خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » پتروشیمی ها بعد از نامه چهار وزیر به روحانی

پتروشیمی ها بعد از نامه چهار وزیر به روحانی

پتروشیمی ها بعد از نامه چهار وزیر به روحانی

|پتروشیمی ها بعد از نامه چهار وزیر به روحانی از پتروشیمی|

پتروشیمی ها بعد از نامه چهار وزیر به روحانی

pardis

پتروتحلیل- اعلام روند نزولی نرخ های پایه محصولات پتروشیمی امروز سبب شد تا بازار داخل با توقف در معاملات روبه رو می شود.

به به گفته «پتروتحلیل»، با توجه به آنکه اکثر محصولات پلیمری امروز نسبت به دو هفته قبل افت داشتند، معامله گران نیز ترجیح دادند مبادلات خود را متوقف کنند.

آن در حالی می باشد که اکثر معامله گران انتظار کاهش نرخ ها را نداشتند و همچنین از آن رو به ناچار نرخ های خود را در بازار داخل کاهش دادند. در همین حال بعضی از آگاهان بازار معتقدند؛ نامه چهار وزیر به روحانی یکی از دلایلی بوده که سبب تعدیل نرخ ها شده می باشد.

در بخشی از آن نامه آمده: در صنعت پتروشیمی که بیش از ۳۵ قسمت و بخش از ارزش بازار سرمایه را تشکیل می دهد، سیاست‌های نامعلوم مشخص کردن نرخ خوراک گاز و همچنین همچنین افزایش نرخ دلار مبادله‌ای که موجب افزایش بهای تمام شده آنها شده می باشد، به رکود آن قسمت و بخش دامن می زند، همچنین کنترل نرخ محصولات تولیدی بعضی از شرکت‌های بورسی مانع از تعدیل متناسب درآمدها و همچنین هزینه ها گردیده می باشد.

تشدید نگرانی از کاهش عرضه محصولات پلیمری

بعضی از آگاهان بازار معتقدند؛ گر چه نرخ دلار در این روزها تا مرز ۳ هزار و همچنین ۴۹۰ تومان نیز رشد داشته و همچنین در محدوده ۳ هزار و همچنین ۴۳۰، ۴۵۰، ۴۶۰ و همچنین ۴۶۵ تومان در نوسان بوده می باشد، ولی باید توجه داشت میانگین نرخ دلار در محاسبه نرخ های محصولات پتروشیمی جهت نیمه دوم مهرماه ۳ هزار و همچنین ۴۱۳ تومان در نظر گرفته شده می باشد و همچنین آن موضوع نشان از نگرانی در خصوص افزایش نرخ دلار در محاسبه نرخ محصولات پتروشیمی دارد.

البته در حال حاضر و همچنین با توجه به افت نرخ ها، اکثر خریداران نگرانی کاهش عرضه ها خواهند بود، به طوری که در اعلام عرضه های روز سه شنبه نیز در تیم پی او همچنین سی ها افتی معادل ۳ هزارتن کالا دیدن می می شود.به طوری که عرضه پتروشیمی اروند به ۱۵۰۰ تن، پتروشیمی بندرامام به ۲ هزارتن و همچنین پتروشیمی غدیر نیز به یک هزارتن کاهش یافته می باشد.

بعضی از معامله گران معتقدند؛ با توجه به کاهش عرضه ها، احتمال افزایش رقابت جهت خرید محصولات در فردا وجود دارد و همچنین از آن رو رشد نرخ ها در بازار آزاد نیز قطعی خواهد بود. از سوی دیگر نیز خرید براساس سقف سالانه نیز می تواند در شرایط فعلی به افزایش تقاضاها کمک کند، گر چه در حال حاضر سقف سالانه خرید محصولاتی همچون پلی استایرن ها به دلیل کاهش چشمگیر عرضه آنها به ماهانه تغییر یافته می باشد.

به گفته معامله گران کاهش حجم عرضه ها می تواند بر بازار نهایی مصرف کنندگان اثر نامطلوبی داشته باشد. آن در حالی می باشد که در تیم پلی پروپیلن ها و همچنین پلی استایرن ها نیز در هفته های اخیر شاهد کاهش عرضه ها و همچنین نگرانی مصرف کنندگان بودیم.

البته پتروشیمی تبریز یکی از دلایل کاهش حجم عرضه های خود را کمبود خوراک نفتا عنوان می کند، منابع نزدیک به پتروشیمی تبریز در آن ارتباط و رابطه می نامند: پالایشگاه تبریز با توجه به الزام در خصوص تولید بنزین نمی تواند نفتای مورد مستلزم و نیاز پتروشیمی تبریز را مانند سابق تولید کند، از آن رو پتروشیمی تبریز مجبور می باشد نفتای مورد مستلزم و نیاز مجتمع را از پالایشگاه لاوان و همچنین یا آبادان با هزینه های حمل بالا گرفتن کند.

پلی پروپیلن سازها در کانون توجه

البته امروز هم کاهش حجم عرضه بعضی از محصولات مانند پلی پروپیلن های نساجی سبب شد تا معامله گران جهت خرید آن کالاها تا سقف ۱۰ قسمت و بخش رقابت کنند. به آن ترتیب از عرضه ۵ هزار و همچنین ۳۰۰ تنی آن کالاها ۴ هزار و همچنین ۴۰۰ تن آن هم به فروش رسید. البته کل عرضه پلی پروپیلن های نساجی با سقف نرخ توسط کارگزاران خریداری شد.

بعضی از معامله گران می نامند: در حال حاضر بعضی از مجتمع های تولیدکننده پلی پروپیلن در بازار آزاد، محصولات خود را با میانگین نرخ کشف شده در بورس به فروش می رسانند و همچنین از آن رو حجم عرضه های خود در بورس را کاهش داده اند.

در همین حال پلی پروپیلن های نساجی نیز تقاضای بالایی داشتند و همچنین در بعضی از موارد سقف نرخ نیز به ثبت رسد. البته در آن روز پلی اتیلن های سنگین بادی مورد توجه خریداران قرار نگرفتند، ولی باید توجه داشت گرید آف «ایکس فایو» با سقف نرخ معامله شد. بعضی از معامله گران معتقدند؛ با توجه به آنکه در آن روز «ایکس فایو» ON گرید عرضه نشده بود، به همین دلیل گرید آف آن هم با سقف نرخ خریداری شد. آن در حالی می باشد که گفته می می شود مارون تا پایان مهرماه BL3 تولید می کند.

پتروشیمی ها بعد از نامه چهار وزیر به روحانی در تاریخ ۵ October 2015 | 7:55 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

_3044

ایران با هشت بانک مدرن دنیا به مذاکره نشست

ایران با هشت بانک مدرن دنیا به مذاکره نشست هشت بانك و مؤسسه مالی خارجی ...