خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » کاهش ۹ هزارتنی عرضه پتروشیمی ها در بورس

کاهش ۹ هزارتنی عرضه پتروشیمی ها در بورس

کاهش ۹ هزارتنی عرضه پتروشیمی ها در بورس

|کاهش ۹ هزارتنی عرضه پتروشیمی ها در بورس از پتروشیمی|

کاهش ۹ هزارتنی عرضه پتروشیمی ها در بورس

 

پتروتحلیل- در حالی عرضه محصولات پلیمری روز سه شنبه ۹ هزارتن نسبت به هفته قبل آن هم کاهش داشت که همچنان کارشناسان آن بازار به نگرانی در خصوص کاهش عرضه بعضی از محصولات اشاره می کنند.

به نقل از «پتروتحلیل»،آن در حالی می باشد که همچنان مصرف کننده های واقعی رغبتی به خرید محصولات نشان نمی دهند، از آن رو اکثرا و بیشتر محصولاتی مورد توجه بازار قرار می گیرد که با کاهش عرضه از سوی صنایع بالادست روبه رو می باشد.

در همین حال در پی کاهش ۹ هزارتنی عرضه در روز سه شنبه تقاضا افزایش چشمگیری داشت، به طوری که تقاضا از ۹۴ هزار و همچنین ۸۶۰ تن در هفته قبل به ۱۱۹ هزار و همچنین ۳۳۷ تن در روز سه شنبه رسید. گریدآف ۵۱۱۰ به تنهایی در آن روز ۵۳ هزارتن تقاضا داشت.

البته در آن روز حجم معاملات از ۴۳ هزار و همچنین ۶۵۹ تن در هفته قبل به ۴۱ هزار و همچنین ۱۷۴ تن در روز سه شنبه رسید و همچنین به آن ترتیب حدودا ۲ هزار و همچنین ۵۰۰ تن افت داشت.

آن در حالی می باشد که همچنان پلی استایرن ها بازاری ملتهب داشتند، به طوری که پلی استایرن معمولی ۱۶ قسمت و بخش افزایش نرخ و همچنین ۳٫۵ برابر رشد تقاضا داشت، همچنین پلی استایرن مقاوم نیز ۱۶٫۷ قسمت و بخش افزایش نرخ و همچنین ۳٫۵ برابر نیز رشد تقاضا را تجربه کرد.

گر چه سقف خرید آن کالاها به ماهانه تغییر کرده می باشد، ولی باید توجه داشت کارشناسان آن بازار معتقدند؛ با توجه به عرضه انحصاری و همچنین محدود آن محصولات، تغییر سقف خرید نمی تواند تاثیری بر معاملات آن تیم از کالاها داشته باشد.

جواد موسوی، مدیرکالایی کارگزاری اطمینان سهم در آن باره به روزنامه نویس و خبرنگار «پتروتحلیل» گفت: با توجه به آنکه عرضه پلی استایرن ها خیلی زیاد محدود شده می باشد، از سوی دیگر انحصار عرضه نیز داریم، محدودیت در ثبت سفارش می تواند از جمع آوری کالا توسط یک یا چند فرد یا شخص جلوگیری کند.

به گفته موسوی تنها تغییر سقف خرید سالانه به ماهانه جهت پلی استایرن ها در روز سه شنبه سبب شد تا تقاضای جهت خرید آن کالاها کاهش یابد، به طوری که تقاضای ۱۱ برابری پلی استایرن ها در روز سه شنبه به ۳٫۵ برابر تقلیل یافت، ولی باید توجه داشت در نرخ دگرگونی و تغییری ساخته یا ایجاد نشد.

التهاب پلی پروپیلن ها

در همین حال پلی پروپیلن ها هم همچنان بازاری ملتهب دارند،البته عرضه آن تیم از کالاها در مقایسه با هفته قبل ۳ هزار و همچنین ۵۰۰ تن کاهش را نشان می دهد. با توجه به آنکه سقف خریدهای ماهانه به سالانه تغییر کرده و همچنین حجم عرضه ها نیز کاهش یافته می باشد، در پس نتیجه آن می شود که شکاف بین عرضه و همچنین تقاضا افزایش یافته و همچنین به آن ترتیب اکثر خریداران تلاش می کنند تا با ثبت سقف نرخ اقدام به خرید پلی پروپیلن ها کنند.

از سوی دیگر بعضی از معامله گران هم به فروش خارج از بورس آن محصولات با نرخ میانگین بورس اشاره می کنند و همچنین معتقدند؛ بعضی از تولیدکنندگان پلی پروپیلن با سیاست کاهش عرضه توانسته اند بازار داخل و همچنین بورس را حفظ کرده و همچنین محصولات خود را با نرخ هایی در خور توجه به فروش برسانند.

البته روز سه شنبه پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ امیرکبیر هم با توجه به کمبود اتیلن در کانون توجه خریداران قرار داشت و همچنین با رقابت ۱۲۸ تومانی خریداری شد، تقاضا جهت خرید آن کالا دو برابر عرضه بود. ۲۰۹ شازند با رقابت ۵۰ تومانی خریداران روبه رو شد.

پلی اتیلن های ترفتالات نیز در آن روز با توجه به خبر اورهال فاز ۲ تندگویان همچنان با افزایش نرخ ۸ درصدی روبه رو شدند. پتروشیمی بندرامام هم در آن روز تزریقی با بسته بندی جامبو را ۱۸۰ تومان ارزان تر از پالت عرضه کرد، که به گفته کارشناسان بازار اقدام درست و همچنین منطقی ای می باشد.

با آن حال «ایکس تری» امیرکبیر با توجه به کاهش مصرف و همچنین شروع فصل فصل برگ ریزان پاییز با تقاضای کمتری روبه رو و همچنین به آن ترتیب وارد سیستم مچینگ شده است.ولی باید توجه داشت ایکس تری شازند با توجه به کاهش عرضه تا مرز ۲ هزار و همچنین ۵۰۰ تن با افزایش نرخ روبه رو شد، همچنین عرضه های اندک PE100 نیز سبب افزایش نرخ آن کالا در روز سه شنبه شد.

در همین حال همچنان پلی اتیلن های سبک فیلم دیدنی و جذاب بندرامام با رقابت از سوی معامله گران خریداری شدند، ولی باید توجه داشت محصولات دیگر فیلم دیدنی و جذاب با نرخ پایه مورد معامله قرار گرفتند. پلی اتیلن سبک فیلم دیدنی و جذاب ۰۰۷۵ به روش میانین ۷ قسمت و بخش و همچنین ۰۲۰ نیز ۵ قسمت و بخش رشد نرخ داشتند.

مدیرکالایی کارگزاری اطمینان سهم در خصوص معاملات روز سه شنبه معتقد می باشد؛ بعضی از معامله گران در آن روز ترجیح دادند خرید نکنند؛ چرا که از هفته های قبل کالا در انبارهای خود ذخیره داشتند.

به گفته موسوی بعضی از معامله گران هم سعی کردند با ثبت نرخ های بالا از افت نرخ ها در بازار داخل جلوگیری کنند، به آن ترتیب بعضی از محموله ها توسط افرادی خاص خریداری شد.

کاهش ۹ هزارتنی عرضه پتروشیمی ها در بورس در تاریخ ۱۰ October 2015 | 2:51 am نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

طبقه‌بندی مشاغل چیست و همچنین چه سودی جهت کارگر دارد؟

طبقه‌بندی مشاغل چیست و همچنین چه سودی جهت کارگر دارد؟ |طبقه‌بندی مشاغل چیست و همچنین ...