خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » التهاب و همچنین انتظار در بازار پتروشیمی

التهاب و همچنین انتظار در بازار پتروشیمی

التهاب و همچنین انتظار در بازار پتروشیمی

|التهاب و همچنین انتظار در بازار پتروشیمی از پتروشیمی|

التهاب و همچنین انتظار در بازار پتروشیمی

پتروتحلیل- عرضه محصولات شیمیایی هفته قبل به گونه ای بود که رقابت هایی زیاد جهت خرید آن محصولات شکل گرفت.

به نقل از «پتروتحلیل»، آن در حالی می باشد که بازار جهانی پتروشیمی ضعیف شده و همچنین به نظر می رسد نرخ نفت نتوانسته بر محصولات پتروشیمی تاثیر گذار باشد.

با آن حال در هفته قبل منواتیلن گلایکلو مارون و همچنین شازند و همچنین اسیداستیک فن آوران با سقف نرخ معامله شدند. آن در حالی می باشد که با توجه به شرایط یکسان عرضه اسیداستیک در ماههای اخیر، احتمالا در قسمت و بخش مصرف تغییر داشته ایم.

اسیداستیک فن آوران ۸۲۸ تن عرضه و همچنین ۱۶۳۳ تن تقاضا داشت، نرخ پایه آن کالا ۸۵۳ تومان و همچنین نرخ خرید آن هم هم ۹۳۸ تومان رقم خورد.

در همین حال استایرن منومر پتروشیمی پارس پس مدت ها وارد سیستم مچینگ شد، به طوری که آن کالا با حجم ۱۱۷۶ تن و همچنین نرخ ۳ هزار و همچنین ۲۴۲ تومان معامله شد. معاملات زایلین مخلوط و همچنین بنزن شرایط متعادلی را پشت سر گذاشت.

البته دی اتیلن هگزانول پتروشیمی شازند مانند هفته قبل شرایط خیلی زیاد ملتهبی را سپری کرد، به طوری که کف آن کالا ۴۸ قسمت و بخش رقابت و همچنین سقف آن هم نیز ۵۵ قسمت و بخش رقابت را شاهد بود.

بازار ملتهب دی اتیل هگزانول در ماه قبل سبب شده تا نرخ دی اکتیل فتالات (DOP) در بازار آزاد به ۴ هزار و همچنین ۸۰۰ تومان در هفته قبل برسد، به آن ترتیب نرخ آن کالا طی یک ماه قبل ۱۲۰۰ تومان گران شده می باشد.

منابع خبری نزدیک به پتروشیمی شازند، به صادرات دی اتیل هگزانول و همچنین منومر وینیل استات توسط آن شرکت در پایان سال شمسی قبل اشاره می کنند و همچنین می نامند: رکود و همچنین عدم کشش بازار آن دو کالا سبب شد تا پتروشیمی شازند اقدام به صادرات انبوه آن دو کالا کرده و همچنین در پس نتیجه آن می شود که موجودی انبار خود را خالی کند، از سوی دیگر خط تولید VAM با اورهال نیز روبه رو شد، به آن ترتیب بازار آن کالا با شرایط بدی در حال حاضر روبه رو شده می باشد.

میثم باقری، مدرس دانشگاه علامه طباطبایی و همچنین مشاور بورس کالا و همچنین انرژی کارگزاری بانک مسکن در مورد بازار VAM به روزنامه نویس و خبرنگار «پتروتحلیل» گفت: هفته قبل معاملات آن کالا توسط کارگزاری بانک مسکن کنترل شد و همچنین به آن ترتیب ۷۷۰ تن از آن کالا با ۱ قسمت و بخش رقابت از سوی مصرف کنندگان خریداری شد، البته بعضی از معامله گران تا ۲۶ قسمت و بخش جهت خرید آن کالا رقابت کردند.

در همین حال هفته قبل بازار منواتیلن گلایکول و همچنین دی اتیلن گلایکول هم شرایط ملتهبی را پشت سر گذاشت، به طوری که منواتیلن گلایکول شازند و همچنین مارون سقف نرخ خورند، نسبت عرضه و همچنین تقاضای دی اتیلن گلایکول آن مجتمع ها هم به گونه ای بود که ۶ قسمت و بخش سهمیه ها قادر به خرید بودند.

