خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » اورهال «پارس»، بازار ظروف یک بار مصرف را داغ کرد؟

اورهال «پارس»، بازار ظروف یک بار مصرف را داغ کرد؟

اورهال «پارس»، بازار ظروف یک بار مصرف را داغ کرد؟

|اورهال «پارس»، بازار ظروف یک بار مصرف را داغ کرد؟ از پتروشیمی|

اورهال «پارس»، بازار ظروف یک بار مصرف را داغ کرد؟

polyastairen3

پتروتحلیل- معاملات محصولات پلیمری در روز سه شنبه در حالی رقم خورد که پلی استایرن ها و همچنین پلی پروپیلن ها بیش از دائما در کانون توجه خریداران قرار داشتند.

به نقل از «پتروتحلیل» در آن روز عرضه های محصولات پلیمری ۵۶ هزارتن و همچنین حجم خرید بدون احتساب مچینگ ۲۹ هزارتن بود، رقمی که از دید کارشناسان نشان از تعادل در آن بازار دارد.

البته در حال حاضر پلی استایرن ها بیش از هر کالایی مورد توجه بازاریان قرار دارند، گرچه شروع اورهال پتروشیمی پارس از یازدهم مهرماه یکی از دلایل تحریک تقاضا عنوان می می شود، ولی باید توجه داشت واقعیت آن می باشد که تولید پتروشیمی پارس در یک روز به مقدار و اندازه کل مستلزم و نیاز هفتگی بازار داخل می باشد و همچنین یک مجتمع پتروشیمی حداقل جهت ذخیره تولید ۱۰ روز خود در مخازنش ذخیره دارد.

آن در حالی می باشد که گفته می می شود؛ مخازن پتروشیمی پارس از استایرن مونومر مملو می باشد و همچنین آن مجتمع قادر می باشد تا دو ماه بعدی نیز مستلزم و نیاز بازار داخل را تامین کند، از سوی دیگر دو کشتی نیز جهت حمل استایرن مونومر جهت صادرات درخواست شده بود که آنها نیز لغو شده اند، از آن رو به نظر نمی رسد بازار داخل با کمبود استایرن مونومر تا پایان اورهال پتروشیمی پارس روبه رو می شود.

در همین حال معامله گران به حجم اندک عرضه های پتروشیمی تبریز اشاره می کنند و همچنین معتقدند؛ کاهش حجم عرضه ها یکی از دلایل افزایش تقاضا بوده می باشد، از سوی دیگر بعضی از بازاریان نیز به فروش حجم قابل توجهی از پلی استایرن ها به صورت مستقیم در بازار داخل اشاره می کنند که در هفته جاری متوقف شده می باشد. آن در حالی می باشد که گفته می می شود پلی استایرن معمولی و همچنین مقاوم در انبار مجتمع تبریز انباشت شده می باشد.

با آن حال در روز سه شنبه کریستال (پلی استایرن معمولی ۱۵۴۰) با ۱۸ قسمت و بخش و همچنین هایمپک (پلی استایرن مقاوم ۷۲۴۰) نیز با ۱۶ قسمت و بخش نوسان مثبت روبه رو شد که با توجه به کندی معاملات محصولات پلیمری در هفته های اخیر قابل توجه می باشد، به آن ترتیب آن محصولات ۱۱ برابر عرضه تقاضا داشتند.

در آن روز هایمپک ۲۰۰ تن عرضه و همچنین ۲ هزار ۲۷۰ تن تقاضا داشت، نرخ پایه آن کالا ۴ هزار و همچنین ۵۶ تومان و همچنین نرخ پایانی جهت خرید آن کالا ۴ هزار و همچنین ۸۲۶ تومان رقم خورد. کریستال نیز به مقدار و اندازه و میزان ۱۵۰ تن عرضه و همچنین یک هزار و همچنین ۷۰۰ تن تقاضا داشت، نرخ پایه آن کالا ۳ هزارو ۸۸۲ تومان و همچنین نرخ پایانی جهت خرید آن کالا ۴ هزار و همچنین ۵۹۰ تومان ثبت شد.

