ، تا به صدا ویژگی خاصی بدهند. تنوّع صوتی،راهنمای مؤثّری جهت علاقه‏مند کردن و درگیر شدن مخاطب به حساب می‏آید.
ولوم شما، باید بسته به نوع کلامی که می‏خواهید استفاده بکنید ، آهنگ ویژه خود را داشته باشد. اگر تهم اکنون به سخنرانی‏های بزرگ توجه کرده باشید، می‏بینید که آهنگ صدا کلام، بسته به موضوع سخنی که گفته می‏شود تغییر می‏کند. مثلاً در یک سخنرانی، کلمات، محکم، قاطع بلند اَدا می‏شوند؛ چرا که مثلاً می‏خواهد تا تأثیر شعاری که داده می‏شود به خوب ی نمایان باشد. از سویی دیگر، نمی‏توان شعر یا قطعه لطیف ادبی را با همان لحن سخن قرائت نمود؛ چرا که آرامش در ادای کلمات را می‏طلبد.
کلمات را درست ادا بکنید ! فارسی، زبان شیرینی است که تلفظ کلمات آن، چندان مساله نیست. این مساله را به خاطر بسپارید که هر کلمه، اهمیت ویِژگزینشه خود را دارد؛ پس سعی بکنید که همه آنها را درست ادا بکنید .
تلفظ غلط یک کلمه در جمع، احتمالا اسباب استهزا و ناراحتی شما را فراهم نماید .
نیمه بُریده و تند، حرف نکنید! تند حرف کردن، تاثیر کلام شما را از بین می‏برد. کسی به دنبال شما نیست. با آرامش تمام، آنچه را که می‏خواهید، به مخاطب انتقال دهید؛ حتی اگر کمبود داشته باشد. اَدای پنج کلمه تأثیرگذار، بهتر از پانزده کلمه بدون تأثیر است (اما تند حرف نکردن، به معنای کُند حرف کردن، تا جایی که حوصله مخاطب را سر ببرید نیست!).
به هر کلام، موزیک ویژه خود را ببخشید. تصوّر بکنید قاضی دادگاه هستید و باید حکمی را قرائت بکنید . حکم این است: »اعدام لازم نیست عفو « نوع موسیقی ی که شما به این عبارت می‏بخشید، می‏تواند در پیام، تغییری مهم ایجاد نماید . چنانچه شما کلمه »اعدام« را محکم تلفظ بکنید بعد از آن مکث کوتاهی بکنید ، حاصل مجله این خواهد شد »اعدام، ضروری نیست عفو « با این احتساب متهم بخت برگشته را به پای چوبه اعدام خواهید کشاند؛ امّا چنانچه اعدام را آهسته تلفظ بکنید و بعد از »نیست« مکث بکنید »عفو « را محکم ادا بکنید »اعدام ضروری نیست، عفو «، به متهّم، حیات دوباره بخشیده‏اید.
کلمات، روحی دارند که نوع بیان شما، آنها را آزاد می‏کند. الفاظ، شکل ظاهری این کلمات‏اند؛ پس سعی بکنید تا به روح کلمات هم توجه شود.
۳) لبخند بزن !
تنها یک روز
در خیابان لبخند بزن!
احتمال دارد فردی در انتظار
معجزه‏ای از جانب خدا باشد!
در جهان ی متمدّن پر از هیاهوی امروز، داشتن چهره‏ای بشّاش لبخندی قشنگ بر لب، می‏تواند تأثیر معجزه‏آسایی داشته باشد. مطمئناً افراد دیگر ترجیح می‏دهند تا با افرادی خوش‏برخورد، معاشرت داشته باشند. چهره‏ای گرفته و عبوس، همچنین آن که روحیه خود شما را به شدت افسرده می‏کند، دیگران را از اطراف شما گریزان می‏نماید. لبخند ساده، تعرفه چندانی ندارد، امّا می‏تواند دوست ها خیلی خوب ی را جهت شما پیدا نماید .
تحسین واقعی صادقانه برای روحیه دادن به افراد، اهمیت بسیار زیاد بالایی دارد. لبخند می‏تواند اوّلین گام برای رسیدن به این تحسین باشد مهربانی صمیمیت شما را به افراد دیگر انتقال دهد.
دین مبین ادرود و ائمه اطهار بر این مورد، تأکید کرده ‏اند و احادیثی نیز در این مورد وجود دارد. امام صادق(ع) می‏فرماید: »هر که به روی برادرش لبخند بزند، جهت ش حسنه‏ای خواهد بود«.۱

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد همان‌طور که بار‌ها در ...