خانه » نفت » نگرانی از افزایش تولید نفت

نگرانی از افزایش تولید نفت

نگرانی از افزایش تولید نفت

|نگرانی از افزایش تولید نفت از پتروشیمی|

نگرانی از افزایش تولید نفت

پتروتحلیل- نرخ نفت در بازارهای جهانی روز قبل به دلیل نگرانی از افزایش تولید نفت از سوی کشورهای پهناور و بزرگ تولید کننده خاورمیانه با کاهش روبرو شد. به نظر می رسد افراد اوپک اکثرا و بیشتر در صدد کسب سهم بیشتری از بازار باشند تا آنکه سیاستی جهت بهبود بازار نفت اتخاذ نمایند.

کشورهای تولیدکننده آن نهاد به ویژه عراق، ایران، امارات متحده عربی و همچنین عربستان بازار مصرف آسیا را هدف گرفته و همچنین نفت تولیدی خود را روانه آن بازار می نمایند. کارشناسان می نامند؛ در شرایط فعلی رقابت تنگاتنگی بین کشورهای تولید کننده نفت در خاورمیانه جهت تصاحب سهم بازار و همچنین به دنبال آن هم افزایش تولید گرفته شده که کاهش عرضه در چنین شرایطی با اهداف آنها در تعارض می باشد. با آنکه نرخ نفت کاهش قابل ملاحظه ای داشته ولی باید توجه داشت تولیدکنندگان خاورمیانه شرایط را مناسبتر تلقی کرده و همچنین از امکان تولید با هزینه پایین خود بهره جسته و همچنین لذا تمایل به محدود کردن تولید خود ندارند. تولید اوپک علیرغم اختلال در عرضه نفت لیبی و همچنین نیجریه به ۳۲/۵ میلیون بشکه در روز رسید.
نشست رسمی وزیران نفت اوپک امروز پنجشنبه در وین برگزار می می شود. یک تحلیل‌گر بازار در آن ارتباط و رابطه گفت: بعید می باشد که در نشست وین شاهد دگرگونی و تغییری در سیاست حفظ سهم از بازار باشیم. اوپک همچنان به سیاست دفاع از سهم از بازار به جای کمک به تقویت قیمت و نرخ ها با کاهش تولید ادامه خواهد داد.

وزیر نفت کشورمان نیز اظهار داشت سقف تولید هیچ سودی جهت ما و همچنین دیگر افراد اوپک ندارد، هر یک از افراد اوپک بایستی و حتما سهمیه جداگانه داشته باشند. عقیده ما آن می باشد که نظام سهیمه بندی در اوپک احیا می شود، ولی باید توجه داشت فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نمی کنم در آن نشست بتوانیم در مورد آن پیشامد جدید به توافق برسیم؛ آن پیشنهاد را در آن نشست مطرح نخواهیم کرد زیرا باره ای ندارد. ایران هم اکنون هر روز خدا ۳/۸ میلیون بشکه نفت خام تولید می کند، گفت: تولید نفت خام ایران به زودی از مرز چهار میلیون بشکه فراتر می رود. او همچنین افزود؛ ایران جهت حمایت از اقدام اوپک در جهت تنظیم بازار آماده می باشد. او همچنین نرخ نفت ٧٠ دلار جهت هر بشکه را مطلوب خواند.
اوپک جهت اولین بار در نشست ماه دسامبر خود در مشخص کردن سقف تولید به توافق جمعی دست نیافت و همچنین عربستان نیز اجرای طرح فریز نفتی را به دلیل عدم تبعیت ایران از آن هم ناممکن خواند. آن بار نیز کارشناسان هیچ دلیل منطقی جهت بازیگران جدید اصلی اوپک به ویژه عربستان جهت تغییر موضع دیدن نمی کنند و همچنین علت آن هم را مثبت بودن نتایج استراتژی در پیش گرفته آنان می دانند.
عامل غیره ای که در کاهش نرخ نفت مؤثر بود، نگرانی از اوضاع اقتصادی چین و همچنین پایین آمدن تقاضای نفت آن کشور می باشد. آمار فعالیت صنعتی چین چندان امیدوارکننده نبوده و همچنین از سوی دیگر، فروش خودرو که شاخص مصرف بنزین نیز می باشد از قسمتهای آخر سال شمسی ۲۰۱۵ افت شدیدی داشته می باشد. به همچنین و علاوه، ازدحام نفتکش ها در بنادر چین و همچنین ادامه تعمیرات پالایشی نیز بر واردات نفت خام آن کشور تأثیر منفی بر جای خواهد گذاشت. تحلیل گران مورگان استانلی نیز به صراحت نگرانی خود را در مورد سلامت اقتصاد چین با توجه به آمار اقتصادی آن کشور اعلام کرده و همچنین گفت اقتصاددانان ما نگران آمارهای آوریل خواهند بود که نشان داد رشد اقتصادی چین احتمالا کند شده می باشد. آمارهای تقاضا جهت نفت چین آن نگرانی ها را تشدید می کند.
مجموعه آن عوامل سبب شد تا بهای نفت خام برنت در بازار ICE لندن جهت تحویل در ماه اوت طی معاملات روز اول ژوئن ۱۷ سنت (۰/۳ قسمت و بخش) تقلیل یافته و همچنین به هر بشکه ۴۹/۷۲ دلار برسد. همچنین نرخ نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک جهت تحویل در ماه ژوئیه نیز با ۹ سنت (۰/۲ قسمت و بخش) کاهش در سطح بشکه ای ۴۹/۰۱ دلار به تثبیت رسید.

بعد از بسته شدن بازار، انجمن نفت آمریکا (API) به گفته داد که موجودی نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۲۷ مه ۲/۴ میلیون بشکه افزایش یافته می باشد. تعطیلی روز یادبود سبب شد تا به گفته ذخیره سازیهای نفتی توسط EIA با تأخیر نشر یافته شده گردد.

نگرانی از افزایش تولید نفت در تاریخ ۲ June 2016 | 3:17 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

بازار نفت آمادگی عبور از ۵۰ دلار را دارد؟

بازار نفت آمادگی عبور از ۵۰ دلار را دارد؟ |بازار نفت آمادگی عبور از ۵۰ ...