خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » رکودی عمیق در کمین بازار پتروشیمی

رکودی عمیق در کمین بازار پتروشیمی

رکودی عمیق در کمین بازار پتروشیمی

|رکودی عمیق در کمین بازار پتروشیمی از پتروشیمی|

رکودی عمیق در کمین بازار پتروشیمی

پتروتحلیل-در حالی معاملات محصولات پلیمری مانند هفته قبل رقم خورد که روند منفی بازارهای جهانی ترس مصرف کنندگان واقعی را افزایش داده و همچنین آنها را مجبور به بهره بری و استفاده از استراتژی محافظه کارانه کرده می باشد و همچنین به همین دلیل خرید به مقدار و اندازه و میزان مستلزم و نیاز جهت مصرف کنندگان در اولویت قرار گرفته می باشد.

به نقل از «پتروتحلیل»، از سوی دیگر بر تعداد مجتمع های پتروشیمی که از خریداران خود مالیات بر ارزش افزوده می گیرند، افزوده شده می باشد و همچنین بنابراین بازار در انتظار گرفتن مالیات از سوی مابقی پتروشیمی هایی می باشد که هنوز نسبت به کدهای معاف از مالیات بی تفاوت خواهند بود. در صورتی که مابقی پتروشیمی ها نیز اقدام به گرفتن مالیات بر ارزش افزوده کنند، احتمالا بایستی و حتما منتظر فاز رکودی عمیق در آن حوزه باشیم.

جواد موسوی، مدیرکالایی کارگزاری اطمینان سهم در آن باره به روزنامه نویس و خبرنگار «پتروتحلیل»، گفت: بازار پتروشیمی بعد از گذر از کدهای معاف از مالیات  بعد از رکودی عمیق دوباره راه خود را پیدا می کند.

او همچنین افزود: در حال حاضر مجتمع هایی که نسبت به کدهای معاف از مالیات بی تفاوت خواهند بود در صدر پتروشیمی های دوست داشتنی و جذاب جهت خریداران خواهند بود و همچنین در کنار آن مجتمع ها، محصولاتی خاص نیز مانند پلی استایرن های معمولی و همچنین مقاوم، گرید ۳۸۴۰ پتروشیمی تبریز و همچنین بعضی از گریدها با عرضه های اندک وجود دارند.

آن در حالی می باشد که امروز پتروشیمی تبریز، بندرامام، لاله، جم و همچنین غدیر در کانون توجه خریداران قرار داشتند، به طوری که تمامی محصولات عرضه شده پتروشیمی تبریز تقریبا با رقابت ازسوی معامله گران خریداری شدند.

در بازار آزاد محصولات پتروشیمی هم خبر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده از سوی پتروشیمی جم و همچنین بندرامام به گوش می رسد. با آن حال امروز «پت» ۷۸۵، ۷۸۱ و همچنین ۸۲۱ هم تقاضایی بیش از عرضه ثبت شد، آن کالاها با رقابت از سوی معامله گران خریداری شدند.

ولی باید توجه داشت درمورد پلی اتیلن های سبک فیلم دیدنی و جذاب با توجه به بی تفاوتی پتروشیمی های بندرامام ولاله به کدهای معاف از مالیات هنوز آن تیم از محصولات در کانون توجه خریداران قرار دارند، از سوی دیگر حجم کم عرضه ها هم عاملی جهت جذب خریداران می باشد. البته امروز جهت پلی اتیلن سنگین فیلم دیدنی و جذاب f7000 مهر هم رقابتی کمتر از قبل رقم خورد و همچنین پلی اتیلن سنگین فیلم دیدنی و جذاب آریاساسول وارد سیستم مچینگ شد.

در همین حال پلی استایرن های معمولی و همچنین مقاوم هم با رقابت از سوی معامله گران خریداری شدند، پلی استایرن انبساطی ۲۰۰، ABS و همچنین ۳۸۴۰ نیز از کالاهای دوست داشتنی و جذاب امروز بودند.البته امروز «ایکس تری» شازند و همچنین  جم هم با رقابت خریداری شدند، ولی باید توجه داشت «ایکس تری» امیرکبیر با استقبال روبه رو نشد، آن در حالی می باشد که حجم عرضه «ایکس تری» جم حدودا ۵ هزارتن بود و همچنین عرضه های آن پتروشیمی به زودی می تواند بازار «ایکس تری» را به تعادل بکشاند. در صورتی که چه آن مجتمع هنوز در قبال کدهای معاف از مالیات موضع خودش را مشخص نکرده، ولی باید توجه داشت کدهای معاف از مالیات هم قادر به مقابله با عرضه های مجتمع جم نخواهند بود.

