خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » زیر پوست بازار پتروشیمی چه می‌گذرد؟

زیر پوست بازار پتروشیمی چه می‌گذرد؟

زیر پوست بازار پتروشیمی چه می‌گذرد؟

|زیر پوست بازار پتروشیمی چه می‌گذرد؟ از پتروشیمی|

زیر پوست بازار پتروشیمی چه می‌گذرد؟

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

پتروتحلیل- بازار محصولات پتروشیمی در این روزها با افت و همچنین خیزهای فراوانی روبه رو بوده و همچنین به نظر می رسد اکثر معامله گران آن حوزه جهت تحرک در آن بازار به شایعات متوسل شده و همچنین تلاش می کنند تا اندکی رکود آن بازار را خنثی کنند.

به نقل از «پتروتحلیل»، با آن حال همچنان اکثر معامله گران در آن حوزه به کاهش حجم معاملات و همچنین پیشنهادات خرید از سوی مصرف کنندگان اشاره می کنند و همچنین معتقدند؛ پیشنهاد خرید در بازار محصولات پتروشیمی نسبت به مدت مشابه سال شمسی قبل خیلی زیاد کاهش یافته و همچنین اکثر خریداران آن حوزه خریدهای خود را به ۲ تا ۵ تن و همچنین یا حداقل ۱۰ تن به صورت هر روز خدا کاهش داده اند.

با آن شرایط در حال حاضر بازار محصولات پتروشیمی دچار چرخه ای معیوب شده می باشد که اکثر معامله گران آن هم به دنبال تغییرات و همچنین شروع خریدها خواهند بود، ولی باید توجه داشت آن شایعات و همچنین تغییرات تنها جهت کوتاه مدت اثر گذار خواهد بود و همچنین در بلندمدت بازار محصولات پتروشیمی همچنان به بیماری رکود مبتلاست.

تغییر زمان نرخ ها تنها و فقط با مصوبه ستادتنظیم بازار عملی می باشد

روز قبل شایعه اعلام نرخ ها به صورت هفتگی توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی در بازار جریان داشت و همچنین معامله گران آن حوزه در انتظار افزایش خریدها بعد از اعلام آن شایعه بودند و همچنین تا چند ساعتی نیز سعی کردند نرخ بعضی از محصولات را افزایش دهند، ولی باید توجه داشت بازار محصولات پتروشیمی با توجه به آنکه روزهای سختی را گذرانده در حال حاضر کشش ندارد، از سویی سیاست های حکومت در خصوص خروج از رکود مشخص نیست و همچنین همچنین کاهش رشد اقتصادی چین و همچنین همچنین افت واردات آن کشور تا مرز ۲ هزارمیلیارد دلار بازار پلیمرها را به خواب برده و همچنین معامله گران آن حوزه را وادار به تکاپو به روش های غیرمعمول کرده می باشد.

البته ریاست دفتر توسعه صنایع تکمیلی (صنایع پایین دستی) شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفت و همچنین گو با روزنامه نویس و خبرنگار «پتروتحلیل» در آن باره گفت: اعلام نرخ ها تا پایان سال شمسی براساس جدول زمان بندی شده خواهد بود و همچنین دگرگونی و تغییری در آن هم ساخته یا ایجاد نمی می شود.

رضا محتشمی پور در ادامه افزود: تغییر برنامه جذاب و جالب و خوب زمان بندی شده اعلام نرخ ها تنها با مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار انجام می می شود که در حال حاضر نیز مصوبه ای در آن خصوص ارسال نشده می باشد.

تحرکات مصنوعی و همچنین کوتاه مدت

البته بعضی از مجتمع های پتروشیمی نیز در شرایط رکود فعلی با وجود آنکه انبار مجتمع هایشان از کالا مملو می باشد، حجم عرضه های خود را کاهش داده و همچنین به آن ترتیب در تلاشند تا سبب تحریک تقاضا شوند. به آن ترتیب در حال حاضر هر بار در بازار آزاد محصولات پتروشیمی یک یا دو کالا مورد هدف معامله گران قرار می گیرد تا اندکی جبران ضررهای قبل را دهد و همچنین یا آنکه بازار را با تحرک مصنوعی روبه رو سازد.

از سوی دیگر در این روزها خبر وارد شدن دوباره بعضی از محصولات پتروشیمی صادراتی به بازار داخل نیز سبب شد تا اندکی فشار بر معامله گران افزایش یابد؛چرا که آن محصولات ارزان تر از نرخ واقعی کالاها در بازار داخل با توجه به عدم پرداخت مالیات توزیع می شوند.