در همین حال کارشناسان بازار به کاهش حجم عرضه های پلی پروپیلن هم اشاره کرده و همچنین می نامند: در حال حاضر پلی پروپیلن کره به مقصد ترکیه با توجه به تعرفه گمرکی ۱۲۵۰ دلار در هر تن رقم می خورد و همچنین آن نرخ نشان می دهد که از مبدا نرخ پلی پروپیلن حدودا ۹۵۰ تا ۱۰۰۰ دلار در هر تن بوده می باشد، ولی باید توجه داشت در ایران در حال حاضر پلی پروپیلن با نرخ ۱۲۸۰ دلار در هر تن تحویل کارخانه فروخته می می شود و همچنین از آن رو صادرات نباید در آن حوزه دوست داشتنی و جذاب باشد و همچنین یا با نرخ هایی کمتر در حال انجام شدن می باشد. از سوی دیگر بعضی از معامله گران نیز به فروش خارج از بورس آن کالاها اشاره می کنند.

با آن حال در آن روز پلی پروپیلن نساجی HP550J بیش از هر کالایی مورد توجه بود، به طروی که کف قیمتی آن کالا ۲۲۰ تومان و همچنین محدوده بالایی نرخ نیز ۳۵۰ تومان رشد کرد. عرضه ۶۶۰ تنی آن کالا ۳ هزار و همچنین ۲۵۶ تن تقاضا داشت.

شازند کاهش نرخ نداد

البته در آن روز معاملات محصولات پلی اتیلن سبک فیلم دیدنی و جذاب (H هاش) ها متعادل تر از روزهای قبل بودند، به طوری که تنها پلی اتیلن سبک ۰۲۰ و همچنین ۰۰۷۵ پتروشیمی بندرامام با رقابت خریداری شدند و همچنین بخشی از محصولات پلی اتیلن سبک فیلم دیدنی و جذاب لاله و همچنین امیرکبیر خریداری شد. البته بخشی از عرضه آن کالاها که وارد سیستم مچینگ شده بود، توسط معامله گران خریداری شد. به عقیده کارشناسان، بازار نهایی آن محصولات کشش کافی ندارد و همچنین از آن رو حجم معاملات در آن تیم ها از کالاها نیز کاهش یافته می باشد.

در آن روز همچنین پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ امیرکبیر با رقابت معامله شدو «ایکس تری» وارد سیستم مچینگ شد. از سوی دیگر پتروشیمی شازند نیز پلی اتیلن سبک خطی ۲۰۹ خود را با نرخ های رسمی عرضه و همچنین از کاهش نرخ مانند هفته قبل صرفنظر کرد، به آن ترتیب ۲۰۹ شازند وارد سیستم مچینگ شد، ولی باید توجه داشت توسط معامله گران نهایتا معامله شد.

پایان فصل مصرف «پت» ها

در همین حال «پت» ها نیز روز خوبی داشتند، هر چند گفته می می شود یکی از دلایل افزایش تقاضا جهت آن کالاها، عرضه های کم آنها و همچنین انحصاری شدن خرید در هفته های اخیر بوده می باشد. به آن ترتیب معامله گرانی که در هفته های اخیر اقدام به خرید آن کالاها کرده اند در حال حفظ کردن بازار خواهند بود و همچنین نمی خواهند نرخ آن کالاها کاهش یابد. با آن حال به نظر نمی رسد با توجه به اتمام فصل مصرف پت ها در هفته های آتی موفق به نگهداشتن نرخ آن کالاها شوند.

آن در حالی می باشد که گفته می می شود گرید ۷۸۱ توسط ۸ فرد یا شخص خریداری شده و همچنین انحصار آن کالا به تا حال حفظ شده می باشد، با آن حال افزایش عرضه از سوی پتروشیمی تندگویان می تواند آن خریداران انحصاری را از بازار خارج کرده و همچنین تعادل را به بازار آن کالا بازگرداند.

اورهال «پارس»، بازار ظروف یک بار مصرف را داغ کرد؟ در تاریخ ۳ October 2015 | 12:00 am نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

چند حساب شرکت نفت به دلیل پرداخت نشدن حق آلایندگی مسدود شد

چند حساب شرکت نفت به دلیل پرداخت نشدن حق آلایندگی مسدود شد |چند حساب شرکت ...