خانه » نفت » سیاست های نفتی تغییر می کند؟

سیاست های نفتی تغییر می کند؟

سیاست های نفتی تغییر می کند؟

|سیاست های نفتی تغییر می کند؟ از پتروشیمی|

سیاست های نفتی تغییر می کند؟

پتروتحلیل- افزایش ارزش دلار آمریکا، بروز نشانه هایی مبنی بر استمرار مازاد عرضه نفت در بازارهای جهانی و همچنین همچنین توقف روند کاهشی تعداد دکلهای حفاری در آمریکا سبب شد تا نرخ نفت طی معاملات روز دوشنبه با کاهش روبرو می شود. بدین ترتیب، بعد از آنکه بازار جهانی نفت با افزایش نرخ جهت دو هفته مواجه گردید، در روز قبل شاهد افت بها بود.
همانطور که اشاره شد، تقویت شاخص دلار به عنوان یکی از دلایل اصلی آن افت نرخ معرفی شده می باشد. کارشناسان اقتصادی می نامند که بر اساس داده های اقتصادی ایالات متحده به نظر می رسد که فدرال رزرو در نشست ماه ژوئن خود اقدام به بالا بردن نرخ بهره نماید که به تبع آن هم ارزش دلار در سبد اسعار آن کشور افزایش یافت.
از سوی دیگر، کنترل آتش‌سوزی‌ها در کانادا که منجر به مختل شدن تولید نفت از میادین شنهای آغشته به نفت آن کشور شده بود، نیز امکان بازگشت تولید نفت کانادا به سطح پیشین را فراهم ساخته می باشد. با آنکه کارشناسان فنی اظهار داشته بودند که هفته ها زمان مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد تا بازگشت خروج هر روز خدا بیش از یک میلیون بشکه نفت صورت پذیرفته و همچنین شرایط به حال عادی بازگردد، ولی باید توجه داشت مقامات کانادا از مهار شدن حریق مذکور خبر داده و همچنین اعلام کردند که از اول ژوئن اوضاع به روال سابق باز می گردد. وقوع آن آتش سوزی به همراه اختلال در عرضه نفت از جانب لیبی و همچنین نیجریه به دلیل بروز اختلافات داخلی و همچنین نیز کاهش تولید شیل اویل آمریکا منجر به افزایش نرخ نفت شده بود.
بعد از آن هم، نشر مجدد یک خبر به نقل از دست یار وزیر نفت و همچنین مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مبنی بر ملحق نشدن ایران به طرح فریز نفتی تولیدکنندگان اوپک و همچنین غیراوپک و همچنین رسیدن صادرات نفت ایران به مرز ۲/ ۲ میلیون بشکه در روز (بدون در نظر گرفتن میعانات گازی) تا تابستان سال شمسی جاری عامل غیره ای در جهت پایین آمدن نرخ نفت بود.
همچنین مؤسسه سرویس ها و خدمات نفتی Baker Hughes اعلام کرد که در هفته منتهی به ۲۰ مه تعداد دکلهای فعال حفاری نفتی بدون تغییر بوده و همچنین ثابت مانده اند. آن خبر تأثیر منفی بر نرخ نفت بر جای گذاشت. مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که گلدمن ساکس طی تحقیقی اعلام نموده که پیش بینی می کند که نقطه سر به سر تولید شیل اویل آمریکا در سال شمسی ۲۰۲۰ کمتر از ۵۰ دلار در هر بشکه باشد.
بنابراین عوامل فوق الذکر سبب شدند تا بهای نفت خام برنت در بازار ICE لندن جهت تحویل در ماه ژوئیه طی دادوستد روز ۲۳ مه ۳۷ سنت (۰/۸ قسمت و بخش) تقلیل یافته و همچنین در سطح بشکه ای ۴۸/۳۵ دلار به تثبیت برسد. همچنین نرخ نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک جهت تحویل در ماه ژوئیه نیز با ۳۳ سنت (۰/۷ قسمت و بخش) کاهش به هر بشکه ۴۸/۰۸ دلار رسید. با آنکه مؤسسه Genscape خبر از کاهش ۹۷۹ هزار بشکه ای ذخیره سازی نفت در کوشینگ اوکلاهما داد، ولی باید توجه داشت اثرگذاری عوامل منفی بر نرخ نفت اکثرا و بیشتر بود.

روند نرخ نفت خامهای شاخص بازار جهانی نفت

۲۳oil1

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، اعلام کرد که پیش بینی می کند، عرضه نفت در بازارهای جهانی هر روز خدا ۱/۵ میلیون بشکه فراتر از تقاضا جهت آن هم باشد و همچنین نرخ متوسط نفت نیز در سال شمسی ۲۰۱۶ در محدوده ۵۰-۴۰ دلار در هر بشکه قرار گیرد. بنابراین در حالیکه پس نتیجه آن می شود که بررسیهای گلدمن ساکس حاکی از شرایط دشوارتر جهت شیل اویل و همچنین تولید نفت ایالات متحده می باشد، سخنان وزیر انرژی روسیه تلویحا” به ادامه پایین بودن سطح نرخ نفت اشاره می کرد.
به هر حال، نشست بعدی افراد اوپک در روز دوم ژوئن خواهد بود. هرچند که تحلیل گران انتظار تغییر سیاست فعلی و همچنین نیز کاهش تولید نفت از سوی آنان را ندارند.

سیاست های نفتی تغییر می کند؟ در تاریخ ۲۴ May 2016 | 11:42 am نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران |نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران از ...