منواتیلن گلایکول و همچنین دی اتیلن گلایکول پتروشیمی شازند که به صورت سلف عرضه شده بود، تقاضایی بیش از عرضه داشت، منواتیلن گلایکول ۴۴۰ تن عرضه و همچنین ۲۴۶۴ تن تقاضا داشت، نرخ پایه آن هم یک هزار و همچنین ۹۰۳ تومان و همچنین نرخ خرید آن هم هم ۲ هزار و همچنین ۹۳ تومان رقم خورد. دی اتیلن گلایکول آن مجتمع هم به مقدار و اندازه و میزان ۱۱۰ تن عرضه و همچنین ۲ هزار و همچنین ۷۹ تن تقاضا داشت، نرخ پایه آن کالا یک هزار و همچنین ۶۷۰ تومان و همچنین نرخ خرید آن هم هم یک هزارو ۸۳۷ تومان رقم خورد.

به نظر می رسد عرضه سنگین جهت تعادل بازار آن کالا مستلزم و نیاز می باشد، آن در حالی می باشد که فرسا شیمی طی دو هفته قبل عرضه ای نداشته می باشد، ولی باید توجه داشت حضور آن مجتمع می تواند بازار را به تعادل نزدیک کند.

البته جذابیت خرید از پتروشیمی شازند را به دلیل قرار داشتن در مرکز کشور و همچنین همچنین انحصاری بودن بعضی از عرضه ها را نمی قدرت نادیده گرفت.

آن در حالی می باشد که پتروشیمی شازند اکثر محصولات خود را در هفته ای که گذشت به صورت سلف انجام داد، مثلا منواتیلن گلایکول، دی اتیلن گلایکول و همچنین دی اتانول آمین به صورت سلف عرضه شدند و همچنین همین موضوع سبب شد تا خریداران نگران عرضه های بعدی آن محصولات باشند.

در همین حال بازار اوره در هفته قبل متعادل بود، اسیدترفتالیک هم به دلیل عرضه اندک آن هم متاثر از آتش سوزی پتروشیمی تندگویان با تقاضای بالایی از سوی خریداران روبه رو شد. به صوری که عرضه سلف ۱۰۰ تنی اسیدترفتالیک پتروشیمی تندگویان ۵۸۰ تن تقاضا داشت، نرخ پایه آن کالا یک هزار و همچنین ۹۲۲ تومان و همچنین نرخ خرید آن هم هم ۲هزار و همچنین ۱۴۹ تومان رقم خورد.

در هفته قبل بازار سودکاستیک نیز تقاضایی بیش از عرضه داشت، به طوری که سودکاستیک پتروشیمی بندرامام که به مقدار و اندازه و میزان ۲ هزارتن عرضه شده بود، ۳۹۶۰ تن تقاضا داشت، نرخ پایه آن کالا ۳۹۸ تومان و همچنین میانگین نرخ خرید آن هم هم ۴۲۸ تومان بود.

سودکاستیک پتروشیمی اروند هم که به مقدار و اندازه و میزان ۵ هزارتن عرضه شده بود، ۸ هزار و همچنین ۲۵ تن تقاضا داشت، نرخ پایه آن کالا ۳۹۸ تومان و همچنین میانگین نرخ خرید هم ۴۲۸ تومان رقم خورد.

به گفته کارشناسان بازار پتروشیمی در هفته جاری، فعالان و همچنین بازیگران جدید بازار پتروشیمی در انتظار خبرهای جدید مرتبط به اظهارنظر شورای رقابت در خصوص عرضه پتروشیمی ها در بورس کالای ایران و همچنین همچنین پس نتیجه آن می شود که بررسی کردن ها در مورد بازگشت نرخ ارز به نرخ مبادله ای خواهند بود که می تواند بازار پتروشیمی را تحت تاثیر قرار دهد. آن در حالی می باشد که بعضی از کارشناسان ابن حوزه بازگشت نرخ ارز به نرخ مبادله ای را جهت محاسبه نرخ های پایه نگران کننده عنوان می کنند و همچنین می نامند: احتمال خرید محصولات و همچنین صادرات آنها با تغییر نرخ ارز آزاد به مبادله ای در آن بازار وجود دارد.

همچنین بعضی از کارشناسان نیز معتقدند؛ تغییر نرخ ارز آزاد به مبادله ای در آن بازار مستلزم و نیاز به لغو سقف نرخ ها جهت تمامی محصولات دارد. البته نمی قدرت معضلات ارز دو نرخی و همچنین رانت موجود در آن نرخ ها را نادیده گرفت، کما آنکه عرضه محصولات در بورس بایستی و حتما بدون محدودیت، سهمیه بندی، کف و همچنین سقف قیمتی و همچنین براساس عرضه و همچنین تقاضا انجام می شود.

التهاب و همچنین انتظار در بازار پتروشیمی در تاریخ ۲۸ May 2016 | 2:58 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

_3044

ایران با هشت بانک مدرن دنیا به مذاکره نشست

ایران با هشت بانک مدرن دنیا به مذاکره نشست هشت بانك و مؤسسه مالی خارجی ...