در همین حال بعضی از معامله گران آن بازار به نیمه دوم سال شمسی اندکی خوشبین خواهند بود و همچنین انتظار دارند صنایع پایین دست، ظرفیت های تولید خود را افزایش داده و همچنین از حالت نیمه تعطیل خارج شوند. از سوی دیگر به روند نرخ ها نیز به عنوان یک محرک قوی چشم دوخته اند و همچنین معتقدند؛ در صورتی که افزایش نرخ ها پی گرفته نشود، بازار محصولات پتروشیمی همچنان با رکود دنباله دار مواجه می می شود.

آن در حالی می باشد که همچنان موضوع دسترسی به نرخ های جهانی در بازار پتروشیمی یکی از معضلات مهم و همچنین اساسی بازیگران جدید آن بازار می باشد، به طوری که اکثر آنها جهت پی بردن به نرخ های جهانی محصولات به روش هایی خیلی زیاد پیچیده متوسل می شوند و همچنین یا با بهره بری و استفاده از رانت های اطلاعاتی و همچنین پرداخت هزینه های غیرمعمول سعی می کنند تا به تغییر نرخ های جهانی دسترسی پیدا کنند. البته اکثر کارشناسان آن بازار معتقدند که شفافیت نرخ ها در آن حوزه می تواند بسیاری از معظلات و مسائل و مشکلات را کاهش داده و همچنین روند معاملات را تسهیل کند، همچنین رانت های خیلی زیاد را نیز در آن بازار از بین خواهد برد.

پلی استایرن ها مورد توجه بازاریان قرار گرفتند 

در دو روز اخیر نیز پلی استایرن های معمولی و همچنین مقاوم و همچنین ABS پتروشیمی تبریز مورد توجه بازاریان قرار گرفتند، به طوری که نرخ پلی اتیلن مقاوم  در دو روز اخیر از ۴ هزار و همچنین ۶۳۰ تومان در روز شنبه به و همچنین ۴ هزار و همچنین ۹۷۰ تومان در امروز رسید. همچنین نرخ پلی استایرن معمولی نیز از ۴ هزار و همچنین ۳۴۰ تومان به ۴ هزار و همچنین ۷۲۰ تومان در امروز رسید. ABS هم با جهشی کمتر از ۶ هزارتومان به ۶ هزار و همچنین ۱۰۰ تومان رسیده می باشد.

آن در حالی می باشد که نشر خبرهای جدید اورهال استایرن مونومر پارس در آبان ماه و همچنین احتمال کاهش عرضه آن مجتمع پتروشیمی یکی از دلایل تحریک معامله گران پلی استایرن بوده می باشد. از سوی دیگر بعضی از معامله گران هم با توقف فروش مستقیم پتروشیمی تبریز اشاره کرده و همچنین می نامند: حجم فروش های آن مجتمع کاهش یافته می باشد.

با آن حال در هفته های پلی استایرن ها جز محصولاتی بودند که با افت چشمگیر نرخ در بازارهای جهانی و همچنین داخلی روبه رو شده اند و همچنین احتمال کاهش مجدد نرخ آنها در بازارهای جهانی نیز وجود دارد، از آن رو پتروشیمی تبریز با کاهش حجم معاملات در هفته ها و همچنین ماههای اخیر روبه رو بوده، به طوری که خط تولید پلی استایرن های انبساطی با توقف به دلیل انباشت کالا نیز روبه رو بوده می باشد. آن در حالی می باشد که بعضی از معامله گران به بازی واسطه ها در دو روز اخیر اشاره کرده و همچنین می نامند: افزایش نرخ آن کالا تنها بازی معامله گران در بازار داخل می باشد و همچنین دوامی ندارد.

و همچنین ولی باید توجه داشت در بازار پتروشیمی در این روزها همچنان اخباری در خصوص خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالای ایران نشر یافته شده شد، موضوعی تکراری جهت آن بازار که هر بار با اقتدار و قدرت بیشتری از سوی مخالفان بورس پی گرفته می می شود. آن در حالی می باشد که بررسی کردن کارشناسانه ای در آن خصوص انجام نشده و همچنین همواره مخالفان بورس در تلاشند تا به جای حل معظلات و مسائل و مشکلات، صورت پیشامد جدید را پاک کنند.

زیر پوست بازار پتروشیمی چه می‌گذرد؟ در تاریخ ۲۹ September 2015 | 12:37 am نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

خدمت ادامه دارد

خدمت ادامه دارد |خدمت ادامه دارد از پتروشیمی| عـصــر جـنــوب| ikiair.ir: هیات مدیره شرکت پتروشمی امیر ...