به گفته موسوی، مدیرکالایی کارگزاری اطمینان سهم، پلی اتیلن های سنگین بادی همچنان با کمبود عرضه مواجه خواهند بود، آن در حالی می باشد که در غیبت گرید ۰۰۳۵ پتروشیمی جم، bl3 جم نیز تولید نمی می شود و همچنین فرصتی مناسب در اختیار پلیمر کرمانشاه قرار گرفته تا حجم خوبی از محصولات خود را طی هفته قبل و همچنین امروز به فروش برساند. امروز عرضه bl3 کرمانشاه ۹۶۰ تن و همچنین حجم فروش آن هم ۳۶۰ تن بود. آن در حالی می باشد که به گفته بعضی مصرف کنندگان کیفیت گرید bl4 پتروشیمی جم از bl3 بهتر می باشد، ولی باید توجه داشت همچنان موضوع عدم شناساندن گریدها  به مصرف کنندگان از سوی پتروشیمی ها از دلایل تردید جهت وارد شدن به مبادلات می باشد.

در همین حال در تیم پلی اتیلن های سنگین تزریقی، پتروشیمی ایلام به بازار بازگشته می باشد و همچنین در کنار گرید HI500 پتروشیمی بندرامام، بازار را با شرایط بهتری روبه رو کرده می باشد. در تیم پلی اتیلن های سبک خطی هم پتروشیمی امیرکبیر اقدام به اخذ مالیات بر ارزش افزوده از خریداران خود می کند و همچنین شازند نیز در منطقه آزاد قرار ندارد، به آن ترتیب سیاست عرضه کم در کنار نرخ ارزان تر از امیرکبیر سبب شده تا محصولات خود را با رقابت به فروش برساند.

البته اکثر مصرف کنندگان به کیفیت بهتر پلی اتیلن سبک خطی پتروشیمی امیرکبیر اشاره می کنند و همچنین معتقدند؛ پتروشیمی امیرکبیر به دلیل کیفیت بهتر کالای خود، حق دارد که محصول خود را با کاهش نرخ عرضه نکند.

 

از سوی دیگر در هفته جاری از جذابیت پلی پروپیلن های نساجی کم شد، همانطور که پیش بینی شد آن تیم از محصولات به همراه پلی پروپیلن های شیمیایی، امروز معاملاتی متعادل تجربه کردند. البته گرید RP340 شیمیایی پلی پروپیلن جم، کالایی خیلی زیاد با کیفیت و همچنین مناسب جهت صنایع بسته بندی می باشد و همچنین به نظر می رسد خرید آن کالا از سوی مصرف کنندگان واقعی سبب خواهد شد تا انحصار خرید آن هم به دست یک یا دو شرکت نیفتد. انحصاری شدن آن کالا سبب خواهد شد تا در بعدی ای نزدیک مصرف کنندگان واقعی نرخ بالاتری را جهت خرید آن کالا بپردازند.

 

و همچنین ولی باید توجه داشت پی او همچنین سی ها امروز با لغو سقف نرخ گرید ۷۰ و همچنین ۵۷ روبه رو بودند و همچنین همچنین خریداران می توانستند به مقدار و اندازه و میزان سهمیه ماهانه خود خرید کنند. به آن ترتیب پتروشیمی اروند که همچنان غیبت داشت و همچنین احتمالا آن غیبت طولانی تر نیز می شود. البته امروز گرید E6834 پتروشیمی اروند عرضه شد که تنها ۲۲ تن از آن هم فروش رفت. پتروشیمی آبادان هم همچنان با وجود هشدار کارشناسان بازار مبنی بر عدم تحویل تعهدات ماههای قبل، اقدام به عرضه سلف گرید ۵۷ و همچنین ۶۵ کرد. هر دوی آن محصولات با افزایش حجم تقاضا و همچنین رقابت از سوی معامله گران خریداری شدند.

در همین حال پی او همچنین سی پتروشیمی غدیر هم به مقدار و اندازه و میزان ۴۰۰ تن عرضه شد که حجم خیلی زیاد پایینی می باشد، بیشترین نرخ خرید آن کالا ۳ هزارتومان بود. پی او همچنین سی گرید ۶۵ بندرامام هم به صورت سلف عرضه شد و همچنین با رقابت خریداری شد، بیشترین رقم ثبت شده جهت خرید از کالا ۳ هزار و همچنین ۱۵۱ تومان بود.

 

رکودی عمیق در کمین بازار پتروشیمی در تاریخ ۲۴ May 2016 | 8:21 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

تعامل فولاد اکسین با شرکتهای پهناور و بزرگ فولادی کشور و همچنین استان

تعامل فولاد اکسین با شرکتهای پهناور و بزرگ فولادی کشور و همچنین استان |تعامل فولاد ...