خانه » نفت » بازار نفت آمادگی عبور از ۵۰ دلار را دارد؟

بازار نفت آمادگی عبور از ۵۰ دلار را دارد؟

بازار نفت آمادگی عبور از ۵۰ دلار را دارد؟

|بازار نفت آمادگی عبور از ۵۰ دلار را دارد؟ از پتروشیمی|

بازار نفت آمادگی عبور از ۵۰ دلار را دارد؟

پتروتحلیل- بهای نفت خام در روز جمعه با کاهش روبرو شد. در حالی که بعضی از معامله گران بعد از رسیدن نرخ نفت به بالاترین رقم از اکتبر سال شمسی قبل به تا حال، موقعیت خود را در بازار جهت کسب سود تغییر داده و همچنین از سوی دیگر، بعضی از تحلیل گران احتمال افزایش مجدد تولید نفت را با رسیدن آن هم به کانال ۵۰ دلاری می دهند، نرخ نفت طی معاملات روز جمعه کاهش یافت.

تعطیلات سه روزه در آمریکا به دلیل در پیش رو بودن روز یادبود، سرمایه گذاران را تشویق کرد تا موقعیت خود را در بازار جهت کسب سود تغییر دهند. همچنین یک تحلیلگر بازار نفت در در آن خصوص گفت: شهروندان و مردم شهر نگران آن خواهند بود که با آن نرخ ها افزایش تولید بازگردد. افزایش نرخ نفت و همچنین نزدیک شدن به مرز ۶۰ دلار می تواند طرحهای بهره برداری پرهزینه از منابع نفتی غیرمتعارف مثل شیل اویل آمریکا و همچنین همچنین طرح های استخراج نفت در آبهای عمیق را شامل توجیه اقتصادی کند و همچنین لذا مقدار و اندازه و میزان تولید و همچنین عرضه به روش قابل توجهی افزایش یافته و همچنین در پس نتیجه آن می شود که با ساخته یا ایجاد عرضه مازاد، نرخ ها دوباره سقوط می کند.
البته تقویت ارزش دلار نیز بر بورس کالا تأثیر منفی بر جای گذاشته و همچنین منجر به پایین آمدن بهای نفت شد. ژانت یلن، ریاست فدرال رزرو آمریکا اعلام کرد که احتمالا” افزایش نرخ بهره در ماههای بعدی اقدامی مناسب خواهد بود. او همچنین اظهار داشت که بهبود شرایط اقتصادی ایالات متحده تضمینی جهت افزایش متعاقب نرخ بهره در ماههای آتی می باشد. گفته یلن موجب تقویت شبهاتی در خصوص بالا بردن نرخ بهره طی نشست ماه ژوئن سیاستگذاران فدرال رزرو شده و همچنین افزایش ۰/۵ درصدی شاخص دلار را در پی داشت.
بنابراین عوامل مذکور سبب شدند تا بهای نفت خام برنت در بازار ICE لندن جهت تحویل در ماه ژوئیه طی دادوستد روز ۲۷ مه ۲۷ سنت (۰/۵ قسمت و بخش) تقلیل یافته و همچنین در سطح بشکه ای ۴۹/۳۲ دلار به تثبیت برسد. همچنین نرخ نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک جهت تحویل در ماه ژوئیه با ۱۵ سنت (۰/۳ قسمت و بخش) کاهش به هر بشکه ۴۹/۳۳ دلار رسید. با آن وجود، برنت و همچنین WTI در هفته قبل افزایش به ترتیب ۱/۲ و همچنین ۳/۳ درصدی را تجربه کردند. ملاحظه می می شود که WTI توانسته بود به حق مرغوبیت یک سنت در هر بشکه نسبت به برنت دست یابد که البته افت ۲/۴۳ میلیون بشکه ای ذخیره سازی نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۲۰ مه در آن امر نقش داشته می باشد.
کارشناسان می نامند؛ تحلیل تکنیکال نشان می دهد فضای روانی بازار نفت نیز جهت عبور نرخ ها از مرز بشکه ای ۵۰ دلار آماده نیست و همچنین با نزدیک شدن به آن محدوده قیمتی، سرعت رشد نرخ ها کند و همچنین حتی متوقف شده می باشد. آنان به موانع فنی جهت عبور نرخ از مرز ۵۰ دلار جهت سه تا پنج هفته بعدی اشاره می کنند.

نرخ نفت طی هفته های اخیر، روندی صعودی در پیش گرفته و همچنین حتی در هفته قبل از مرز ۵۰ دلار نیز عبور کرد. وقوع حریق گسترده در کانادا که منجر به خروج بیش از یک میلیون بشکه نفت آن کشور از بازار جهانی شد به همراه حمله نیروهای شورشی به خط لوله نیجریه و همچنین نیز ناآرامی در لیبی سبب اختلال در عرضه نفت شد به طوریکه حدود ۳/۵ میلیون بشکه در روز نفت از بازار خارج گردید که ۳ قسمت و بخش کل عرضه جهانی نفت را شامل می گردید که بیشترین مقدار و اندازه و میزان توقف عرضه نفت از زمان جنگ عراق از سال شمسی ۲۰۰۳ محسوب می می شود. آن رخدادها شامل سوانح طبیعی و همچنین یا ناآرامی های سیاسی که اختلال در تولید و همچنین یا حمل و همچنین نقل نفت را به دنبال دارد، حق مرغوبیت ریسک جهت نرخ نفت را به همراه دارد به طوریکه رکورد بالاترین نرخ نفت در سال شمسی ۲۰۱۶ و همچنین نیز بیشترین مقدار و اندازه و میزان رشد جهت آن هم طی هفت ماه اخیر به ثبت رسید. در سال شمسی ۲۰۱۱ و همچنین همزمان با وقوع بهار عربی نرخ نفت از ۱۱۰ دلار در هر بشکه نیز فراتر رفت.
بازار نفت در سالهای ۲۰۱۵-۲۰۱۴ چندان توجهی به اختلالات عرضه نظیر تحریم ایران و همچنین یا بسته شدن ترمینال نفتی لیبی ننمود زیرا تمامی توجهات به رشد فزاینده عرضه نفت معطوف شده بود. حتی با آنکه اعتصاب در کویت در ماه آوریل سبب شد تا قستی از تولید نفت آن کشور متوقف گردد.
مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که مقامات کانادایی گفته اند که کارگران میادین Oil Sand هفته بعدی کسب و کار خود را آغاز خواهند کرد. همچنین آخرین بررسی ها نشان می دهد که تولید نفت و همچنین میعانات گازی روسیه در آن ماه با افزایش ۱۴۰ هزار بشکه در روز نسبت به سال شمسی قبل به ۱۰/۸۴ میلیون بشکه در روز رسیده می باشد.

بازار نفت آمادگی عبور از ۵۰ دلار را دارد؟ در تاریخ ۲۹ May 2016 | 3:42 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران

نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران |نرخ های قابل رقابت پلی استایرن ایران از ...